אבא נשר ו"אמא" רחפן הצליחו במשימה: גוזל הנשר היתום מפרויקט "עופות דורסים בשידור חי" פרח השבוע מהקן, 136 ימים לאחר בקיעתו מול המצלמות, בזכות רחפן שהביא מזון ואב אלמן ומסור.
הגוזל פורש כנפיים ועף מהקן
(צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי)

"לצערי, בישראל יש הרבה מפחי נפש בעבודה שבחרנו לעצמנו. אבל, לעתים יש גם הצלחות ובעיקר גאווה גדולה על צוות של אנשים יקרים ש'מתאבדים' על הטבע ברגע שהוא קורא לנו וזקוק לעזרה", אמר ד"ר גלעד פרידמן, מנהל הפרויקט. "אחרי שסיימנו את חלקנו במילוי החלל שהשאירה אחריה נקבת הנשר, נכנסנו ברגע אחד אל 'תקופת הפריחה' הארוכה של הנשרים, שבמהלכה אנחנו מקווים כי האב ימשיך להאכיל את הפרחון הטרי וימשיך לחזק אותו. אבל התקופה הזו גם טומנת בחובה סכנות רבות אחרות וזאת עקב חוסר ניסיונו המובהק במעוף בטוח. פציעות ושברים עקב תעופה לקויה, תשישות ורעב עקב חוסר ניסיון בהגעה אל אזורי ההאכלה, אינן תופעות נדירות, לצערנו. כל שנותר לנו הוא לקוות שהפרחון הטרי ימשיך לאכול ולהתחזק, ונאחל לו הצלחה רבה ושינהג במשנה זהירות בכל אשר יפנה".
באמצע החודש שעבר אמו של הגוזל, K70, התחשמלה למוות יחד עם נשר נוסף באזור הנגב. בעקבות הטרגדיה, עובדי רשות הטבע והגנים וצוות הפרויקט לא נשארו אדישים למצבו של הגוזל היתום, ובמהירות התחדדה ההבנה כי האב נותר לבדו להאכיל ולטפל בגוזלו.
הנשר באווירהנשר באוויר
הנשר באוויר
(צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי)

הנשר בקןהנשר בקן
הנשר בקן
(צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי)
לבסוף, הוחלט לספק לגוזל מזון על ידי רחפן מיוחד, שיישא מזון אל תוך הקן, אבל כיוון שדבר כזה מעולם לא נעשה, אנשי רשות הטבע והגנים פנו לחברת XTEND, המפתחת טכנולוגיות לממשק אדם מכונה, שפיתחה מערכת הפעלה ייחודית המאפשרת הטסה של רחפנים בסביבות מורכבות ובתמרונים מסובכים.
יחידת יהל"ם נרתמה גם היא למשימה, ולוחמיה הפעילו את הרחפנים במיומנות מקצועית. המזון האיכותי הגיע מ-Negev Zoo והוא הועשר בוויטמינים ובתוספי מזון שסופקו על ידי גרעין הרבייה לנשרים של פרויקט "פורשים כנף".
לקראת הניסיון הראשוןלקראת הניסיון הראשון
לקראת הניסיון הראשון
(צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי)
אוהד הצופה, אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים, הוסיף כי "ההתרגשות כפולה ומכופלת: ראשית, נשר זה הוא עוד תוספת עתידית לאוכלוסיית הנשרים הנמצאת בסכנת הכחדה ונמצאת בשלב קריטי להמשך קיומה, ומכך גם עתידו של המין במזרח התיכון. כמו בכל אוכלוסייה קטנה - כל פרט חשוב. שנית, בפעם הראשונה הצלחנו להביא לפריחה גוזל שאיבד, בגלל האדם, את אחד מהוריו, ללא צורך להוציאו מסביבתו הטבעית, התערבות שמקטינה את סיכויי שרידתו בטבע".
דן אלון, מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, סיכם: "הגוזל שפרח הוא סמל למאבק הבלתי מתפשר לשימורם של הנשרים בישראל. בזכות מצלמת אונליין ורחפן, הגוזל המיוחד הזה פרח השבוע מהקן. זה עוד לא מבטיח לו חיים ארוכים, אבל את השלב הראשון והקשה הוא סיים בהצלחה. פרויקט 'פורשים כנף' חרט על דגלו לשמור על הנשרים והדורסים בישראל והסיפור הזה ממחיש עד כמה רחוק נלך כדי לשמור על הנשרים שלנו", הוא אומר.
הנשר עם אביוהנשר עם אביו
הנשר עם אביו
(צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי)

האם K70 שהתחשמלה למוותהאם K70 שהתחשמלה למוות
האם K70 שהתחשמלה למוות
(צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי)
קינון הנשרים, כמו קינוני העקב העיטי, החיוויאי והאוח העיטי, הם חלק מפרויקט "עופות דורסים בשידור חי", פרי שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן המורשת, קרן דוכיפת, חברת חשמל ופרויקט "פורשים כנף", שהוקם באביב 2016 וחושף, באמצעות מצלמות אונליין המשדרות 24/7 את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל. עד כה, נחשפו עשרות מיליוני צופים מ-104 מדינות לחייהם המרתקים של העופות הדורסים, אך גם לקשיים ואתגרים שהם חווים - חמיסת ביצים, הרעלות, התמודדות עם טורפים, פגעי מזג אוויר, שריפות ועוד.
לעמוד הפייסבוק של פרויקט "עופות דורסים בשידור חי": https://bit.ly/3fDTF9H
לצפייה ישירה בקן הנשרים, קן העקבים, קן החיוויאים וקן הרחמים: https://www.birds.org.il/he/cameras