מחאת האמנים: "נתניהו הורג את התרבות"
(צילום: אלי מנדבלאום )

תחום התרבות חוזר לפעילות באופן חלקי, האמנים מוחים: בהתאם לסיכום בין ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שרי הבריאות והתרבות, אושר מתווה ההופעות באוויר הפתוח, שיוכלו להתחדש באופן מיידי. קיום אירועים בחללים סגורים טרם אושר. מאות אנשי עולם התרבות הגיעו הערב (יום ג') להפגין נגד המתווה מול מעון ראש הממשלה בירושלים.
הפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפורהפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפור
"300 במטוס שווה ל-300 באולם". מחאת אנשי התרבות בבלפור
(צילום: שלו שלום )
השחקנית אסתי זקהיים, יו"ר ארגון שח"ם, אמרה: "כולנו יודעים שהלב נמצא באולמות וכולנו רואים שראש הממשלה הורג את התרבות בישראל. אנחנו קוראים לך ביבי תקשיב לפרופסורים שלך ממשרד הבריאות שקבעו שאולמות התרבות אינם מהווים מקור הדבקה. למה אתה מתעלם? ביבי, פתח את אולמות התרבות".
לפני ההפגנה אמרה זקהיים: "דין אולם תאטרון ומופעי החוץ כדין חדר אוכל במלון, חופי הכנרת והים, הסופר והקניון. מתווה אחיד לכולם משמעותו ש-300 בני אדם במטוס שווה ל-300 בני אדם באולם תיאטרון ומופעי החוץ. ההתקהלויות המתקיימות בחוץ מזמן עברו כל היכל תרבות ועדיין אנחנו, האנשים המתורבתים, יושבים בבית. אנחנו דורשים פתיחה מלאה של עולם התרבות".
אסתי זקהייםאסתי זקהיים
"ביבי, פתח את אולמות התרבות". זקהיים
(צילום: שלו שלום )
רבקה מיכאלי, גיא לואל ודרור קרןרבקה מיכאלי, גיא לואל ודרור קרן
דרור קרן, רבקה מיכאלי וגיא לואל
(צילום: יח"צ פורום מוסדות התרבות ואמנות)
אנשי תיאטרון באר שבעאנשי תיאטרון באר שבע
אנשי תיאטרון באר שבע בבלפור
השחקן גיא לואל אמר: "הגיע הזמן שגם ראש הממשלה שלנו יגיד משהו חכם לשם שינוי, משהו בלי היסטריה, משהו שקט, צנוע, חכם שממלא את הלב ,שמחבר, אולי משהו תרבותי. הוא לא אחראי על הקורונה אבל הוא אחרי למשבר. הוא מייבש את עולם התרבות. בלי תרבות אנחנו חיות, בלי תרבות אנחנו כלום".
לואל הוסיף כי "אלפי אנשים יכולים להיות בחתונה של האדמור מבעלז אבל 200 אנשים לא יכולים לשבת בהצגה. אולי עם קצת תרבות הילדים שלנו היו מחונכים".
רבקה מיכאלי אמרה בהפגנה: "אני פה כי אני רוצה להופיע, אני רוצה להשתתף בהצגות, אני פה כי אני רוצה להיות קהל, אני רוצה להיות בקונצרט. אני מתגעגעת לזה. למחול, להתרוממות הרוח הזו שאני יושבת ורואה להקת מחול מעולה. ממשלה יקרה, את אוסרת עליי לממש את חוק היסוד הזה, הזכות לתרבות. אנחנו נמצאים במצב הכי טרגי שאפשר לתאר. אתם, חברי הממשלה, גונבים לנו את ההצגה. לעם ישראל מגיע יותר".
ניצה שאול בהפגנה מול מעון רה"מ בירושליםניצה שאול בהפגנה מול מעון רה"מ בירושלים
ניצה שאול בהפגנה מול מעון רה"מ בירושלים
(צילום: שלו שלום )
הפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפורהפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפור
(צילום: שלו שלום )
הפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפורהפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפור
(צילום: שלו שלום )
הפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפורהפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפור
(צילום: שלו שלום )
הפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפורהפגנה של עולם התרבות מול מעון רה"מ בבלפור
(צילום: שלו שלום )
את ההפגנה ארגן פורום מוסדות התרבות והאומנות בישראל. לדברי המארגנים, המחאה באה במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את גרירת הרגליים של ראש הממשלה בכל הנוגע לגיבוש מתווה תפעולי שימנע פשיטת רגל של ענף התרבות כולו על כל עובדיו ויוצריו כבר חמישה חודשים. זאת למרות העובדה שבכירי משרד הבריאות, השר יולי אדלשטיין והפרופסורים רוני גמזו ואיתמר גרוטו הביעו תמיכה בפתיחת האולמות לפעילות מול קהל במתווה מוסכם.
דני וייס, מנכ"ל המדיטק ויו"ר פורום מוסדות התרבות, אמר כי "אנשי התרבות כולם - אמנים, יוצרים, מפיקים ועובדים, שבויים בידי ממשלה שמסרבת לקבל את המלצות אנשי המקצוע שלה עצמה. בכירי משרד הבריאות עימם נפגשנו הבהירו כי אין מניעה מבחינתם לפתיחה הדרגתית של אולמות התרבות כבר במחצית השנייה של חודש אוגוסט. עד כה המלצתם אפילו לא נדונה. אנו קוראים לממשלה ולעומד בראשה להתעלות מעל שיקולים זרים, להקשיב להמלצות אנשי המקצוע ולפתוח בצורה הדרגתית ובטוחה את אולמות התרבות".

