2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו יעקב ליצמן הערכת מצב נגיף קורונה משרד הבריאות
בנימין נתניהו יעקב ליצמן הערכת מצב נגיף קורונה משרד הבריאות
נתניהו וליצמן
(צילום: EPA)
עימות חריף נרשם הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה, כששר השיכון יעקב ליצמן עזב בזעם את הישיבה במחאה על כך שהוצא מקבינט הקורונה ומוגדר כעת רק כמוזמן קבוע. זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הביא לממשלה הצעה להקים את קבינט הקורונה מחדש בהרכב של 10 שרים במקום 16.
בין השרים שהוצאו מהקבינט: ליצמן, שר החינוך יואב גלנט, שרת התחבורה מירי רגב, השרה לשוויון חברתי מירב כהן, שר הרווחה איציק שמולי ושר התיירות אסף זמיר. ליצמן וגלנט הועברו ממעמד חבר למעמד מוזמן קבוע.
נתניהו בפתח ישיבת הממשלה
(צילום: עומר מירון, לע"מ)

בקבינט החדש יהיו חברים ראש הממשלה בנימין נתניהו שהוא יו"ר הקבינט, שר הבריאות יולי אדלשטיין שהוא ממלא מקום יו"ר ועדת השרים, ראש הממשלה החליפי גנץ, שר האוצר כץ, השר לביטחון הפנים אוחנה, שר החוץ אשכנזי, שר המדע יזהר שי, שר המשפטים ניסנקורן, שר הכלכלה עמיר פרץ ושר הפנים אריה דרעי. אותם חברי קבינט הקורונה יאיישו גם את ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל - הוועדה שאחראית על אישור הטלת סגר על אזורים נקודתיים.
אל ליצמן הצטרף השר גלנט שזעם על כך שלא יהיה יותר חבר קבוע בקבינט. ליצמן אמר בישיבה: "אני לא מוכן, אני ראש מפלגה ושר בריאות לשעבר" - ולאחר מכן קם ועזב בכעס.
השרה גמליאל: "מה ההיגיון בכהונה של שר המדע על פני שר החינוך?"
השרה מירב כהן מחתה על כך שאין ייצוג נשי בקבינט החדש. "אין נשים בקבינט, לאו דווקא אני. למה אין נשים בקבינט?", היא תהתה. נתניהו השיב: "גם אני שואל לפעמים באמצע הלילה למה הרמזור אדום. יש הרבה דברים שאין בהם היגיון. יש פה עניין של פריטטיות ואני מבקש להעביר את הוועדה כמו שהיא".
שרת העליה והקליטה פנינה תמנו שטההתייחסה לנושא גם היא: "יש חשיבות רבה בנוכחות נשית בוועדת הקורונה, מנהיגות נשית צריכה לקבל ביטוי בכל קבינט, אני בטוחה שגנץ יפעל לתקן את המצב שנוצר".
השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הצביעה נגד ונימקה ש"מיני ועדה בגלל פריטטיות זה פתטי". לדבריה, "מה ההיגיון ששר המדע יכהן כחבר בקבינט הקורונה, במקום שר החינוך?". נתניהו מנגד הבטיח שיזמין לישיבות שרים רלוונטיים. השרה מירב כהן נמנעה בהצבעה.
2 צפייה בגלריה
קבינט הקורונה
קבינט הקורונה
ישיבת קבינט הקורונה בהרכבו הקודם. לא התכנס חודש
(צילום: קובי גדעון , לע"מ)
לפי חוק הקורונה החדש שנחקק בכנסת ביום רביעי, קבינט הקורונה החדש יוכל לקבל החלטות ביצועיות ללא צורך בהחלטת מליאת הממשלה למעט סגר כללי שנשאר בסמכות הממשלה.
קבינט הקורונה החדש צפוי לשמש מסגרת תיאום עליונה בין כל הגורמים הממשלתיים שעוסקים בטיפול במשבר הקורונה. "ועדת השרים תרכז את אסטרטגיית היציאה של מדינת ישראל ממשבר זה בהיבטים השונים, ובכלל זה מתן מענה בסוגיות של תעסוקה, תמיכה כלכלית למגזר העסקי, העצמאים והמגזר השלישי, הסרת חסמים ופעולות נוספות להתמודדות עם המיתון שאליו נקלע המשק הישראלי", נכתב בהצעת הממשלה. "ועדת השרים תעסוק גם בהיערכות לקראת התפרצות חוזרת של נגיף הקורונה, לרבות גיבוש תוכנית להתמודדות עם התפרצות זו, ככל שתהיה".
קבינט הקורונה לא התכנס כבר חודש ימים, וזאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע שאין לו סמכות להחליט על מגבלות וכי הסמכות היא רק של מליאת הממשלה. הדבר יצר קושי רב לקבל החלטות מהירות על מגבלות, מה גם שכמעט כל השרים ביקשו את רשות הדיבור מה שסרבל את הדיון.
יו"ר נעמת, חגית פאר, הגיבה להחלטה על צמצום הקבינט, ומתחה ביקורת על כך שאין ייצוג נשי בו: "בעולם הגדול הנשים הן אלו שמנצחות את הקורונה ובישראל מדירים אותן משולחן קבלת ההחלטות. לא מפתיע לגלות שגם שתי השרות היחידות שהיו חלק מהקבינט, מירי רגב ומירב כהן, תהיינה הראשונות לספוג את הקיצוץ הצפוי", היא אמרה. "אני ממליצה לראש הממשלה ולראש הממשלה החליפי שמשווים את מצבנו באופן תדיר לעולם לבחון מה משותף למדינות שכן מצליחות להכניע את הנגיף- בכולן נשים בצמרת קבלת ההחלטות".
הדר גיל-עד השתתפה בהכנת הכתבה