הממשלה הודיעה אמש (ב') על הגבלות חדשות, שחלקן כבר בתוקף ואחרות יחולו בימים הקרובים, אחרי שהכנסת השלימה את חקיקת "חוק סמכויות הקורונה". אילו עסקים ייסגרו? אילו הגבלות כבר בתוקף ואילו ייכנסו היום? ועד מתי אפשר להגיע לחדר הכושר? המדריך להגבלות החדשות.
7 צפייה בגלריה
המדריך המלא לתקנות הקורונה
המדריך המלא לתקנות הקורונה
בבתי קפה ובתחבורה הציבורית
(צילום: מוטי קמחי)

נתניהו בישיבת הממשלה, היום
(צילום: לע"מ)

ההגבלות שייכנסו לתוקף בהקדם

בהתאם להחלטת הממשלה, מנכ"ל משרד הבריאות חתם אמש על צו שאוסר על התקהלויות והתכנסויות של יותר מ-20 בני אדם. התקהלות עד ל-20 אנשים מותרת בתנאי שהם עוטים מסכות ושומרים על מרחק של שני מטרים זה מזה.
יש לכם שאלות על ההגבלות החדשות? שלחו לנו למייל האדום
כמו כן הוחלט להגביל את מספר המתפללים בבתי התפילה ל-19 בלבד. עוד הוחלט כי 30% מהעובדים במשרדים הממשלתיים ובחברות הממשלתיות יעברו לעבוד מהבית, בהתאם לכללים שיקבע נציב שירות המדינה. החלטות אלה עדיין לא נכנסו לתוקף, ויחולו רק לאחר שמנכ"ל משרד הבריאות יחתום על צו מיוחד בעניין.
7 צפייה בגלריה
בית כנסת באלעד
בית כנסת באלעד
תפילה בזמן הקורונה. עד 19 מתפללים במניין
(צילום: נדב אבס)

ההשפעות על התחבורה הציבורית

הממשלה החליטה להגביל את מספר הנוסעים באוטובוסים - 20 נוסעים בלבד על כל אוטובוס, וזאת בתנאי שהחלונות פתוחים והמזגן אינו פועל. השרים לא דנו בהטלת מגבלות על הרכבת. בעקבות הביקורת על ההחלטה, ההגבלות יחולו רק מיום רביעי, ועד אז ייערכו דיונים בניסיון למצוא מתכונת אחרת לשמירה על ריחוק חברתי באוטובוסים.
7 צפייה בגלריה
לא מקפידים על עטיית מסכות בתחבורה הציבורית
לא מקפידים על עטיית מסכות בתחבורה הציבורית
לא מקפידים על מסכות באוטובוס. עד 20 נוסעים, חלונות פתוחים ובלי מזגן
שרת התחבורה מירי רגב הודיעה הבוקר כי הגיעה להסכמה עם משרד הבריאות שלפיה ניתן יהיה להפעיל את המזגנים באוטובוסים. עם זאת, הגבלת מספר הנוסעים והדרישה לחלונות פתוחים תישארנה.

מתי נכנסות ההגבלות לתוקף?

ההגבלה על התקהלויות כבר נכנסה לתוקף, אחרי שמנכ"ל משרד הבריאות חתם על צו בריאות העם שמיישם אותן. הבוקר הוא צפוי לחתום על צווים נוספים שקשורים להגבלות בתחבורה הציבורית, במקומות העבודה במגזר הציבורי, במסגרות ובפעילויות לילדים ועוד.
הבוקר תפרסם הממשלה צו מיוחד שיתייחס לשאר ההגבלות, לאחר שהכנסת אישרה הלילה את "חוק הסמכויות" שמאפשר לממשלה להחליט על הגבלות בעקבות המאבק בקורונה שייכנסו לתוקף מיד לאחר קבלתן, מבלי שקיבלה אישור מראש מוועדת הקורונה בכנסת.
7 צפייה בגלריה
 ועדת קורונה
 ועדת קורונה
ועדת הקורונה. הממשלה יכולה להטיל הגבלות ללא אישור מראש של הכנסת
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
לאחר שההגבלות ייכנסו לתוקף ויפורסמו, הן יועברו לאישור ועדת הקורונה בתוך שבעה ימים.
יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון, סיפרה אתמול כי הגיעה להסכמה עם ראש הממשלה נתניהו ועם שר הבריאות אדלשטיין שלפיה התקנות החדשות של הממשלה ייכנסו לתוקף מהיום ב-14:00, למעט סגירת אולמות האירועים שתידחה למחר. גם ההגבלות באוטובוסים יידחו למחר.

