ספר לנו קצת על המשרד שלך
למדתי משפטים באנגליה ופתחתי את הפרקטיקה הפרטית שלי ב-2002. לפני כן עבדתי במשרדו של דוד שלי, עו"ד עמיקם חרל"פ, שעוסק בנזיקין ומשך אותי לתחום.
התחום הזה דורש הרבה ליטיגציה ולהופיע בבתי משפט זו מתנה עבורי. היום אני יכול לספר שבפעם הראשונה שהופעתי מול שופט ביומי השלישי כמתמחה רעדתי מפחד אבל אחר כך כמובן זה השתחרר והיום אני מאוד נהנה מהעשייה ומההופעות בבתי המשפט.
יש אמנם הרבה עורכי דין שעוסקים בנזיקין אבל הידע והניסיון שלי ייחודיים משום שאימן אותי מאסטר בתחום וצברתי ניסיון של כ-20 שנים. יש לי הרבה אחריות ואני מתייחס ברצינות תהומית לכל נושא שמגיע לשולחני – קודם כל רואה את האדם ואחר כך את המקרה.
האופי שלי הוא של סוס דוהר ואני לומד את החומר מאוד מהר ולכן מטפל בתיקים של לקוחותיי במקצועיות רבה ומקפיד לא להתפרס להרבה תחומים – אני עושה את מה שאני טוב בו. במשרד שלי יש עוד ארבעה עורכי דין ועדיין כל הלקוחות מקבלים ממני ליווי וייצוג אישי.
ספר לנו על הישג מקצועי שאתה גאה בו במיוחד
יש לי לקוח שהוציא רישיון נהיגה בישראל לאופנוע של 50 סמ"ק, עזב את הארץ ועשה בחו"ל רישיון גם לאופנוע כבד. כשחזר לישראל הוא קנה אופנוע כבד אבל לא ביצע את המרת הרישיון הזר לישראלי כנדרש. לאחר שנפגע קשה בתאונה חברת הביטוח סירבה לתת לו פיצוי כי כביכול רכב ללא רישיון.
בהליך המשפטי שניהלנו נגד חברת הביטוח הצלחנו להוכיח שאם החברה הסכימה לערוך לו ביטוח ולאחר שפג הביטוח הסכימה לבטחו בשנית כאשר היא מסתמכת על רישיון נהיגה זר, היא למעשה הכירה ברישיון שלו. בית המשפט המחוזי קיבל את הטענה וקבע שחברת הביטוח אחראית לפצות אותו על נזקיו. ההוכחה הזאת שינתה את חייו של הלקוח שנותר ללא יכולת לעבוד תקופה ארוכה עקב הפציעה.
סיפור מעניין נוסף שאני גאה בו הוא על אדם שהעניק שירותי קייטרינג למוסדות של מבוגרים. בשלב מסוים מנהלת המקום התלוננה על האוכל שלו וטענה שיש מקק במזון. האירוע כל כך הלחיץ את הלקוח שלי, שחשש לפרנסתו, והוא עבר אירוע מוחי.
נכנסתי לתמונה לאחר שביטוח לאומי סירב להכיר באירוע כתאונת עבודה. אחרי שנים של מלחמה משפטית בביטוח לאומי קיבלו את הטענה שלי כי האירוע המוחי נגרם עקב לחץ נפשי חריג בעבודה. השינוי הזה גרם לפריצה של חומה בתקנות ההכרה בנפגעי עבודה בגלל לחץ נפשי. זה שינוי משמעותי שהתבטא מעבר לאדם הספציפי והיטיב עם נפגעי עבודה רבים.
1 צפייה בגלריה
עו"ד בארי קפלן
עו"ד בארי קפלן
עו"ד בארי קפלן
(צילום: עצמי)

כיצד היית ממליץ לאנשים שנתקלים בבעיה נזיקית לפעול לפני שהם נוקטים בצעד משפטי?
אני תמיד מנחה את הלקוחות שלי לשמור ולתעד את כל המסמכים הרפואיים על התלונות והבעית הרפואיות והנפשיות שלהם. תיעוד הוא עניין דרמטי עבור כל מי שנפגע בתאונה ויש לוודא שכל בעיה מגובה בראיות – זה הדבר הכי קריטי להצלחה בתיקי נזיקין וביטוח.
מהי התכונה החשובה ביותר שצריכה להיות לעו"ד נזיקין?
אורך רוח וסבלנות כי זאת ריצה למרחקים ארוכים. תיקים נסגרים לפעמים לאחר שנים ולכן התמדה וסבלנות קריטיות להצלחה. כמובן שחייבים תמיד גם להתעדכן וללמוד כל הזמן את החוקים, הפסיקות והחידושים המשפטיים בתחום.
איזה חלום מקצועי עדיין לא הגשמת?
כרגע עדיין אין לי שאיפות לשפיטה אבל אולי בעתיד זאת תהיה אופציה. בינתיים, אני מעוניין לעשות את הכי טוב שאפשר עבור הלוקחות שלי ולהמשיך לכבוש פסגות. אני רץ קדימה ונהנה מכך שאשתי דוחפת אותי אף יותר להצליח ולהגיע לשיא המקצועיות.
האם חל שינוי משמעותי במקצוע בשנים האחרונות?
נזיקין הוא תחום דינמי ומתפתח. יש שינויים רבים כל הזמן, למשל בכל הנוגע להכללת אובדן פנסיה בתחשיבי הנזק, הפסיקות שקבעו כי אופניים חשמליים לא מוכרים כרכב מנועי והתקנות חדשות בתחום הביטוח שהכתיבו את ההתנהלות מול חברות הביטוח.
מה שכן, אני מאוד אשמח שהכניסה של מכוניות אוטונומיות לכבישים תובילו למיגור תאונות דרכים וממש מקווה שנגיע למצב של אפס תאונות דרכים. החיים חשובים מהפרנסה בעיניי.
מה חשוב לדעת על תחום הנזיקין שרוב האנשים לא יודעים?
לכל שופט יש ראיית עולם שונה. רובם של השופטים טובים ובקיאים מאוד בסוגיות ביטוח ונזיקין אבל לצערי השקפת העולם של השופטים לעניין הפיצוי עצמו משתנה משופט לשופט ויש קושי לשמור על אחידות בפסיקה. יחד עם זאת, אי אפשר לצפות לאחידות מלאה כי גם שופטים הם בני אדם. בכל מקרה, אם אתה לוקח עורך דין טוב לייצג אותך בתביעה נזיקית הוא ידאג להגיע לתוצאה הטובה ביותר שניתן להשיג.
ספר לנו משהו שלא יודעים עליך ויכול להפתיע את הלקוחות שלך
אני חולה על ספורט אקסטרים. גלישת סקי זו האהבה הגדולה שלי ואני נוסע לחופשות סקי כל שנה, לעיתים גם כמה פעמים בשנה. לפני שבע שנים חזרתי עם שברים בגוף אבל זה לא עצר אותי – האהבה לסקי גוברת.


* עו"ד בארי קפלן עוסק בדיני נזיקין וביטוח
**המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.