בנימין נתניהובנימין נתניהו
בנימין נתניהו
(צילום: לע"מ )
מי עומד מאחורי פרופיל הפייסבוק שלכאורה קרא לרצח ראש הממשלה בנימין נתניהו? אתמול פרסם נתניהו ציוץ עם צילום מסך מפייסבוק ובו קריאה לרצוח אותו. בדיקה שנערכה העלתה ספקות בנוגע לאמיתות החשבון ומאוחר יותר גם בפייסבוק הודו היום (חמישי) כי החשבון מזויף.
לציוץ שפרסם אתמול צירף נתניהו צילום מסך מדיון בפייסבוק, ובו תגובה מאת משתמשת בשם Dana Ron, שלפיה הדרך היחידה להזיז את נתניהו מכיסאו היא "עם כדור בראש".
ציוץ מתוך הטוויטר של בנימין נתניהוציוץ מתוך הטוויטר של בנימין נתניהו
הציוץ מתוך הטוויטר של נתניהו
(מתוך עמוד הטוויטר של בנימין נתניהו)
אולם, בדיקה שערך משתמש טוויטר בשם יוסי דורפמן העלתה ספקות לגבי האותנטיות של פרופיל זה. בעקבות פניית כלכליסט, פייסבוק בחנה את הציוץ והודיעה כאמור כי מדובר בפרופיל פיקטיבי וכן הודיעה כי היא מסירה אותו לאלתר.
בהפגנה שנערכה השבוע בתל אביב הותקפו מפגינים שמחו נגד ראש הממשלה ונגד מדיניות הקורונה שהוא מוביל. נתניהו מצידו טוען שחייו וחיי משפחתו נמצאים בסכנה ממשית.
אתמול התייחס לנושא ראש הממשלה לאחר שהמשטרה עצרה שלשום בסמוך למשרד ראש הממשלה בירושלים אדם שאיים על נתניהו ובכליו נמצאו שני סכינים ואקדח צעצוע.
"המשטרה עצרה ליד משרד ראש הממשלה אדם שאיים לרצוח אותי ובכליו נמצאו סכינים", כתב נתניהו בטוויטר. "אגיש תלונה במשטרה נגד איום ההסתה המצורף כאן, שקורא לרצוח אותי 'עם כדור בראש'". לציוץ צירף נתניהו צילום מסך מדיון בפייסבוק ובו תגובה של משתמשת בשם Dana Ron שכתבה: "את בּיבּי צריך להוריד רק בּכּח.. דיקטטורים מזיזים רק עם כּדור בּראשׁ!"
(צילום: משה מזרחי )
התגובה נראתה חשודה כשלעצמה, ובמיוחד ההדגשה והניקוד של האותיות ב', כ' ו-ש' – לא בדיוק צורת כתיבה מקובלת ברשת העברית. במקביל, משתמש הטוויטר יוסי דורפמן ניתח את הפרופיל של אותה דנה רון והעלה כמה ממצאים מעניינים שהעמידו בספק את האותנטיות שלו.
כמו שציין דורפמן, הפרופיל, שאינו כולל תמונת משתמש, עדכן פרטים אישיים שלשום בלילה, ב-2:08 וב-2:09. "מה קרה באותו הזמן? תקיפות המפגינים בת"א כבר כבשו כותרות ועשו נזק לנתניהו", הוא כתב. "מה עוד? כשעה לפני כן ראיינה אור-לי ברלב את גונן בן יצחק, ושם (בהקלטת השידור בפייסבוק, ע.כ) הועלתה לכאורה התגובה הקוראת לרצח".
בדיקה של פרופיל זה גילתה שבין 1:55 ל-2:05 שותפו בו שבעה פוסטים שקשורים למחאה נגד נתניהו או לביקורת עליו. שניים מהם היו אמנם הקלטות של שידורי לייב, שהסתיימו מוקדם יותר, מהמחאות נגד נתניהו, ואולם אחרים היו ישנים יותר, כמו למשל תיעוד של עצרת מ-27 ביוני, נאום נגד ראש הממשלה של ח"כ אלי אבידר מ-16 ביוני, ואפילו פוסט מספטמבר 2019 שקורא למתלבטים שלא להצביע לליכוד. התנהגות קצת חשודה, גם אם כזו שלא מהווה יותר מראיות נסיבתיות. מאז שפרסם דורפמן את ממצאיו הוסרו הפוסטים המדוברים מהפרופיל. ממצאים בעייתיים יותר נוגעים לאופי הפרופיל.

תגובת דנה רון להאשמות נתניהו על הסתהתגובת דנה רון להאשמות נתניהו על הסתה
אשת התקשורת דנה רון מגיבה לסערה
(מתוך עמוד הטוויטר של דנה רון)
ראשית, השם בקישור הפרופיל הוא Dana Levi. בניגוד לשם המשתמש, את השם בקישור לא ניתן לשנות, מה שמצביע על כך שהפרופיל נפתח תחת שם משתמש אחר. לא יוצא דופן שאנשים ישנו את שם משפחתם, אך לאור העובדה שהפרופיל החל לפעול רק בתחילת מרץ מדובר בעוד דפוס שעורר חשד. בנוסף, בפרופיל המדובר לא הוצג שום מידע אישי, אין לו חברים או שרשימת החברים אינה מוצגת, אין אפשרות להציע חברות, וחלק ניכר מהלייקים (המועטים) לפוסטים שלו מגיעים מפרופילים חשודים בעצמם – הכל מאפיינים של משתמשים מזויפים.
לאחר בירור, דוברת פייסבוק מסרה בצהריים כי "מבדיקה שערכו הצוותים הגלובליים שלנו בחו"ל עולה כי החשבון המדובר הוא חשבון פיקטיבי ועל כן הוא הוסר לאלתר מן הפלטפורמה. כמו כן התגובה עצמה מפרה את המדיניות שלנו סביב קריאה לאלימות ועל כן הוסרה גם היא יחד עם הפרופיל באמצעותו היא נכתבה".
מקורבי ראש הממשלה מסרו בתגובה לדברים: "אם מדובר בחשבון אנונימי שהופעל על ידי גורמים שקוראים לרצוח את ראש הממשלה, הרי שהדבר חמור לא פחות. המשטרה חייבת לאתר אותו, למצות איתו את הדין ולפעול בנחישות נגד עשרות פרסומי ההסתה והאיומים ברצח המתפרסמים מדי יום נגד ראש הממשלה ומשפחתו".
עוד נמסר כי "אפרים שמיר שקרא לרצוח את ראש הממשלה אינו אנונימי וכמוהו אנשים אחרים שנחקרו במשטרה על הסתה פרועה נגד נתניהו. בושה וחרפה שהתקשורת עוסקת בטיוח ההסתה במקום להוקיע אותה באופן חד וברור". נתניהו, באמצעות עו״ד יוסי כהן, הגיש תלונה במשטרה נגד אותו פוסט.
גם אשת התקשורת דנה רון הגיבה לסערה. "עליית מדרגה בהתחזות אליי. המתחזה המסית לרצח של ראש הממשלה עולה מדרגה וכעת משתמש בשם משתמש כמעט זהה לשלי בטוויטר ובתמונה זהה, מאיים בתביעה על עיתונאים ומאשים את נתניהו בכך שהוא בעצמו שלח את אנשיו. לכתוב דברי הסתה לרצח רק בשביל לייצר באזז זו שערורייה שאין כמותה".
מורן אזולאי השתתפה בהכנת הכתבה