סופת ההוריקן "לורה" ממשיכה להתחזק במהירות רבה עם התקרבותה לחופי טקסס ולואיזיאנה בארה"ב, ואמש (ד') עדכן מרכז ההוריקנים הלאומי שהסופה מוגדרת כעת הוריקן בדרגה 4 (מתוך 5 הדרגות הקיימות). החזאים צופים שכשתפגע ביבשה באזור הגבול שבין טקסס ללואיזיאנה, לורה תביא עמה רוחות שיגיעו ליותר מ-230 קמ"ש והצפות של יישובים שלמים באזורי החוף הנמוכים. יותר מחצי מיליון תושבים נקראו להתפנות בדחיפות, במבצע הפינוי הגדול ביותר בארה"ב בתקופת הקורונה.
הוריקן לורה כפי שצולם מתחנת החלל הבינלאומית
הוריקן לורה סופה ארה"בהוריקן לורה סופה ארה"ב
מתחזקת במהירות. הוריקן לורה במי מפרץ מקסיקו
(צילום: AFP, NOAA/GOES)
הוריקן לורה סופה ארה"בהוריקן לורה סופה ארה"ב
(צילום: AFP, RAMMB/NOAA)
במרכז ההוריקנים הלאומי אמרו אמש כי הסופה מסוכנת ביותר, וכי נותר זמן מועט ביותר לתושבים באזורים שנמצאים במסלול ההוריקן. לורה מתחזקת במהירות מסחררת בזכות המים החמים של מפרץ מקסיקו. רק ביום שלישי הפכה מסופה טרופית להוריקן בדרגה 1, ובתוך 24 שעות היא התחזקה ביותר מ-80%.
הסופה צפויה להיות ההוריקן החזק ביותר שפוגע עד כה בארה"ב בעונת ההוריקנים הנוכחית באוקיינוס האטלנטי, שצפויה בעצמה להיות אחת העמוסות אי-פעם. הרוחות של לורה נעות כעת במהירות של כ-220 קמ"ש, והיא נמצאת במרחק של 320 ק"מ מפורט ארתור בטקסס. היא נעה לכיוון צפון-מערב במהירות של 26 קמ"ש.
גשמים עזים ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה הוריקן לורה סופה ארה"בגשמים עזים ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה הוריקן לורה סופה ארה"ב
גשמים עזים בלייק צ'ארלס, לואיזיאנה
(צילום: AP)
פינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"בפינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"ב
ממגנים חנויות ביישוב שעלול להיפגע ישירות
(צילום: AFP)
פינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"בפינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"ב
תושבים מצטיידים במזון
(צילום: AFP)
"הישמעו להנחיות של הרשויות המקומיות. אם אומרים לכם ללכת, לכו! החיים שלכם תלויים בזה היום", אמר ג'ואל קליין משירות חיזוי המזג הלאומי. גם הנשיא דונלד טראמפ קרא לתושבים להישמע להנחיות. בציוץ בטוויטר כתב הנשיא שממשלו פועל יחד עם הרשויות המקומיות ומוכן לספק להן את הסיוע שיידרש. "הוריקן לורה היא סופה מסוכנת ביותר שמתחזקת במהירות עצומה", הזהיר.
הוריקנים בדרגה 4 עלולים להפוך אזורים שלמים ללא-ישיבים במשך שבועות או חודשים. לעתים נזקי סופות עוצמתיות כאלו יכולים לכלול ניתוק של זרם החשמל למשך חודשים. סופת ההוריקן עלולה גם לעודד היווצרות של סופות טורנדו, שגם הן מסוכנות ביותר.
