5 צפייה בגלריה
מיקי זוהר
מיקי זוהר
מיקי זוהר. מהלך דיסקרטי להדחתו
(צילום: שליו שלום )
פרסום ראשון: 12 מחברי הליכוד חתמו על תמיכתם במהלך דיסקרטי להדחת מיקי זוהר מתפקיד יו"ר סיעת הליכוד. אותם חברים מקדמים בחירת יו"ר חדש לסיעה, שיהפוך למעשה גם ליו"ר הקואליציה. כדי להדיח את זוהר מתפקידו נדרש רוב בהצבעה - לפחות 19 חברים.
ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לח"כ שלמה קרעי, מיוזמי המהלך, ואמר לו כי "זה לא הזמן לעשות דברים כאלה. זה לא ראוי עכשיו". הוא ביקש מקרעי לעצור את המהלך, שמגיע לאחר שזוהר הודיע מוקדם יותר היום על הדחת יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון ועל עונשים לח"כים ושרים שהפרו משמעת קואליציונית, כלשונו.
5 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
גיבה את זוהר ולוחץ לעצור את המהלך. נתניהו
(צילום: טל שחר)
נתניהו בסיעת הליכוד, אתמול
(צילום: ערוץ כנסת )

במכתב שעליו חתם שליש מסיעת הליכוד נכתב: "אנו החתומים מטה, חברי הליכוד מסיעת הליכוד, דורשים לקיים בחירות לבחירת יושב ראש סיעת הליכוד בכנסת". למסמך צורפה טבלת החותמים. אותם 12 חברי ליכוד שכבר חתמו על המסמך, מנסים לגייס עוד חמישה ח"כים שהביעו נכונות בעל פה להצטרף למהלך, שבין יוזמיו נמנה ח"כ שלמה קרעי.
זוהר עצמו התייחס לחשיפת ynet וכתב בטוויטר: "לא קיימים 12 ח"כים שחתמו להעברתי מהתפקיד. אני מודה לראש הממשלה על הגיבוי המלא מול יוזמי המהלך בכך שהבהיר להם שמדובר במעשה לא ראוי. אמשיך לפעול למען אזרחי ישראל, תנועת הליכוד וראש הממשלה ללא חשש וללא מורא".
בסביבת נתניהו מפעילים לחץ כבד על שרים ועל חברי כנסת בליכוד, בדרישה שיצהירו פומבית שהם מתנערים מהיוזמה להדחת זוהר. הראשונה לעשות זאת הייתה שרת התחבורה מירי רגב, שצייצה: "חברי תנועת הליכוד - זה לא הזמן לפיצולים ולא העת למחלוקות. כוחנו באחדותנו ובהתלכדותנו".
5 צפייה בגלריה
שלמה קרעי
שלמה קרעי
מיוזמי המהלך. ח"כ שלמה קרעי
(צילום: אבי מועלם)
ראש הממשלה בנימין נתניהו העניק גיבוי לזוהר בציוץ שפורסם הערב. "בלי משמעת הליכוד לא יכול למשול, ובייחוד לא בזמן משבר הקורונה", כתב נתניהו. "אמרתי אתמול בישיבת הסיעה שאני אגבה את יו״ר הקואליציה מיקי זוהר בצעדי משמעת שהוא ינקוט. אני מבקש מכל חברי הליכוד לגלות אחריות, להקפיד לשמור על משמעת סיעתית ולחדול מהתקפות מיותרות בתוך הסיעה".
גורם בליכוד התייחס לדבריו של נתניהו ושיגר איום מרומז לראש הממשלה, במקרה שימשיך לגבות את זוהר. "אם הוא יגבה את זוהר, הסחף יכול לעבוד גם נגדו", אמר.
זוהר: "צר לי שבוחרים לירות בתוך הנגמ"ש"
המהלך של חברי הליכוד בא ברקע החלטתו של זוהר להטיל עונשים על חברי כנסת ושרים בסיעה, שהפרו משמעת קואליציונית - בין היתר בהצבעה על החוק שאוסר טיפולי המרה. זוהר, כאמור, הודיע לח"כ יפעת שאשא ביטון כי היא מודחת מתפקידה כיו"ר ועדת הקורונה וגם הטיל סנקציה על שישה חברי כנסת בסיעה, שלא יורשו להגיש הצעות חוק עד סוף המושב הנוכחי.