הופעות בחוץ, בקפסולות של עד 20 איש

על פי המתווה, ההופעות יתקיימו במתכונת של קפסולות של עד 20 איש (שיהיו תחומות במחיצות). אירועים של עד 500 איש יקבלו אישור מיידי של מנכ"ל משרד התרבות והספורט. אירועים שבהם יותר מ-500 איש - יתקיימו באישור מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל משרד התרבות והספורט.
כמו כן, המופעים יתקיימו בהתאם להנחיות "התו הסגול" ועל פי הנחיות משרד הבריאות: הפעלת מתחמי תרבות באוויר הפתוח תהיה במתכונת של קבוצות המכילות עד 20 איש כמפורט להלן. כל מתחם המשמש קבוצה (קפסולה) יתוחם באמצעות מחיצות יציבות שלא ניתן לעבור דרכן. המרווח בין הקפסולות לא יפחת מ - 2 מטרים.
הופעה של ברי סחרוף בצל הקורונההופעה של ברי סחרוף בצל הקורונה
הופעה של ברי סחרוף בצל הקורונה
(צילום: מוטי קמחי)
ההופעות יתקיימו בישיבה בכיסאות מסומנים בלבד, לא יתאפשרו ריקודים או הגעה לאזור הבמה. יוחל איסור על המופיעים לרדת לקהל ויש לשמור על מרחק של שישה מטרים בין הקהל לבמה.
מכירת הכרטיסים תיעשה באופן מקוון בלבד. חלונות זמנים לכניסה למתחם ייקבעו מראש על גבי הכרטיס. כל קפסולה תיכנס בשעה שתיקבע לה מראש.
בהופעות שיאושרו תתאפשר קניית מזון במתחם במתכונת של "טייק אווי". ביצוע ההזמנה ייעשה מראש בהזמנה טלפונית או באופן מקוון.
במתחם ההופעה יוצבו עמדות לשטיפת ידיים, סבון ידיים, נייר לניגוב ידיים ועמדות אלכוג'ל זמינות. הגורם המפיק יתזכר את הקהל לשמירה על ההנחיות באמצעות מערכת כריזה או שילוט מתאים.
עוד צוין כי תתקיים שמירה ואכיפה של הוראות התקנות עבור מקום ציבורי ועסקי, ובכלל זה: מדידת חום, ניקוי וחיטוי, והצבת סדרן בכניסה לשירותים.
הפגנת אנשי התרבות מול ביתו של בני גנץ, השבוע
(צילום: עמית הובר )

שר התרבות והספורט חילי טרופר אמר: "אנחנו ממשיכים להחזיר את התרבות לחיינו ואת התרבות לחיים. מופעים במרחבים הפתוחים יוכלו לקבל אישור באופן מיידי. נמשיך לפעול בכל דרך כדי שהמתווה המאפשר הופעות בחללים סגורים יאושר".
שר הבריאות יולי אדלשטיין: "תרבות חשובה לבריאות הנפש של הציבור. לא פחות חשוב לשמור על ההנחיות בהקפדה יתירה. השמירה על התרבות תלויה בכל אחת ואחד מאיתנו".

על חידוש ההופעות במקומות פתוחים נמסר באופן עקרוני ביום ראשון, בתום פגישת נציגי ענף התרבות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר ישראל כץ, שר התרבות והספורט חילי טרופר ושר הבריאות יולי אדלשטיין.
בפגישה נכחו בין היתר אמנים כיהורם גאון, עברי לידר, זהבה בן, ישי לפידות ושלום אסייג ועוד. הם דרשו להתיר את קיום המופעים בכפוף להנחיות, עם תפוסה של 75%.
נתניהו אמר להם שהוא מוכן להתחיל את מתווה ההופעות מיידית והוסיף: "אנחנו מאשרים פתיחה מחודשת, אבל הפעם הנהלים וההנחיות יצטרכו להישמר באופן מופתי". הוא הבטיח שעד ה-1 בספטמבר יהיה מתווה גם לאולמות הסגורים, אך הסביר שהדבר מותנה במצב התחלואה.
הזמר עידן עמדי הדגיש כי עולם התרבות ערוך ומוכן לקיים את ההופעות תוך שמירה על הנהלים וללא חשש: "נפתח שוק שחור של מופעים, נתנו לאנשים לנהל קהל בהופעות הפרטיות ואין גוף יותר חזק מאיתנו המפיקים והאומנים לנהל קהל. אנחנו יכולים להכניס אלפים לכל מקום. זה צריך להיות ביחס של גודל המקום".