שיגור הלוויין אופק 16
מערכת הביטחון פרסמה אחר הצהריים (יום ב') תיעוד משיגור לוויין הביון אופק 16. לוויין הצילום המתקדם של ישראל, ששוגר הלילה, נועד למטרות ריגול והוא מצטרף למשפחת לווייני אופק ששוגרו עד כה לחלל.
בהודעה הרשמית נמסר כי הלוויין שוגר בשעה 04:00 לפנות בוקר, באמצעות משגר מסוג "שביט". הלוויין שוגר לחלל מבסיס פלמחים בזמן שהשמיים היו נקיים. צוותים ישראלים עקבו אחרי השיגור מכלי טיס צבאיים באוויר, בנוסף לצוותי הקרקע ממרכזי השליטה שבמרכז הארץ ובפלמחים.
3 צפייה בגלריה
שיגור לוויין
שיגור לוויין
תיעוד השיגור
(צילום: משרד הביטחון )
השיגור אמנם תוכנן מראש, אך מגיע דווקא בשיאה של תקופה רגישה שבה מיוחסת לישראל סדרה של תקיפות חשאיות באיראן. רק הלילה דיווח ה"ניו יורק טיימס" כי גורם מודיעיני במזרח התיכון מייחס את הפיצוץ במתקן הגרעין בנתנז לישראל, וטען שהיא השתמשה לצורך כך ב"פצצה עוצמתית". עם זאת, אותו גורם טען כי ישראל אינה אחראית לפיצוצים בתחנות כוח ולדליפת גז כלור במפעל כימי, שהממשל האיראני טען שהיו תאונות.
אופק 16 הוא לוויין תצפית אלקטרואופטי בעל יכולות מתקדמות. עם כניסתו למסלול סביב כדור הארץ, יעבור הלוויין סדרת בדיקות המיועדות לאימות תקינותו ורמת ביצועיו. אם הכל ילך כשורה וללא תקלות, הלוויין ישדר לישראל תמונות ראשונות תוך כמה ימים. הלוויין אמור להיכנס למסלול כדור הארץ כדי להתמקם בגובה של כמה מאות קילומטרים, וכל העת יהיה תחת מעקב מותח של צוות השיגור וההפעלה שלו בישראל.
3 צפייה בגלריה
רגע השיגור
רגע השיגור
רגע השיגור
(צילום: נועה לוינסון )
3 צפייה בגלריה
שיגור לוויין
שיגור לוויין
שיגור לוויין
(צילום: משרד הביטחון )
את פיתוח וייצור הלוויין והמשגר מוביל משרד הביטחון, באמצעות מינהלת החלל "אתגר" במפא"ת. התעשייה האווירית היא הקבלן הראשי של הפרויקט - חטיבת טילים וחלל, באמצעות מפעל "חלל", מובילה את הפרויקט יחד עם "מלמ" המפתחת את המשגר. את מצלמת הלוויין פיתחה חברת "אלביט מערכות". החברה הממשלתית למערכות הנעה רקטית, "תומר", ייצרה את מנועי טיל השיגור ביחד עם חברת רפאל. בפרויקט שותפות חברות רבות נוספות, בהן "רוקר" ו"סיאלו".
כחלק מהשיגור נפתח חלון זמנים של שלוש שעות, שבמהלכו הוסטה תנועת המטוסים הנוחתים והממריאים בנמל התעופה בן גוריון למסלול הנע צפונית לנתניה ומעל יישובי השרון. למרות דלילות מטוסי הנוסעים ומטוסי המטען בשבועות האחרונים עקב משבר הקורונה, במערכת הביטחון לא לקחו סיכונים - ועדכון תעופתי על שינוי הנתיבים פורסם כבר בתחילת החודש בהודעת טיס (נוטאם) לצוותי האוויר לחברות התעופה.
חובבי תעופה, שעוקבים אחרי תנועות מטוסים באוויר בזמן אמת, יכלו להבחין אתמול לקראת חצות בכמה מטוסי כיול ביחד עם מטוס תובלה של חיל האוויר, שנעו מערבה כחלק מההכנות לשיגור.

גנץ: "הישג אדיר"

שר הביטחון בני גנץ אמר כי "הצלחת שיגור הלוויין אופק 16 הלילה היא הישג אדיר. העליונות הטכנולוגית והמודיעינית של מדינת ישראל היא אבן יסוד בביטחונה. העובדה שישראל היא אחת מ-13 מדינות בעולם בעלות יכולת שיגור לחלל, אינה מובנת מאליה והיא עומדת בראש ובראשונה בזכות האנשים ששוקדים על המערכות הללו ומקדמים יכולות פורצות דרך לאורך השנים. נמשיך לחזק ולבצר את כוחה של ישראל בכל חזית ומכל מקום".
ישראל הייתה המדינה השביעית בעולם שהגיעה ליכולת מלאה בחלל (שיגור ולוויינות), וכיום היא היא כאמור אחת מ-13 מדינות בעלות יכולת זו, לצד ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, איטליה, בריטניה, הודו, דרום וצפון קוריאה, יפן, אוקראינה ואיראן.