4 צפייה בגלריה
יולי אדשלטיין רוני גמזו בני גנץ
יולי אדשלטיין רוני גמזו בני גנץ
יולי אדשלטיין, רוני גמזו ובני גנץ
(צילום: דנה קופל, יואב דודקביץ)
פרופ' רוני גמזו, שמונה בשבוע שעבר ל"פרויקטור הקורונה", מקדם את הוצאת מערך החקירות האפידמיולוגיות כולו מידי משרד הבריאות והעברתו למשרד הביטחון. הנושא נידון בפגישה שקיים במשרד ביום שישי. כך נודע ל-ynet.
שר הבריאות אדלשטיין מתייחס למינוי גמזו
(צילום: גילי מייזלר )

עם זאת, אחת האפשרויות שנבחנות היא הוצאת רק החלק של איתור המגעים עם חולים ממשרד הבריאות לצבא, וזאת בהמשך לפגישה שהתקיימה אתמול (שבת) בין גמזו לשר הביטחון בני גנץ.
4 צפייה בגלריה
בני גנץ ורוני גמזו בפגישה
בני גנץ ורוני גמזו בפגישה
בני גנץ ורוני גמזו בפגישה
(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
בכירים במשרד הבריאות הבהירו כי המערך יישאר בידיהם. "צריך לשפר את המערך עם גורמים נוספים ובאחריות המשרד", אמר בכיר. "החקירות האפידמיולוגיות יישארו במשרד הבריאות", הבהיר בכיר אחר. "מה שאולי ייצא החוצה הוא החלק של איתור המגעים על ידי מתחקרים. זה רק מרכיב מסוים בחקירה".
4 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים
מסיבת עיתונאים
גמזו עם נתניהו, אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי
(צילום: לע"מ)
גמזו וגנץ דנו גם בהקמה מהירה של מערך חקירות אפידימיולוגיות על ידי מערכת הביטחון, שיקלוט כאלף חוקרים לקטיעת שרשרת ההדבקה. בדיון עלתה האפשרות שהחוקרים שייקלטו יהיו חיילים משוחררים מצה"ל כעבודה במשרה מלאה, כאלה ששירתו עד לימים האחרונים במערכים כמו מצ"ח, אמ"ן וחיל האוויר, ולקחו חלק במסגרת תפקידם וניסיונם בהפיכת נתונים לתמונת מצב ברורה ומיידית, לצד בקיאותם במתודולוגיית חקירה. עם זאת, כעת מתברר כאמור, כי גמזו מקדם מהלך לפיו האחריות של מערך החקירות כלל לא תהיה בידי משרד הבריאות אלא תועבר לצה"ל.
גנץ אמר בסיום הפגישה: "מערכת הביטחון וצה"ל ערוכים מיידית להרחיב את הפעילות ומוכנים לקבל על עצמם משימות. במלחמה כמו במלחמה - צה״ל יידע לנצח. בכוונתי לגבות את פעילותו של פרופ' גמזו ולעשות הכל בכדי שיצליח, ובכדי שנצליח כולנו, למען אזרחי ישראל".
הדיון לפנות ערב בין גנץ לגמזו בקריה תורגם למישור המעשי מיידי: הקמה מהירה, תוך ימים, של מפקדה משימתית בראשה יעמוד גמזו לניהול המשבר. מעליה יכפיף את המדיניות קבינט הקורונה ובראשו ראש הממשלה. לצד של המפקדה יפעלו משרד הבריאות כרגולטור ומהצד השני מערכת הביטחון ומשרד הביטחון כאופרטור, שתחתיו יופעל צה"ל ופיקוד העורף, מול הרשויות המקומיות שיפעלו אף הן תחת מפקדת גמזו. המהלך יעלה לאישור ולדיון שרי הממשלה.
מערך החקירות האפידמיולוגיות של משרד הבריאות עמד למעשה על סף קריסה, וזאת בעקבות מצוקה חמורה של כוח אדם, ביחס של אלפי נחקרים מיועדים לכל חוקר. מי שאמונות כעת על ביצוע החקירות הן אחיות בריאות הציבור בלשכות הבריאות של המשרד ברחבי הארץ, כאשר בשיא המשבר היו 27 אחיות כאלו בלבד שהיו אמורות לחקור מעל ל-1000 חולים מאומתים חדשים שהתגלו מידי יום. מאז מספר המאובחנים עלה עוד יותר, אך מנגד גויסו סטודנטים וחיילי מילואים לטובת ביצוע החקירות.
4 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים
מסיבת עיתונאים
גמזו. יצליח להעביר את המערך למשרד הביטחון?
(צילום: לע"מ)
מינויו של גמזו יצא לפועל לאחר שפרופ' גבי ברבש, שכמו גמזו גם הוא שימש הן כמנהל בית החולים איכילוב בתל אביב והן כמנכ"ל משרד הבריאות, ויתר על התפקיד. במסיבת עיתונאים שהתקיימה בחמישי בערב בהשתתפות גמזו וראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי, הגיב נתניהו לעובדה כי למעשה הפרויקטור גמזו מונה מבלי סמכויות מוגדרות. "לפרופ' גמזו יש משימה אחת גדולה - קטיעת שרשרת ההדבקה", אמר נתניהו. "לצורך זה יינתנו לו כל הסמכויות בשלושה תחומים - בדיקות, חקירות ובידודים. פרופ' גמזו ינהל את מערך הבדיקות לגילוי הקורונה בכל המעבדות ברחבי המדינה, הוא ינהל את מערך החקירות האפידימיולוגיות וינהל את מערך הבידוד של הנשאים והחולים שאותרו כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה".
בתוך כך, הבוקר פרסם מרכז המידע והידע הלאומי את נתוני הקורונה של שבת. 1,101 אובחנו בלבד , אך מספר הבדיקות היה נמוך בדומה לשבתות אחרות ועמד על 14,358 בלבד (ללא מחלימים). 311 חולים נמצאים כעת במצב קשה ו-457 מתו עד כה. בשבוע האחרון נרשמה התייצבות ואף ירידה בקצב גידול המאובחנים היומי, כמו גם בקיצוב גידול החולים במצב קשה.