פינוי תושבים בפורט ארתור טקסס מפני הוריקן לורה סופה ארה"בפינוי תושבים בפורט ארתור טקסס מפני הוריקן לורה סופה ארה"ב
שומרים על ריחוק גם במהלך הפינוי. מאות אלפים נמלטו
(צילום: AFP)
פינוי תושבים בפורט ארתור טקסס מפני הוריקן לורה סופה ארה"בפינוי תושבים בפורט ארתור טקסס מפני הוריקן לורה סופה ארה"ב
(צילום: AFP)
פינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"בפינוי והכנות ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה לקראת הוריקן לורה סופה ארה"ב
(צילום: AP)
לפי מרכז ההוריקנים הלאומי, שמושבו במיאמי, הסופה עלולה לגרום לגובה פני הים לעלות בעד 6 מטרים באזורים מסוימים בלואיזיאנה, שם היא צפויה במקביל להמטיר 13 עד 25 ס"מ של גשם. הצפות צפויות להתרחש גם בארקנסו. לפי מרכז ההוריקנים, בכמה אזורים בטקסס ולואיזיאנה צפויות ההצפות להיות כה חמורות עד ש"לא ניתן יהיה לשרוד" אותן. "לרוב האנשים קשה לדמיין חומת מים בגובה של יותר משתי קומות שמגיעה מהחוף, אבל זה מה שהולך לקרות", אמר המטאורולוג בנג'מין שות' משירות חיזוי המזג הלאומי במסיבת עיתונאים אמש.
לקראת הגעתה של הסופה בשעות הקרובות, הרשויות המקומיות הורו על פינויים של מאות אלפי בני אדם. בטקסס פורסמו צווי פינוי לכ-420,000 איש, ובלואיזיאנה השכנה ל-200,000 איש. הפנוי ההמוני נעשה בשעה שארה"ב עדיין נאבקת בקורונה.
כדי לנסות למנוע את התפשטות הנגיף חלק מהרשויות החליטו לשכן את המפונים בחדרי מלון ולא במרכזים גדולים כפי שנעשה לרוב באירועי חירום דומים. בנוסף, האוטובוסים שפינו את התושבים צוידו בחומרי חיטוי והרשויות לא אפשרו להם להתמלא עד אפס מקום. בעיר אוסטין בטקסס נגמרו לרשויות חדרי המלון הזמינים בחינם למפונים, והם נאלצו להפנות את מי שלא היה יכול לשלם בעצמו על החדרים למרכזים ציבוריים בערים אחרות.
נערכים ל הוריקן לורה סופה ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה ארה"בנערכים ל הוריקן לורה סופה ב לייק צ'ארלס לואיזיאנה ארה"ב
(צילום: AFP)
נערכים ל הוריקן לורה סופה ב ניו אורלינס לואיזיאנה ארה"בנערכים ל הוריקן לורה סופה ב ניו אורלינס לואיזיאנה ארה"ב
(צילום: AFP)
בקי סלמנט בת ה-56 התפנתה מביתה בלייק צ'ארלס בלואיזיאנה – עיר שעשויה לספוג פגיעה ישירה מהוריקן, 15 שנה אחרי שהוריקן ריטה חוללה בה הרס מוחלט. סלמנט שכרה עבורה ועבור משפחתה דירת AirBnb בעומקה של טקסס, הרחק מכלל סכנה. היא זוכרת היטב את הנזק הנרחב מהסופה הקודמת, ובשל כך החליטה להיענות לקריאת הרשויות להתפנות. "ההרס לעיירה שלנו היה פשוט נורא", נזכרה. "קהילות שלמות נסחפו, ומעולם לא חזרו להתקיים. אני יודעת כמה הרסניות הסופות הללו יכולות להיות, ולא היה שום סיכוי שאני הולכת להישאר בשביל זה".
כחלק מההכנות להגעת הסופה והנזקים הנרחבים שהיא תגרום, מושל לואיזיאנה ג'ון אדוארס הודיע אמש על הפעלת כלל חיילי המילואים של המשמר הלאומי, לראשונה מאז 2012. גם מושל טקסס גרג אבוט אמר שהמשמר הלאומי נמצא בכוננות גבוהה ומצויד בכלי רכב שיכולים לנוע במקומות מוצפים ובמסוקי חילוץ.
בדרכה לארה"ב חלפה לורה על פני החוף הדרומי של קובה, אך גרמה שם לנזקים פחותים ממה שהרשויות המקומיות חששו. לפני כן גרמה לנזק נרחב יותר באי היספניולה, שם נהרגו מנזקי הסופה, שעוד הוגדרה כסופה טרופית, 24 איש. באי שוכנות האיטי והרפובליקה הדומיניקנית, ורוב מקרי המוות התרחשו בהאיטי. לפי הדיווחים משם, בין ההרוגים ילדה בת 10 שעץ קרס על ביתה ואם וילד קטן שנמחצו למוות מקיר שקרס.

פרסום ראשוני: 22:03 , 26.08.20