מאי במפרץ הפרסי ועד לחבירה לספינה עם דגל איראני מול חופי סוריה: המשרד להגנת הסביבה פרסם בצהריים (יום ה') פרטים נוספים על מכלית הנפט Emerald. במשרד חושדים כי נפט גולמי, שהיה במכלית, הוא זה שגרם לזיהום הזפת החמור בחופי ישראל בשבועיים האחרונים.
4 צפייה בגלריה
שתי המכליות מול חופי סוריה
שתי המכליות מול חופי סוריה
שתי המכליות מול חופי סוריה
מבדיקה שביצעה חברת TankerTrackers והועברה לידי המשרד להגנת הסביבה, עולה, כי המכלית Emerald, תועדה ב-17 בינואר אל מול האי האיראני ח'ארג במפרץ הפרסי. ההערכה היא כי בעגינה זו העמיסה המכלית נפט גולמי איראני שבסופו של דבר הגיע לחופי ישראל. בנוסף, אמרו במשרד להגנת הסביבה, נמצא אישור מצולם לפעולת העברת הנפט בלב ים בשטח הים הפתוח בין קפריסין לסוריה. למשרד הועבר תצלום לוויין שלפיו ב-14 בפברואר המכלית אמרלד העבירה נפט גולמי למכלית הנושאת דגל איראני בשם LOTUS. צילומי הלוויין מראים את החבירה של שתי המכליות (STS) בלב הים, וככל הנראה פריקה של הנפט הגולמי האיראני למכלית.
חשיפת זהות הספינה שגרמה לזיהום הזפת, דברי השרה גילה גמליאל

המסלול של הספינה - לפי המשרד להגנת הסביבה:

17 בינואר: התקבל מידע חדש, לפיו המכלית אמרלד עגנה ליד האי האיראני ח'ארג במפרץ הפרסי, והעמיסה לפי ההערכה בנפט גולמי בהיקף של 112 אלף טונות. משם היא הגיעה לים התיכון דרך תעלת סואץ. במשרד הוסיפו המכלית עדכנה את נתון השוקע שלה ל-14.3 מטרים באזור המפרץ הפרסי, מה שיכול להצביע על טעינת מטען מקסימלית בין התאריכים 14 ל-18 בינואר.
4 צפייה בגלריה
(המיכלית במפרץ הפרסי)

1 בפברואר: האמרלד נכנסה לתחום המים הכלכליים של מצרים. לאחר מכן, אמרו במשרד להגנת הסביבה, אות האונייה נעלם ונקלט מחדש כ-23 שעות לאחר מכן, 230 מייל צפונית לנקודה שבה נעלמה – בנסיבות המצביעות על מעבר במים הכלכליים של מדינת ישראל. אות האמרלד אינו נקלט החל מתאריך זה, כ-50 מייל מהנקודה שבה אותר כתם הנפט.
2 בפברואר: צילום חדש של האמרלד במים הכלכליים של ישראל מערבית לחופי חיפה.
4 צפייה בגלריה
      האמרלד מערבית לחופי חיפה
      האמרלד מערבית לחופי חיפה
האמרלד מערבית לחופי חיפה

5 בפברואר: מיקום כתם הנפט שהתגלה, על-פי צילומי לוויין בדיעבד, כ-130 ק"מ מישראל.
11 בפברואר: תזוזת כתם הנפט מה-5 בחודש, 50 ק"מ אל מול חופי ישראל.
14-3 בפברואר: האמרלד חברה לכלי שיט שאינו משדר, מערבית לסוריה. לאחר החבירה, שוקע האונייה מתעדכן מ-14.3 מטרים ל-8.5 מטרים. מכיוון שהמכלית לא נכנסה לאף נמל, אומרים במשרד להגנת הסביבה, הדבר יכול להעיד על העברת המטען בלב ים.
14 בפברואר: תמונת לוויין חדשה של האמרלד העבירה מערבית לסוריה (באזור של בניאס) בשיטת STS (העברה מאונייה לאונייה) 750 אלף חביות של נפט גולמי איראני למכלית בשם LOTUS - ספינה סורית בדגל איראני (תחת סנקציות). שמה הקודם של ספינה זו הוא SANDRO.
4 צפייה בגלריה
     המכלית LOTUS מגיעה לחופי סוריה
     המכלית LOTUS מגיעה לחופי סוריה
המכלית LOTUS מגיעה לחופי סוריה
17 בפברואר: גושי הזפת נוחתים בחופי ישראל ומזהמים את הטבע והסביבה. עוד עולה, כי האמרלד שינתה בדצמבר 2020 את הבעלות מלובית לבעלות ולניהול של חברה הרשומה באיי מרשל.
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, חזרה על דבריה שמדובר בפעולה במזיד: "נפט גולמי בים הוא נשק שפועל נגד הסביבה ובריאות הציבור, נגד בעלי החיים ונגד החופים שלנו. אסור להקל ראש בנושא, כל ההתנהלות של האונייה מכוונת. יש כאן קשר ישיר לאיראן, לא קשר עלום. יש כאן מקום לדיון חירום של כלל הגופים הממשלתיים, כולל הגופים הבטחוניים, להבנה רחבה יותר של האיומים במים הכלכליים של ישראל שהם לא רק סביבתיים"