מלך בלגיה פיליפ הביע היום (ג') "צער עמוק" על "הסבל וההשפלה" שנגרמו לתושבי הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו במהלך 75 השנים שבהן הייתה ארצם תחת שלטונה הקולוניאלי של בלגיה. זו הפעם הראשונה שמלך בלגי מכהן מביע צער על עברה הקולוניאלי של ארצו. עם זאת, ב-CNN הדגישו כי המלך נמנע מלהביע התנצלות.
עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ
בלגיה המלך לאופולד השני פסל הושחת מחאה נגד הגזענות טרבורןבלגיה המלך לאופולד השני פסל הושחת מחאה נגד הגזענות טרבורן
פסל של המלך לאופולד השני שהושחת בטרבורן, בלגיה
(צילום: AP)
בלגיה המלך לאופולד השני פסל הושחת מחאה נגד הגזענות גנטבלגיה המלך לאופולד השני פסל הושחת מחאה נגד הגזענות גנט
(צילום: AP)
המלך הביע את הצער במכתב ששלח לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, פליקס צ'יסקדי, לרגל יום עצמאותה ה-60 של המדינה. בלגיה גילתה במשך שנים קושי להתמודד עם עברה הקולוניאלי ועם ההיסטוריה שלה בקונגו, וראש הממשלה הבלגית סופי וילמס הודתה היום שהעבר הזה התאפיין בחוסר שוויון ובאלימות כלפי הקונגולזים.
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, השוכנת במרכז אפריקה, קיבלה את עצמאותה ב-1960 אחרי 52 שנות שלטון קולניאלי בלגי. לפי הערכות, אחרי שמלך בלגיה לאופולד השני הכריז על קונגו כעל רכושו הפרטי מתו שם בשנים 1908-1885 עד עשרה מיליון קונגולזים כתוצאה ממעשיו. חלקם נרצחו, ורבים מתו ממחלות כשעבדו במטעי גומי בבעלות המלך. חייליו של לאופולד גם הטילו מומים בהמונים.
פיליפ מלך בלגיהפיליפ מלך בלגיה
פיליפ מלך בלגיה. התנצלות אין
(צילום: AFP)
בלגיה המלך לאופולד השני פסל הושחת מחאה נגד הגזענות טרבורןבלגיה המלך לאופולד השני פסל הושחת מחאה נגד הגזענות טרבורן
דם על הידיים. פסל של לאופולד השני שנצבע על-ידי פעילי מחאה
(צילום: AP)
המלך פיליפ, צאצאו של לאופולד השני, הודה היום במכתבו שבמהלך שלטון לאופולד "בוצעו מעשים אכזריים", ושהעידן הקולוניאלי שלאחר מכן, בשנים 1960-1908, "גרם סבל והשפלה".
דבריו של המלך באים אחרי ימים ארוכים של מחאה בארה"ב ובאירופה על הגזענות נגד שחורים. בשבועות האחרונים מתנהל בבלגיה דיון ציבורי מחודש על עברה הקולוניאלי, ובמהלכם הופלו והושחתו במדינה פסלים של המלך לאופולד במחאה על הזוועות שהנהיג.
במכתבו היום הבטיח המלך פיליפ "להמשיך להילחם בכל צורה של גזענות" ובירך על החלטת הפרלמנט הבלגי להקים ועדת פיוס שתטפל בגזענות ותבחן את עברה הקולוניאלי של בלגיה. המלך כתב כי תהליך ההרהור הזה יוכל לעזור לבלגים להשלים סוף סוף עם זיכרונותיהם.
אחיו הצעיר של מלך בלגיה הנוכחי, הנסיך לורן, נקט קודם לכן החודש טון שונה, כשטען כי המלך לאופולד לא יכול היה לגרום לתושבי קונגו לסבול משום שהוא מעולם לא ביקר בקולוניה הבלגית הזו.