מבזק החדשות הטובות
(צילום: ירון ברנר)

נפתח עם סיפור מפתיע, התמונה היחידה של ניל ארמסטרונג כשהוא לבד על הירח עומדת למכירה פומבית והיא הולכת להימכר בהרבה מאוד כסף.
עכשיו שימו לב שאמרנו יחידה, שזה קצת תמוה, הרי ארמסטרונג הוא ללא ספק הדמות הכי מזוהה עם הנחיתה על הירח. מי שצילם את התמונה היה באז אולדרין, שותפו של ניל למשימה, שככל הנראה היה כל כך נרגש ששכח לצלם עוד תמונות של חברו לצוות ברגע הכי היסטורי בחייהם.
התיעוד היחיד של ארמסטרונג כשהוא לבדו על הירחהתיעוד היחיד של ארמסטרונג כשהוא לבדו על הירח
התיעוד היחיד של ארמסטרונג כשהוא לבדו על הירח
(צילום: באז אולדרין, נאס"א)
מעניין שדווקא לבאז אולדרין יש בוק מרשים למדי מהמשימה, כיוון שניל ארמסטרונג דווקא כן דאג לצלם אותו, ולא מעט. נספר שהתמונה הזאת תעמוד למכירה כחלק מפרויקט גדול שכולל כ-2,400 תמונות מ"תור הזהב של חקר החלל" של נאס"א. הערכות ראשוניות על התצלום הנדיר הזה של ארמסטרונג נעות בין 30 ל-50 אלף לירות שטרלינג, אבל יש לנו תחושה שהוא יימכר במחיר אסטרונומי.
לא שכח לצלם סלפי. באז אולדריןלא שכח לצלם סלפי. באז אולדרין
לא שכח לצלם סלפי. באז אולדרין
(צילום: באז אולדרין, נאס"א)
ועכשיו לבדיקת CT מיוחדת במינה, שנעשתה על מומיות מצריות שנמצאו ב-1615. מדובר בשלוש מומיות שנעטפו בתכריכים ולוחות עץ ושמרו על גופן בצורה מרהיבה, וכעת הבדיקה מאפשרת בעצם להתבונן אל תוך המומיות מבלי לפתוח אותן.
המומיות שנחקרו היו של גבר, אישה ונערה, והנה כמה גילויים מעניינים: לפחות אחת משלוש המומיות הללו נקברה עם איברים פנימיים, אפילו מוח; למה זה מפתיע, כי בתקופה ההיא היה נהוג להוציא את האיברים לפני החניטה, שתי הנשים שנבדקו נקברו עם שרשראות מעוטרות, מה שלפי האמונה עשוי היה לעזור להן בעולם הבא.
וגם תמונה בצבעוגם תמונה בצבע
וגם תמונה בצבע
(צילום: Zesch et al., PLOS One, 2020)
ושימו לב, בסריקות גם התגלו בעיות רפואיות כמו דלקת פרקים אצל האישה והעובדה כי הגבר, מת בגיל צעיר וסיים את חייו לפני גיל 30 ועם מעט מאוד שיניים.
בדיקות ה-CTבדיקות ה-CT
בדיקות ה-CT
(צילום: Zesch et al., PLOS One, 2020)
ולסיום, לא רק טראמפ וביידן, הצבעה היסטורית התרחשה בשבוע שעבר בקולורדו, שם התושבים החליטו: הזאבים חוזרים למדינה. נסביר, זאבים אפורים היו נפוצים בעבר בחלקים גדולים של צפון אמריקה, אך מסעות ציד הביאו להיעלמות כמעט מלאה שלהם בשנות הארבעים.
עכשיו זו הפעם הראשונה בארה"ב שהחדרה של מין בחזרה אל הטבע עומדת לבחירת התושבים. חוקרים טוענים כי להשבתם של הזאבים עשויה להיות השפעה חיובית על מינים שונים, ובכלל על המערכת האקולוגית כולה. נספר לכם שהצבעה הייתה ממש צמודה, כש-50.64% הצביעו בעד ו-49.36% התנגדו, בעיקר בשל החשש להגביר את הסיכון שבטרף בעלי חיים אחרים וחיות מחמד. אבל כעת הפור נפל ואנחנו נאחל בהצלחה לתושבי קולורדו, לקהילת הזאבים ולכיפה אדומה.
מבזק החדשות הטובות מתפרסם בימי ראשון, שלישי וחמישי