הדחתה של שאשא ביטון כפופה לאישור ועדת הכנסת וכן אישור ועדת הקורונה.
זוהר עצמו מתח ביקורת על חברי כנסת בליכוד שתקפו אותו בעקבות ההחלטות. "צר לי שיש מי שלא יודע לקבל ביקורת ובוחר לירות בתוך הנגמ"ש", הוא אמר. "תפקידי וחובתי לדאוג לשלמות הקואליציה. לאחרונה יש התרופפות במשמעת הקואליציונית שמקשה עלינו לפעול למען עם ישראל. בעצה משותפת עם ראש הממשלה הוחלט להטיל סנקציות על מי שהפרו את המשמעת, כפי שנהגו בכל ממשלות ישראל לדורותיהן".
5 צפייה בגלריה
ועדת קורונה
ועדת קורונה
תודח מהוועדה ולא תוכל להגיש חקיקה. שאשא ביטון
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
אותם חברי כנסת שעליהם הוטלו סנקציות הם קרן ברק, שרן השכל, שלמה קרעי, עוזי דיין, אבי דיכטר ויפעת שאשא ביטון. על ח"כ מיכל שיר, שהצביעה נגד עמדת הקואליציה בחוק שאוסר טיפולי המרה, הוטל עונש כפול: היא לא תגיש הצעות חוק עד סוף המושב, וגם לא הצעות לסדר.
עונשים הוטלו גם על שרים שנעדרו מהמליאה בהצבעות חשובות, והם יגויסו לטובת תורנויות במליאה שתכליתן לשבת ולהאזין לדברי האופוזיציה ולעיתים גם לענות. בין השרים: השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, שהצביע בעד אותו חוק והודיע על התפטרותו מהמליאה במסגרת החוק הנורבגי, וכן שר האוצר ישראל כץ שהתעמת עם זוהר, שר החינוך יואב גלנט והשרים אופיר אקוניס ואלי כהן.
ח"כ קרן ברק התייחסה מוקדם יותר להחלטתו של זוהר, וציינה כי התקזזה עם חבר כנסת מהאופוזיציה באותה הצבעה על איסור טיפולי ההמרה. "לולא הכתבה לא הייתי יכולה להבין את הסיבה לענישה שכלל לא עולה מנוסח המכתב", אמרה ברק. "טיפולי המרה הם התעללות בבני נוער שחובה שייעלמו מהעולם ומהר. כחברה בקואליציה לא הצבעתי נגד עמדתה אלא השתמשתי בקיזוז. זו הדרך הנכונה הנהוגה בכנסת".
5 צפייה בגלריה
חצי חצי מירי רגב וגילה גמליאל
חצי חצי מירי רגב וגילה גמליאל
התעמתו סביב תפקודו של זוהר. רגב וגמליאל
(צילום: עמית שאבי, אבי מועלם)
ח"כ שלמה קרעי קרא לזוהר להתפטר מתפקידו. "מיקי פועל באופן שקרי ומניפולטיבי לקידום תוכנית 'נטו מיקי זוהר'. שלושת הכ"פים: הכוח, הכסף והכבוד שהוא מנסה להשיג, בניגוד לערכי הליכוד, מעבירים אותו על דעתו", אמר. "קצת צניעות לא תזיק לו. הוא מפלג את סיעת הליכוד, פוגע בה ובראש הממשלה וצריך ללכת הביתה עכשיו. לא אאפשר לו לפגוע בפעילותי".
אתמול נרשם עימות סביב תפקודו של זוהר בין השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל לחברת מפלגתה שרת התחבורה מירי רגב. בישיבת סיעת הליכוד פנתה השרה גמליאל לזוהר ואמרה לו: "כוותיקת חברות הכנסת - מעולם לא ראיתי התנהלות כזאת של יו"ר קואליציה. עליזה (מנהלת הסיעה) מנהלת את הכול. בזמן שניהלת את הקמפיין שלך לראשות הליכוד העולמי, הזנחת את ניהול הקואליציה".
בתגובה, השיבה לה רגב: "לא צריך להתייחס לגופו של אדם". השרה גמליאל השיבה לה בתקיפות: "קודם תתחילי להגיע למליאה ואחר כך נדבר".