גמזו ביישוב האדום דליית אל כרמל, היום
(צילום: מזאווי תקשורת, מערך ההסברה של משרד הבריאות)

33 רשויות מוגדרות כעת "אדומות" על פי מודל הרמזור של פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, אבל עדיין לא ברור מי יהיו אותן רשויות שעליהן יוטל מיום שני סגר. ככל הנראה, הסגר יוטל על 8-10 רשויות בלבד, לאחר שהמשטרה הודיעה כי אין לה מספיק כוח אדם להטלת סגר על מספר רב של יותר של יישובים. בין היתר, ככל הנראה יוטל סגר על בני ברק, אלעד, טירה, כפר קאסם ואום אל פחם - אבל החלטה סופית עדיין אין.

ביג ראשית ערים אדומות קורונה תור ל מתחם בדיקות דרייב אין היבדק וסעביג ראשית ערים אדומות קורונה תור ל מתחם בדיקות דרייב אין היבדק וסע
(צילום: ישראל ברדוגו, shutterstock )
הרשויות שעליהן יוטל סגר, אותן רשויות ב"אדום בוהק" לא יהיו כנראה אלו שציון הרמזור שלהן הוא הגבוה ביותר. לעומת זאת, צפויה עדיפות במתן סגר לערים אדומות עם מספר גבוה של מקרי תחלואה - כלומר לא רק שיעור גבוה של חולים באוכלוסייה אלא גם מספר נדבקים גבוה. בכל הרשויות האדומות לא אמורים להתקיים לימודים.
התור למתחם היבד וסע מג'ד אל כרוםהתור למתחם היבד וסע מג'ד אל כרום
התור למתחם היבדק וסע במג'ד אל כרום

התור למתחם היבד וסע מג'ד אל כרוםהתור למתחם היבד וסע מג'ד אל כרום
תור בלתי נגמר למתחם הבדיקות
אלו הרשויות האדומות, נכון לעכשיו, וזה הציון שניתן להן (10 הוא הציון הרע ביותר): כפר קאסם (10), לקיה (10), יקיר (9.99), עין מאהל (9.99), דליית אל כרמל (9.74), טירה (9.71), כפר עזה (9.56), ג'לג'וליה (9.47), מעלה עירון (9.46), עמנואל (9.44), עוספיא (9.31), בית ג'ן (9.07), כיסרא-סמיע (8.8), ביתר עילית (8.76), כעביה-טבאש-חג'אג'רה (8.66), טבריה (8.56), אום אל פחם (8.49), פוריידיס (8.44), בוקעתא (8.38), ג'ת (8.25), רכסים (8.25), אעבלין (8.2), כפר כנא (8.06), כפר ברא (8.03), טייבה (7.89), בני ברק (7.89), ערערה (7.77), זמר (7.74), אבו סנאן (7.73), קלנסווה (7.7), אלעד (7.69), שייח דנון (7.63) ונצרת (7.58). בנוסף, גם שכונות בירושלים מוגדרות כאדומות.
רשות נחשבת לאדומה אם הציון שלה גבוה מ-7.5, וישנן כמה ערים שקרובות לציון זה. בין היתר מדובר באשדוד (7.26), בית שמש (7.17) ואשקלון (6.97), שמסווגות כעת בכתום. סיווג הרשויות על פי צבע ייקבע אחת לשבועיים באישור ועדת שרים, על סמך ממוצע נתוני תחלואה של כל רשות בשבוע הקודם הנתונים יהיו זמינים בתדירות יומית עבור כל הרשויות והיישובים.
10 הוא ציון רע של עיר אדומה (כמו כפר קאסם). ערערה בנגב, שהייתה תחת סגר לפני כמה חודשים, זכתה לדירוג מצוין - 1.9. כמה יישובים קטנים, שבהם אין חולים פעילים, קיבלו את הציון 2. כאן ניתן לראות מהו הציון המעודכן של היישוב שלכם, ומהו צבעו.
אינפו אינפוגרפיקה הגבלות סגר יישובים אדומים ערים אדומות קורונה אינפו אינפוגרפיקה הגבלות סגר יישובים אדומים ערים אדומות קורונה
תוכנית רמזור קורונה גמזו אינפו צבעיםתוכנית רמזור קורונה גמזו אינפו צבעים
פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום בביקור בדליית אל-כרמל כי "בקרוב יהיו עשרות מתים בחברה הערבית". לדברי גמזו, "בכל יום במגזר הערבי יש כ-750 נדבקים, וזה עוד יעלה. חצי אחוז עד אחוז יכולים ללכת לעולמם, זו הסטטיסטיקה. במצטבר זה עשרות ויכול להגיע למאות, ברור שזה מה שיקרה".
חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר כי "אנחנו עומדים במצב חירום במגזר הערבי והדרוזי. עלייה של מאות חולים ביום תוביל לעומס בלתי סביר על בתי החולים והתפשטות נרחבת בכל הצפון. במצב כזה המדינה חייבת לעמוד לרשות התושבים והרשויות המקומיות - לפתוח מתחמי דרייב אין נוספים, להיכנס באכיפה משמעותית ולהיערך לקבלת חולים ולהוצאתם מהבית לצורך בידוד. הטלת סגר בלבד בערים אדומות לא יעזור במצב הזה. יש לבצע פעולות נרחבות ולהעמיד לרשותם את כל המשאבים הנחוצים".
חלק ממתחמי הדרייב-אין עמוסים לעייפה כבר עתה. בגליל משתרך טור מכוניות באורך יותר משני קילומטרים בכביש 85 מכיוון כרמיאל ומכיוון גילון אל מתחם בדיקות הקורונה ביישוב מג'ד אל כרום. המשטרה מכוונת את התנועה במקום.
אחיה ראב"ד וחסן שעלאן השתתפו בהכנת הכתבה