3 צפייה בגלריה
משטרת ישראל פיזרה התקהלויות אסורות במסגד ובבית כנסת בסוף השבוע בלוד
משטרת ישראל פיזרה התקהלויות אסורות במסגד ובבית כנסת בסוף השבוע בלוד
בתי הכנסת יישארו פתוחים
(צילום: דוברות המשטרה)


שורת ההגבלות שעליהן החליטה היום (ב') הממשלה בישיבתה המיוחדת הובילה לקרב יצרי בסוגיית בתי הכנסת. עוד לפני שהשרים אישרו להגביל את ההשתתפות בבתי תפילה ובכללם בתי כנסת, כנסיות ומסגדים ל-19 איש בלבד, התפתח עימות בנושא בין שר האנרגיה יובל שטייניץ לשר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן.
השר שטייניץ דרש כמה פעמים לסגור את בתי הכנסת מפני שהם מופיעים ב"רשימה האדומה". השר ליצמן התרגז וצעק: "עברו כבר שתי דקות ולא אמרת 'לסגור את בתי הכנסת'. תעזוב את בתי הכנסת".
3 צפייה בגלריה
יובל שטייניץ ויעקב ליצמן
יובל שטייניץ ויעקב ליצמן
השרים ליצמן ושטייניץ. קרב בממשלה
(צילום: עמית שאבי, אבי מועלם)

נושא ההגבלות בבתי הכנסת עורר הכי הרבה אמוציות בישיבת הממשלה המיוחדת. עד הבוקר נראה היה כי יוחלט לסגור אותם, מכיוון שבתי הכנסת הופיעו ברשימה של משרד הבריאות ככאלה שמועדים לפורענות מבחינת סיכויי ההדבקה.
לחץ פוליטי ורמיזות של שר הבריאות יולי אדלשטיין בעקבות שיחות שהיו לו בלילה עם השרים ליצמן ואריה דרעי, הביאו לממשלה את ההחלטה שמאפשרת שהייה של עד 19 איש בבתי הכנסת.
חלק מהשרים הביעו תרעומת מאחר שלדבריהם יש חוסר הלימה בין "הרשימה האדומה" של המקומות שמהווים סכנה לבין ההמלצות שהובאו בסופו של דבר להצבעה בממשלה. אותם שרים תהו כיצד ייתכן שתתאפשר שהייה של 19 איש בבתי כנסת בעוד קייטנות בקפסולות לא מתאפשרות בשלב זה של ההגבלות החדשות. אותה טענה נאמרה גם בהקשר של חדרי כושר, שאותם הוחלט לסגור.

אחרי שהוחלט לאפשר את פתיחת בתי הכנסת, ניצלו כמה שרים את הסיטואציה כדי לדרוש החרגה של עוד ועוד ענפים. בנוסף אישרה הממשלה את סגירתם של אולמות האירועים, הברים והמועדונים. גם חדרי הכושר, אולמות התרבות והבריכות הציבוריות ייסגרו.
השרים החליטו גם להגביל את מספר הנוסעים באוטובוסים ל-20 ולאסור להפעיל בהם מזגנים. לפי המתווה שאושר לפתיחת המסעדות, תתאפשר ישיבה של מקסימום 20 סועדים בתוך המסעדה ועוד 30 בחוץ. מנגד, חופי הרחצה והישיבות יישארו פתוחים.
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ הפצירו בשרים לאפשר את המגבלות, ולאחר מכן לנסות להגיע להסכמות עם משרד הבריאות. השר להשכלה גבוהה זאב אלקין, השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ושר המדע יזהר שר נלחמו על הקייטנות ופעילות תנועות הנוער. ראש המל"ל מאיר בן שבת ושר הבריאות רצו לסגור, ואלקין זעם: "רק לפני כמה ימים אישרנו קייטנות ומתווה קפסולות ועכשיו אוסרים וזה חסר כל היגיון".
השרה גמליאל אמרה: "אין הבדל בין ילדים בכיתה ד' (שלומדים ב"בתי ספר של החופש הגדול") לכיתה ה' שהקייטנה שלהם סגורה. זה יגרום לאלפי הורים להישאר בבית". השר שי התריע כי שליחת רבבות ילדים להתגודדות בפארקים, בחופים ובקניונים תגרום לבעיה בריאותית.
השר יזהר שי רצה לסגור גם את החופים ואמר: "על פי סקר הסיכונים של משרד הבריאות, החופים נחשבים מקום בטוח רק אם שומרים על ריחוק חברתי. מצד שני - אם לא שומרים על ריחוק זה נחשב מקום מסוכן. או שאנחנו שומרים על החופים בריחוק או שזה יהיה אחד המקומות המסוכנים, במיוחד כשאנו מרחיקים את בני הנוער מחדרי הכושר ואולמות התרבות. אני עושה הליכות על החוף ולצערי אנשים נמצאים שם בצפיפות משמעותית אחד על השני. אנחנו גורמים לסכנה הגדולה".

