ההפגנה מול מעון ראש הממשלה
(צילום: גיל יוחנן)

כאלף מפגינים התאספו אחר הצהריים (שישי) למחאה מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. המפגינים הניפו שלטים שבהם נכתב "אין מצב", "באנו חושך לגרש", "רוצים דמוקרטיה, לא דיקטטורה" ועוד. ynet עביר את ההפגנה בשידור חי.
מפגין אחד נעצר לאחר שאיים לפגוע בשוטרים. קודם למעצרו היה מעורב בקטטה עם מפגינים אחרים, לאחר שאחד המפגינים ביקש ממנו להפסיק לעשות תנועות מגונות תוך כדי שירת ההמנון.
מפגין נעצר לאחר קטטה עם מפגינים אחרים
(צילום: גלעד כהן)

הפגנת הדגלים השחורים בבלפורהפגנת הדגלים השחורים בבלפור
"באנו חושך לגרש". ההפגנה בבלפור
(צילום: גיל יוחנן)
עלי ברוק, אחד הנואמים על הבמה, פתח את דבריו בברכת "אחר הצהריים טובים לאנרכיסטים של המדינה". הוא הוסיף: "לאיש שיוצר פה אנרכיה קוראים 'המושחת מבלפור', ואנחנו אומרים לו 'ביבי הביתה, ביבי הביתה'. אז שואלים אותנו מה אתם רוצים? אנחנו לא רוצים שוחד, מרמה והפרת אמונים".
אורי נחמן, אחת מהמארגנות, קראה למפגינים: "תורידו רגע את המסכות, תריחו את השחיתות. ביבי הוא מגש הכסף של המאפיה הישראלית. רק אתמול הבן שלך הסית נגד חברינו היקרים".
השחקן תומר שרון אמר בהפגנה: "היום לא צריך לדבר הרבה. רוצה להגיד שאנחנו לא אלימים, אנחנו מתגוננים מאלימות. אנחנו בורחים מאלה שמרביצים לנו. אנחנו לא יורים. אנחנו צריכים שכפ"ץ".
גם השחקנית אורנה בנאי לקחה חלק בהפגנה: "אנחנו עם ישראל, לא אנרכיסטים. נמאס לנו מהשקרים. השחיתות הפכה פה ללגיטימית והבושה מתה. המאפיה שיושבת שם בשלטון, איזה תעוזה יש לה, שמזדעקת על הסתה נגד ראש הממשלה, אשתו וכלבתו. אין הסתה יש רק כאב ואנחנו זועקים מעמקי נפשנו המדממת".
הזמרת אחינועם ניני הגיעה גם היא ונשאה דברים לפני ששרה למפגינים: "אנחנו נמצאים כאן יחד, נחושים להביא שינוי למדינת ישראל. צריך להתחיל מזה שמר נתניהו יפנה את מקומו למישהו נקי כפיים. לאחר מכן נתחיל לבנות את המדינה מההריסות שלה. אני לא רואה כאן שנאה אלא אחריות של אנשים".
ריקודים בהפגנה מול מעון רה"מ
(צילום: גלעד כהן)

אחינועם ניני בהפגנת הדגלים השחוריםאחינועם ניני בהפגנת הדגלים השחורים
אחינועם ניני בהפגנה בירושלים
(צילום: גיל יוחנן)
הפגנת הדגלים השחורים בבלפורהפגנת הדגלים השחורים בבלפור
(צילום: אלכס קולומויסקי)
הפגנת הדגלים השחורים בבלפורהפגנת הדגלים השחורים בבלפור
(צילום: אלכס קולומויסקי)
הפגנת הדגלים השחורים בבלפורהפגנת הדגלים השחורים בבלפור
(צילום: אלכס קולומויסקי)
הפגנה גם בקיסריה

במקביל, עשרות מפגינים התאספו סמוך למרכז המסחרי בקיסריה, שם נמצא ביתו הפרטי של נתניהו - וקראו לו להתפטר. המפגינים שמרו על הסדר, ולא חסמו את הרחוב כמו במהלך המחאה במוצ"ש האחרון.
אמש, כאלפיים בני אדם הפגינו נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בכיכר פריז הסמוכה למעון, כשמנגד מחו כמה עשרות מתומכיו. רוב המפגינים התפזרו בסביבות השעה 23:00, לאחר שהמשטרה ביקשה מהם לעזוב את המקום וכרזה שמדובר בהפגנה לא חוקית. לקראת חצות הצומת נפתח לתנועה.
במקביל למחאה התאספו כ-100 פעילי ארגון "לה פמיליה" במתחם התחנה, דחפו לרצפה צלם של ערוץ 13 והשליכו אבנים לעבר רכב שבו נסעו ערבים. שמונה מהם נעצרו או עוכבו לחקירה. בהמשך ניסו הפעילים להגיע למפגינים שבבלפור, אך נבלמו על-ידי שוטרי יס"מ.
המשטרה מסרה כי בסך הכול עצרה במהלך ההפגנות 16 בני אדם בחשד להפרת הסדר הציבורי, תקיפת מפגינים ותקיפת שוטר.
רענן בן צור השתתף בהכנת הכתבה
פרסום ראשוני: 16:33 , 31.07.20