חוזרים בהסעות מבני ברק, בצאת יום הכיפורים
(צילום: ישראל פריי)

מאות חסידים מקהילות שונות ברחבי הארץ שהו אצל קרובי משפחותיהם בבני ברק בניגוד להנחיות במהלך יום הכיפורים. עם סיומו של החג הם תועדו שבים בהסעות לבתיהם בירושלים, בית שמש, אלעד וערים חרדיות נוספות. במהלך ההמתנה להסעות נראו החסידים כשהם ממתינים בצפיפות וללא מסכות. המשטרה, שהגיעה למקום, חילקה אמש (יום ב') עשרות דו"חות.
עם צאתו של החג נפרסו מחסומי משטרה בעיר ושוטרים החלו לבדוק את האוטובוסים שיוצאים מהעיר, בכדי לוודא שאין בהם משפחות וילדים. חלק ניכר מהנוסעים באוטובוסים היו בחורי ישיבות. על פי מתווה שסוכם עם ראשי הישיבות, ובשיתוף משרד הבריאות, הותר לתלמידים לחזור לישיבותיהם, שם הם ישהו עד אחרי סוכות - כך שנסיעתם אינה אסורה.
תיעוד: המשטרה מפזרת חסידי ויז'ניץ בבני ברק
(צילום: הבני ברקים)

חסידי ויז'ניץ שעשו את החג בבני ברק עושים את דרכם חזרה לירושליםחסידי ויז'ניץ שעשו את החג בבני ברק עושים את דרכם חזרה לירושלים
צמודים, בדרך לאוטובוס
(צילום: ישראל פריי)
חסידי ויז'ניץ שעשו את החג בבני ברק עושים את דרכם חזרה לירושליםחסידי ויז'ניץ שעשו את החג בבני ברק עושים את דרכם חזרה לירושלים
(צילום: ישראל פריי)
מחסומים בבני ברקמחסומים בבני ברק
כוחות המשטרה בבני ברק
במשטרה אמרו כי החלה אכיפה נגד עשרות צעירים שנצפו כשהם אינם עוטים מסכות ואינם שומרים על מרחק של שני מטר זה מזה, בניגוד מוחלט להנחיות משרד הבריאות ותוך הפרת הסגר. "כוחות המשטרה פרוסים במוקדים ובמחסומים, וממשיכים להיות מוצבים על מנת לשמור על הסדר הציבורי, ביטחון הציבור ובריאותו", אמרו במשטרה.
במקרה נוסף, מאות בני אדם מחסידות ויז'ניץ השתתפו ב"טיש" שנערך בעיר במוצאי יום כיפור. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום, ולאחר הידברות בינם לבין נציגי החסידות הוחלט לפזר את האירוע בהסכמה וללא חלוקת קנסות.
המשטרה מפזרת חסידי ויזניץ בבני ברקהמשטרה מפזרת חסידי ויזניץ בבני ברק
המשטרה מפזרת חסידי ויז'ניץ בבני ברק
(צילום: הבני ברקים)
חרדים מתקהלים בביתר עליתחרדים מתקהלים בביתר עלית
התקהלות מחוץ לבית כנסת בביתר עילית בתום הצום
גם בביתר עילית נצפו עשרות חסידים מתגודדים ביציאה כמה מבתי הכנסת עם סיום הצום, כשהם ללא מסכות ולא מקפידים על ריחוק פיזי. במקרה אחר התגודדו עשרות תושבים ליד אמבולנס שפינה חולה קורונה מביתו.
גם בצאת ראש השנה נראו מראות דומים. אז התקיימו בערים חרדיות כבני ברק, בית שמש אלעד וירושלים אירועים שהוגדרו כהפגנות. אוטובוסים שעליהם שלטים המכוונים כביכול להפגנות ביישובים אחרים הסיעו תושבים בין הערים.
הפגנה בבני ברק, בצאת ראש השנה
(צילום: משי בן עמי )

האוטובוסיםהאוטובוסים
בראש השנה - אוטובוסים ל"הפגנה"
(צילום: מוטי קמחי)
נצרת: המשטרה פיזרה יום הולדת שנערכה בניגוד להנחיות

כלי הנשק שהמשטרה תפסה בנצרתכלי הנשק שהמשטרה תפסה בנצרת
כלי הנשק שהמשטרה תפסה בנצרת
העובדה שאירועים אלו הוגדרו כהפגנות אפשרה לתושבים לחזור לעיר שבה הם מתגוררים מהמקומות שבהם חגגו את ראש השנה, לכאורה במטרה לממש את זכותם להפגין, ובכך להימנע מעיכובם על ידי המשטרה בצירי התנועה הראשיים.
"החוקים פוגעים בחרדים, ואם לחילונים מותר לנסוע ממקום למקום כדי להפגין - גם לנו מותר", אמר אז תושב בני ברק. "לפני כניסת החג יצאנו למשפחה בירושלים, כשזה היה מותר, וכעת אני חוזר לבני ברק להפגנה וזה מותר. אין שום בעיה עם זה. עוד רבים עשו את זה".
בתוך כך, אמש פעלה המשטרה גם בנצרת, שם פוזרה יום הולדת שבה השתתפו עשרות אנשים, בניגוד להגבלות. במקום נתפסו שני אקדחים. תושבים בשכונה מתחו ביקורת על המשפחה שקיימה את המסיבה למרות הסגר.
במשטרה ציינו: "אנחנו לא נאפשר לקיים מסיבות כגון זו, שנערכה בניגוד להוראות משרד הבריאות. המשטרה תמשיך באכיפה בכל מקום וללא הפסקה".
פרסום ראשוני: 23:45 , 28.09.20