גז מדמיע ויריקות על מפגינים


המשטרה עצרה הערב (יום ג') ארבעה חשודים בתקיפת מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בחולון. אחד מהם ריסס מפגינים בגז מדמיע. כמה מהמפגינים התלוננו על צריבות בעיניהם ושטפו את פניהם במים. תומכי נתניהו גם ירקו לעברם. מאוחר יותר שוחררו שניים מהעצורים. גם מפגינים שהפגינו בצומת פת בירושלים התלוננו כי נזרקו לעברם עשרות ירקות.
מפגינים נגד נתניהו בחולון רוססו בגז מדמיע במהלך הפגנה ברחבת המדיטקמפגינים נגד נתניהו בחולון רוססו בגז מדמיע במהלך הפגנה ברחבת המדיטק
אחד מתומכי נתניהו ריסס גז מדמיע
מפגינים נגד נתניהו בחולון רוססו בגז מדמיע במהלך הפגנה ברחבת המדיטקמפגינים נגד נתניהו בחולון רוססו בגז מדמיע במהלך הפגנה ברחבת המדיטק
מפגינים הותקפו בחולון
מפגינים נגד נתניהו בחולון רוססו בגז מדמיע במהלך הפגנה ברחבת המדיטקמפגינים נגד נתניהו בחולון רוססו בגז מדמיע במהלך הפגנה ברחבת המדיטק
הפגנה בחולון נגמרה במעצרים
פעילי ימין, חלקם עם דגלי הליכוד, התעמתו עם מפגינים מתנועת "הדגלים השחורים" שהביעו את מחאתם נגד ראש הממשלה ברחבת המדיטק.
נוכחים במקום העידו כי פעילי הימין קיללו את המפגינים, השליכו לעברם חפצים, קראו להם "שמאלנים", "עוכרי ישראל" ו"בוגדים". ובהמשך אחד מהם אף שלף גז פלפל וריסס אותם. שוטרים שהיו בקרבת מקום עצרו כאמור ארבעה פעילי ימין בחשד להפרת הסדר הציבורי.

מפגינים בירושלים נתקלו באלימות
(צילום: עידו קליין)

יורם לוי, שהגיע לסקר את ההפגנות לאתר החדשות שבו הוא עובד, סבל מצריבות בעיניו. "הרגשתי ממש צריבה ולא ראיתי כמה דקות. זה היה מאוד לא נעים. מאוד עצוב שהגענו לזה. אמרתי להם שאני עיתונאי אבל זה לא עזר כי הם היו באמוק כנראה ומשולהבים לפגוע בכל מי שעמד בצד השני של ההפגנה".

"רק חיפשו להתעמת איתנו"

אמנון, שנמנה עם מארגני ההפגנה בחולון, אמר: "האירוע היום היה יותר אלים מתמיד אבל בשבוע- שבועיים זה עלה מדרגה. בגלל שאנחנו צריכים להפגין ליד הבית בגלל הסגר יש לנו מקום קבוע והם החליטו להפגין מולנו והם רק מקללים אותנו וזורקים עלינו דברים ומחפשים להתעמת איתנו".
בתיעוד מהזירה נשמע אחד המפגינים אומר: "חברים, בבקשה, הם נדלקים מזה, חבר'ה אל תתייחסו אליהם, זה הורס לנו את ההפגנה. בואו נמשיך לשיר". בשלב זה תועד אחד התוקפים מרסס את המפגין בגז מדמיע. "זרקו עליו חומר לכיוון העיניים, רואים שצורב לו", נשמע אחד המפגינים.
אלימות נגד מפגינים בצומת פתאלימות נגד מפגינים בצומת פת
אלימות נגד מפגינים בצומת פתבירושלים
(צילום: עידו קליין)
מהעבר השני נשמעו קריאות נאצה: "אתם לא רצויים פה, אתם ערב רב, בוגדים במדינה. אתם מוציאים פדופילים לרחובות, אמא שלכם זונה, יא זבלים, יא קוקסינלים, שאלוהים ייתן לכם למות בפיגוע. לכו לעזה, יא שרמוטות, סרטן בראש לכולכם".

"תוצאה ישירה של נגיף ההסתה"

"הדגלים השחורים" הגיבו על התקיפה באזור המדיטק: "עוד יום של אלימות קשה של אלה שנתניהו מסית לאלימות. נתניהו ושותפיו לממשלה אחראים לאירוע הזה, לאירועי הדריסה ולאלימות הקשה. נתניהו רוצה דם של מפגינים כי הוא חושב שכך יעצור את מחאה - המחאה הזאת לא תיעצר עד שביבי יתפטר".
מתנועת הצעירים "קומי ישראל" נמסר: "היום בבוקר שמענו בשידור חי את שרת התחבורה, מירי רגב, מפיצה שוב עלילות דם נגד מפגינים, והיום בערב התקיים אירוע תקיפה נגד מפגינים בחולון. האירוע הזה הוא תוצאה ישירה של נגיף ההסתה של נתניהו ושופריו. הם זורעים הרס ופילוג, אנחנו נביא את התקווה".
בתנועת "קריים מיניסטר" אמרו: "פורעים שהוסתו על ידי הנאשם מבלפור תקפו שוב מפגינים שומרי חוק. נראה שנתניהו לא יעצור עד שיקרה אסון. ביבי - ההסתה והאלימות לא ירתיעו אותנו. לא ניתן לך לדרדר את ישראל למלחמת אחים. נגיע במוצ"ש הקרוב לבלפור ולא נזוז משם עד שתלך".
גם מפגינים שהפגינו הערב בצומת פת בירושלים נתקלו באלימות מצד עוברים ושבים, שכללה זריקת ביצים, עגבניות, חצילים ועוד.
על ראשה של עופרי ארליך, אחת המפגינות הערב, נזרקה עגבנייה. "לאורך הערב חטפנו מטח של עשרות ירקות, חצילים, בננות. הם יוצאים ונכנסים לפיצרייה הסמוכה, זה קשה לראות".
לדבריה, "אנחנו תושבי השכונה, לקוחות קבועים. הקושי הגדול הוא לראות ילדים בני שמונה ועשר שטופי שנאה. הזעקנו משטרה כבר לפני שעה ואין מענה".
פרסום ראשוני: 19:45 , 13.10.20