החסידים התפנו, הזבל נשאר

כשל הניסיון של חסידי ברסלב להגיע לאומן דרך בלארוס: אלפי חסידים, שהיו תקועים במשך ימים בגבול אוקראינה, החלו לשוב על עקבותיהם מבלי שהגיעו ליעדם - קבר רבי נחמן באומן. כך נראה השטח שבו שהו במשך ימים ארוכים, אחרי שפינו אותו.
כ-2,000 חסידים נדדו בבלארוס במטרה להגיע לאומן בראש השנה. הרשויות באוקראינה ובבלארוס אמרו אתמול (שישי) כי החסידים עזבו את המקום שבו שהו במשך כמה ימים, כשחלקם ישנים באוהלים וחלקם על הקרקע. לדברי אנשי משמר הגבול הבלארוסי, בודדים נותרו במקום. במקביל, משמר הגבול האוקראיני אמר כי מנע כניסה חסידים למדינה דרך פולין, הונגריה ורומניה.
לכלוך שהשאירו חסידי ברסלב בבלארוסלכלוך שהשאירו חסידי ברסלב בבלארוס
לכלוך שהשאירו חסידי ברסלב בבלארוס
לכלוך שהשאירו חסידי ברסלב בבלארוסלכלוך שהשאירו חסידי ברסלב בבלארוס
ערימות האשפה שנותרו מאחור
גבול בלארוס אוקראינהגבול בלארוס אוקראינה
לפני הפינוי, בגבול בלארוס-אוקראינה
(צילום: MCT)
סגן שר הפנים האוקראיני פרסם בפייסבוק את תמונות הררי הזבל במקום, לאחר עזיבת חסידי ברסלב: "תודה למשמר הגבול על פועלכם בגבול. עשיתם את עבודתם היטב על אף הלחץ הפסיכולוגי שהופעל עליכם. הזהרנו את הבלארוסים שבשל המגפה לא ניתן לעולי הרגל להגיע לאוקראינה ויהי מה. ביקשנו מהבלארוסים לא לתת לעולי הרגל להיכנס לשטחם. לא הקשיבו לנו ועכשיו הם יצטרכו לנקות...".
בזמן שהחסידים היו תקועים ימים בגבול, העימות בין בלארוס ואוקראינה הלך והתעצם. ביום רביעי האשימו בקייב את הרשויות בבלארוס בהעברת מסרים מטעים לחסידים שלפיהם הם יוכלו בסופו של דבר לחצות את הגבול. הבלארוסים הגיבו בהאשמות על "היחס הלא אנושי" של אוקראינה לחסידים, והציעו לספק אוטובוסים שיסיעו אותם לאומן ובחזרה לבלארוס.
גבול בלארוס אוקראינהגבול בלארוס אוקראינה
אלפי חסידים שבו על עקבותיהם
(צילום: MCT)
גבול בלארוס אוקראינהגבול בלארוס אוקראינה
ימים ארוכים בקור עז
(צילום: MCT)
גבול בלארוס אוקראינהגבול בלארוס אוקראינה
ישנו באוהלים ועל הקרקע
(צילום: רויטרס)
יהושע קרליבך, שהיה תקוע ארבעה ימים בגבול וחזר לפני כניסת החג עם עוד כמה עשרות חסידים למינסק בירת בלארוס, אמר ל-ynet: "מה שעשו לנו זה אך ורק מאנטישמיות. היו צריכים להתחשב ברגשות שלנו ובהקרבה שעשינו. אנשים במשך יותר משבוע היו זרוקים על הכביש ללא תנאים, ללא מזון ובקור עז, אבל היה חשוב לנו לעשות הכול כדי להגיע לאומן וגילינו אטימות גדולה".
לדבריו, "מהצלב האדום הגיעו לעזור לנו, אבל הגבול לאוקראינה נשאר סגור בגלל ממשלת ישראל שדרשה את זה והשלטונות פה קיבלו את הבקשה. נגרמה עוגמת נפש לרבים. החלטנו לעזוב את המקום כדי שנוכל להתפלל בחג ביחד ומבחנתנו זה שניסינו ועשינו הקרבה זה כאילו הגענו לציון הקדוש. הרבה חסידים נמצאים באומן והם יהיו השליחים שלנו בראש השנה הזה".
בלילה שבין שני לשלישי אפשר אפשר שירות הגבולות הבלארוסי לחסידים לחצות את הגבול, ואולם אלה נחסמו בצד האוקראיני ונלכדו בשטח ההפקר סמוך לעיר גומל. נשיא בלארוס, אלכסנדר לוקשנקו, הורה לתת להם את הסיוע הדרוש, נאמר בהודעה שפרסמה ממשלת בלארוס. במחאה על המצב הפגינו ביום שלישי חסידי ברסלב מול שגרירות אוקראינה בתל אביב.
פרסום ראשוני: 23:43 , 18.09.20