המכלית היוונית Minerva Helen לא קשורה לזיהום הזפת החמור בחופי ישראל. כך נמסר הבוקר (יום א') מהמשרד להגנת הסביבה. בימים האחרונים פורסם כי נבדק חשד שזו המכלית שגרמה לזיהום, טענה שהוכחשה על ידי בעלי הספינה.
2 צפייה בגלריה
המכלית היוונית. לא קשורה לזיהום
המכלית היוונית. לא קשורה לזיהום
המכלית היוונית. לא קשורה לזיהום
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)
צוות חוקרים בהובלת המשרד להגנת הסביבה ביצע אתמול ביקורת על מכלית בשם Minerva Helen בנמל פיראוס שביוון, במסגרת החקירה לאיתור הגורם האחראי לאירוע הזפת החמור שאירע בחופי ישראל. בתום ביקורת מדוקדקת, מקצועית ומקיפה שבוצעה על ידי מפקח המשרד להגנת הסביבה ומפקח מטעם רשות הספנות והנמלים הישראלית, האונייה נשללה באופן סופי כמקור הזיהום.
מהמשרד נמסר עוד כי החקירה בוצעה בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות ביוון, כמקובל במקרים אלה, והגעת הצוות המיוחד מטעם המשרד להגנת הסביבה תואמה מראש יחד עם משרד החוץ ושגרירות ישראל ביוון - כל זאת, תוך שמירה על סודיות החקירה. משמר החופים היווני אף הוא לקח חלק בבדיקת האונייה. יודגש, כי בשום שלב לא ביצענו תיאום כלשהו עם האונייה, בעליה או מי מטעמה, אלא רק עם הרשויות ביוון, כמקובל.
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אמרה: "אנחנו מחויבים לעשות את כל המאמצים כדי לאתר את האונייה שאחראית לזיהום חופי ישראל. יש לנו חובה מוסרית כלפי הציבור, בעלי החיים והטבע שנפגעו כתוצאה מהזיהום. לזיהום הזה יש כתובת - לא נעבור לסדר היום על עבריינות סביבתית, וננקוט בכל האמצעים כדי לאתר את העבריין".
2 צפייה בגלריה
בדיקת המכלית אתמול
בדיקת המכלית אתמול
בדיקת המכלית אתמול
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

המשרד איתר עם תחילת האירוע כעשר אוניות פוטנציאליות שעשויות להיות חשודות, ומאז הרחיב את מעגל האוניות החשודות לעשרות. עד כה שלל המשרד, גם בסיוע של גורמים בין-לאומיים שביצעו ביקורת על מספר אוניות, כעשר אוניות העשויות להיות המקור לזיהום הזפת. המשרד ממשיך לבדוק גם את יתר האוניות החשודות, ויעדכן בהמשך עם התקדמות החקירה.
זיהום זפת חדש בחוף שקמונה בחיפה בסוף השבוע
(צילום: איתי שרנצל, רשות הטבע והגנים)

MINERVA HELEN היא מכלית נפט הנושאת את דגל יוון. הספינה חצתה את תעלת סואץ והגיעה לנמל פורט סעיד ב-11 בפברואר, היום שבו לפי המשרד להגנת הסביבה נגרם הזיהום. הרישום הבא הוא מ-14 בפברואר, אז עגנה הספינה בנמל אלכסנדריה. משם היא המשיך לחופי ספרד. התחנה הבאה שלה היה נמל פיראוס ביוון, שם היא נבדקה על ידי המשרד להגנת הסביבה.
ביום רביעי התייחס רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, לחקירה. הוא אמר כי "יש לא מעט אוניות חשודות, חלק מהן נבדקו, גם בחופי הארץ וגם בחופים זרים".
בחברה היוונית הכחישו כל קשר לזיהום כבר בשבוע שעבר. בהודעת החברה נכתב כי המכלית הגיעה לנמל פורט סעיד במצרים ב-4 בפברואר ללא מטען. ב-11 בפברואר היא נכנסה לנמל המצרי ללא מטען. ב-13 בפברואר יצאה הספינה מזרחה לאלכסנדריה – שם היא קיבלה מטען – והמשיכה לספרד. בהודעת החברה נכתב עוד: "במשך הזמן שבו המתינה הספינה מחוץ לנמל פורט סעיד, למשלוח הבא שלה, היא לא הייתה מעורב באף פעילות של הזרמת נפט לים.