"הם סופר-מקפידים"

בישיבה הוחלט כי בתי המלון לא ייסגרו אך יופעלו תחת הגבלות. השרים התעמתו סביב אחת ההמלצות של משרד הבריאות - סגירת חדרי האוכל בבתי המלון. שר התיירות אסף זמיר אמר שמדובר בדרישה אבסורדית לאור נתוני ההדבקה הנמוכים, כלשונו, במלונות. "הם סופר-מקפידים. אם ייסגרו חדרי האוכל, מה יעשו בתי המלון?", תהה זמיר.
על פי ההגבלות שאישרו השרים הוחלט שבחדרי האוכל במלונות ישהו 20 בני אדם, אולם לבסוף סוכם שמשרד התיירות יגבש "תו סגול" מחמיר שיאפשר להמשיך להפעיל את חדרי האוכל בלי צמצום מספר הנוכחים. בנוסף הוחלט כי "בתי הספר של החופש הגדול" לגילי גן ועד כיתה ד' ימשיכו לפעול כרגיל. קייטנות ופעילויות נוער ייסגרו.
רה"מ נתניהו מתייחס להגבלות החדשות
(צילום: לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר בישיבת הממשלה כי "אנחנו כפסע מסגר מלא", וראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר כי "נדרשים צעדים דרסטיים כדי למנוע צעדים יותר דרסטיים, ובתנאי שיהיה שיפוי ופיצוי כלכלי מהיר ואפקטיבי".
נתניהו הוסיף בפתח הישיבה כי "המגפה מתפשטת, זה ברור כשמש. היא עולה בעלייה תלולה מדי יום, היא סוחבת איתה, בניגוד למה שנאמר לנו, שובל של חולים קשים. היום יש כ-90 חולים קשים, וזה מכפיל את עצמו כל ארבעה ימים. אם לא נפעל עכשיו - אנחנו נקבל מאות, ואולי למעלה מאלף חולים קשים בשבועות הקרובים, דבר שישתק את המערכות שלנו".
רוב ההגבלות לא ייכנסו לתוקף באופן מיידי, ודורשות את אישור מליאת הכנסת להצעת חוק של הממשלה, שתאפשר את כניסת ההגבלות לתוקף מיידי ללא אישור ועדת הכנסת. הגבלת המתפללים, ההגבלות על הפעלת הקייטנות ובתי הספר של החופש הגדול ואיסור על התקהלויות של יותר מ-20 איש ייכנסו לתוקף עם החתימה על צו של מנכ"ל משרד הבריאות.
לפי התיקון לחוק של הממשלה, הוועדה הרלוונטית בכנסת תקיים דיון בהחלטות ותחליט אם לאשרן, כולן או חלקן, תוך שבוע ימים. ככל שהוועדה הרלוונטית לא תאשר את החלטת הממשלה תוך פרק הזמן הזה, ההחלטות יובאו לאישור מליאת הכנסת בהקדם האפשרי. לצד הליך האישור בכנסת, ההחלטות ייכנסו לתוקפן, כאמור, וימומשו באופן מיידי עם אישור הממשלה.