משטרת נורבגיה הודיעה הערב (יום ד') כי עצרה גבר המבוקש בצרפת בחשד שהיה מעורב בפיגוע במסעדה יהודית בפריז לפני 38 שנה. בפיגוע במסעדת ג'ו גולדנברג בבירה הצרפתית ב-9 באוגוסט 1982 נרצחו שישה בני אדם ו-22 נפצעו. שני מחבלים, לפי החשד מארגון אבו נידאל (ארגון "פתח – המועצה המהפכנית"), פרצו למסעדה, יידו רימון ופתחו באש לכל עבר.
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
צרפת פיגוע ב מסעדת ג'ו רוזנברג ב פריז מסעדה יהודית פלסטינים אוגוסט 1982צרפת פיגוע ב מסעדת ג'ו רוזנברג ב פריז מסעדה יהודית פלסטינים אוגוסט 1982
הדיווח ב"ידיעות אחרונות" לאחר הפיגוע בפריז
(צילום: ידיעות אחרונות)
צרפת 9 באוגוסט 1982 פיגוע פלסטיני ב מסעדת ג'ו גולדנברג מסעדה יהודית פריזצרפת 9 באוגוסט 1982 פיגוע פלסטיני ב מסעדת ג'ו גולדנברג מסעדה יהודית פריז
המשפחות: "רק צעד ראשון". אחרי הפיגוע ב-1982
(צילום: AFP)
ב-2015 הוציאה צרפת צווי מעצר נגד שלושה חברים לשעבר בארגון אבו נידאל החשודים במעורבות בפיגוע, בהם ווליד עבד אל-רחמן אבו זייד, האיש שנעצר היום בעיר סקיין, דרומית-מערבית לאוסלו. אבו זייד היגר לדבריו לנורבגיה ב-1991, ולפני שנים אחדות, כשהועלו הטענות הראשונות נגדו, הכחיש שהיה מעורב בפיגוע או שביקר אי פעם בפריז.
צרפת ביקשה מנורבגיה כבר ב-2015 לעצור ולהסגיר לידיה את אבו זייד, אבל הנורבגים דחו אז את הבקשה בנימוק שהם אינם מסגירים את אזרחיהם. מכיוון שאשתקד אימצה נורבגיה גישה חדשה בכל הנוגע לצווי מעצר, לאחרונה הגישה לה התביעה הצרפתית בקשת הסגרה מחודשת, והפעם הסכימו הנורבגים לעצור אותו. לאבו זייד, שנמצא כיום בשנות ה-60 לחייו, ייערך כעת הליך משפטי בנורבגיה, ובו ייקבע אם יש בסיס להסגרתו. אם יעמוד לדין – יהיה זה בית משפט בצרפת שיכריע בעניינו.
צרפת 9 באוגוסט 1982 פיגוע פלסטיני ב מסעדת ג'ו גולדנברג מסעדה יהודית פריזצרפת 9 באוגוסט 1982 פיגוע פלסטיני ב מסעדת ג'ו גולדנברג מסעדה יהודית פריז
גם ירדן סירבה להסגיר: "התיק התיישן". זירת הפיגוע
(צילום: AFP)
הפיגוע במסעדת ג'ו גולדנברג היה בשעתו המתקפה האנטישמית הקשה ביותר בצרפת מאז מלחמת העולם השנייה, והוא היה חלק מגל רחב יותר של פיגועים של מחבלים פלסטינים נגד מטרות יהודיות וישראליות.
עורך דין צרפתי המייצג את משפחותיהם של קורבנות הפיגוע ההוא אמר הערב כי מדובר בהקלה גדולה עבורן, אך הדגיש: "זהו רק צעד ראשון. אנחנו מקווים שנורבגיה תקדם את הסגרתו המהירה ולא תגן על טרוריסט". צווי מעצר הוציאה צרפת גם נגד חשודים השוהים בירדן, אבל השלטונות בעמאן סירבו אשתקד להסגירם בטענה שהתיק התיישן.
פרשת הפיגוע במסעדה היהודית עוררה במרוצת השנים ספקולציות בנוגע ליחסים החשאיים שקיימה צרפת עם ארגון אבו נידאל. עורכי דין שייצגו את המשפחות השכולות טענו כי מסמכים שהשיגו מחזקים את ההשערה שהמודיעין הצרפתי נתן לארגון הטרור הפלסטיני ערבויות שלפיהן אנשיו לא יעמדו לדין כל עוד הם לא יבצעו פיגועים נוספים בצרפת. בכירים במערכת הביטחון הצרפתית הודו בהמשך כי היה "הסכם לא כתוב" ברוח זו.