בית המשפט העליון בארה"ב קבע היום (ה') שתובע דמוקרטי מניו יורק יוכל לבחון רישומי הכנסות ומסמכים פיננסיים מסוימים הנוגעים לנשיא ארה"ב, אחרי מאבק משפטי ממושך ושנים ארוכות שבהן ניסה דונלד טראמפ לשמור על המסמכים הללו חסויים. מנגד, העליון דחה בינתיים בקשה נפרדת מבית הנבחרים – גם הוא בשליטת הדמוקרטים – להעביר לידיו את המסמכים הללו.
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
3 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ עצרת קמפיין בחירות טולסה אוקלהומה
דונלד טראמפ עצרת קמפיין בחירות טולסה אוקלהומה
הראשון מאז ניקסון שלא מפרסם את ההכנסות שלו. טראמפ
(צילום: AP)
טראמפ, נזכיר, הוא הנשיא הראשון מאז ריצ'רד ניקסון בשנות ה-70 שמסרב לפרסם את רישומי ההכנסות שלו, שעשויים לשפוך אור על התנהלותו העסקית לאורך השנים וניגודי עניינים אפשריים שבהם נתון איל הנדל"ן, לפחות לטענת מבקריו.
כאמור, יש להדגיש שההחלטה היום לא תאפשר את פרסום המסמכים, אלא רק תעניק לתובע הדמוקרטי ממנהטן, סיירוס ואנס, אפשרות לבחון אותם. לטענת התובע, המסמכים נדרשים לצורך בירור הטענות לדמי שתיקה ששילם קמפיין טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס ולכוכבת הפלייבוי קרן מקדוגל – ששתיהן טוענות לרומן עם טראמפ. כספים כאלו עשויים היו להוות הפרה של חוקי מימון הבחירות.
שבעה שופטים תמכו בהחלטה ושניים התנגדו. לרוב הצטרפו גם שני השופטים שטראמפ עצמו מינה, ניל גורסץ' וברט קבאנו, וכן נשיא בית המשפט ג'ון רוברטס. השופטים דחו את הטענות של עורכי הדין הפרטיים של טראמפ ושל משרד המשפטים הפדרלי, שלפיהן נשיא מכהן חסין מפני חקירות ושתובעים מקומיים זקוקים לסיבה מיוחדת מאוד על מנת לקבל מסמכים כאלו, דבר שלדבריהם לא התקיים במקרה הנוכחי.
3 צפייה בגלריה
בית המשפט העליון הפלה הפלות ארה"ב
בית המשפט העליון הפלה הפלות ארה"ב
שבעה שופטים בעד, שניים נגד. העליון בארה"ב
(צילום: AP)
אותו רוב של 7 מול 2 דחה במקביל בקשה נפרדת מצד שתי ועדות בבית הנבחרים, שדרשו להעביר לידיהן את המסמכים של הנשיא. השופטים לא דחו את הבקשות על הסף, אך החזירו אותן לדיון נוסף בערכאה נמוכה יותר.
טראמפ התנגד לבקשות של הדמוקרטים, בטענה שמדובר בחלק ממה שהוא מתאר "ציד מכשפות" שמנהלים נגדו יריביו הפוליטיים. הנשיא הגיב לפסיקה היום בתוך זמן קצר בציוץ בטוויטר, והתייחס לתיק השני שהוחזר לדיונים משפטיים נוספים: "בית המשפט העליון החזיר את התיק לערכאה נמוכה. זה הכול רדיפה פוליטית. ניצחתי את ציד המכשפות של מולר, ואחרים, ועכשיו אני צריך להמשיך להילחם בניו יורק המשוחתת פוליטית! זה לא הוגן עבור הנשיאות או הממשל".
שני התיקים הגיעו לפתחו של בית המשפט העליון אחרי שעורכי דינו הפרטיים של הנשיא ניסו במשך השנה האחרונה למנוע מדויטשה בנק וממשרד רואי החשבון של הנשיא, Mazars USA, להעביר את החזרי המס ושאר המסמכים לידי החוקרים הדמוקרטים.
3 צפייה בגלריה
סטורמי דניאלס בטקס ההוקרה
סטורמי דניאלס בטקס ההוקרה
המסמכים יישפכו אור על דמי השתיקה? סטורמי דניאלס, שטוענת לרומן עם טראמפ. הנשיא מכחיש
(צילום: AP)
גם השופטים בערכאות נמוכות יותר דחו את הערעורים של טראמפ. חברת רואי החשבון וגם דויטשה בנק – אחד הבנקים היחידים שהסכימו להלוות כספים לטראמפ אחרי שורה של פשיטות רגל של עסקיו בשנות ה-90 – אמרו כי יסכימו להעביר לחוקרים את המסמכים אם יידרשו לעשות כן.
בארה"ב מעריכים כי להכרעה יש חשיבות לא רק בנוגע לטראמפ עצמו, אלא גם עבור מאזן הכוחות בין מוסד הנשיאות לקונגרס – ויכולתו של נשיא כלשהו לסרב לבקשות רשמיות של הרשות המחוקקת. בתיק הנוגע לבקשה של הקונגרס, בינתיים לפחות, ידו של הנשיא היא על העליונה.
בדיון שהתנהל באופן מקוון בחודש מאי האחרון, בגלל מגפת הקורונה, טענו כאמור עורכי דינו של טראמפ כי לנשיא מכהן יש חסינות מוחלטת מפני חקירה. אחד מעורכי דינו אף הרחיק לכת כשטען שהוא יהיה חסין גם אם יירה באדם ברחוב. הם הוסיפו כי הדמוקרטים לא סיפקו אף הצדקה ראויה לקבלת המסמכים הללו, והביעו חשש שמתן אפשרות לפקידים מקומיים לדרוש מסמכים הנוגעים לנשיא יעמיד אותו בפני "הטרדות" ממניעים פוליטיים.
בהכרעות קודמות של בתי המשפט הפדרליים לערעורים, בניו יורק ובוושינגטון הבירה, דחו אז השופטים את הטענות של עורכי דינו של טראמפ, תוך שהם מתמקדים בעובדה שהבקשות לקבלת הרישומים לא הופנו לנשיא באופן ישיר, אלא לגורמי צד שלישי, ושבנוסף המסמכים הללו קשורים לעסקיו של טראמפ כאדם פרטי, ולא כנשיא.
פורסם לראשונה: 17:19, 09.07.20