מה עם החתונות והמופעים?

לפי החלטת הממשלה, אולמות האירועים ייסגרו ולא ניתן יהיה לערוך חתונות וחגיגות אחרות. הסיבה לכך, בין היתר, היא שהריקודים באירועים היו בעלי מקדם הדבקה גבוה בגל השני. ההגבלה תיכנס ככל הנראה לתוקף רק מחר בבוקר.
כמו כן הוחלט לסגור את הברים והמועדונים, ולבטל את מתווה התרבות שאפשר קיום מופעים בהגבלות מסוימות. הגבלות אלה ייכנסו לתוקף כבר היום, לאחר שיפורסם הצו הממשלתי בנושא.
7 צפייה בגלריה
חתונה שהופסקה בעכו בעקבות הגבלות משרד הבריאות
חתונה שהופסקה בעכו בעקבות הגבלות משרד הבריאות
חתונה בקורונה. אולמות האירועים ייסגרו

הגבלות על הספורט והמסעדות

בהתאם להחלטת הממשלה, הבריכות הציבוריות וחדרי הכושר ייסגרו ככל הנראה כבר היום, לאחר שיפורסם הצו הממשלתי עם התקנות החדשות. ככל הנראה, גם אולמות הפילאטיס וחדרי הסטודיו ייסגרו. עם זאת, פעילות ספורט מאורגן תימשך, ללא נוכחות קהל.
במסעדות ניתן יהיה לארח עד 20 סועדים בשטח סגור ו-30 סועדים נוספים בשטח פתוח. גם הגבלה זו תיכנס לתוקף ככל הנראה כבר היום, עם פרסום הצו הממשלתי.

האם יש קייטנה לילדים?

הממשלה החליטה לאסור על קיום קייטנות, פעילות "בית הספר של החופש הגדול" ופעילויות של תנועות הנוער לילדים מעל כיתה ד'. ההגבלה תיכנס לתוקף מיד עם חתימת מנכ"ל משרד הבריאות על הצו.
7 צפייה בגלריה
חזרה ללימודים בבית הספר גבריאלי בתל אביב
חזרה ללימודים בבית הספר גבריאלי בתל אביב
ארכיון. קייטנות ופעילויות רק לילדים עד כיתה ד'
(צילום: מוטי קמחי)
עם זאת, "בית הספר של החופש הגדול" והקייטנות לילדים שלומדים בגנים ובכיתות א'-ד' יימשכו כרגיל, לפי הגבלות הקורונה הנוכחיות.
בנוסף, הממשלה הסמיכה את מנכ"ל משרד הבריאות לקבוע מתכונת אחרת של פעילות לילדים בכיתה ה' ומעלה, בתיאום עם השר להשכלה גבוהה זאב אלקין. הדיונים בנושא צפויים להימשך במהלך הבוקר.

אפשר לצאת לחופשה במלון?

הממשלה אסרה על פעילות מועדונים וברים בשטח בתי מלון, אך כן ניתן יהיה לבוא ולהתארח. בניגוד לבריכות הציבוריות, נקבע שניתן יהיה לשחות בבריכת המלון. לגבי המסעדות וחדר האוכל, הממשלה קבעה שניתן יהיה לארח עד 20 סועדים בשטח סגור, כמו במסעדות רגילות.
7 צפייה בגלריה
בית מלון אופרה בתל אביב בהכנות לקראת הפתיחה המחודשת
בית מלון אופרה בתל אביב בהכנות לקראת הפתיחה המחודשת
בית מלון מתכונן לקורונה. אין מועדונים, יש בריכה, הגבלה על חדר האוכל
(צילום: מוטי קמחי)
בישיבת הממשלה נקבע כי משרדי התיירות והאוצר ישוחחו ביניהם ויקבעו "תו סגול מחמיר" להפעלת בתי המלון, שככל הנראה יקבע הגבלה אחרת על מספר האנשים שיכולים לסעוד בחדרי האוכל של המלונות.

האם יפצו את בעלי העסקים?

במהלך ישיבת הממשלה הועלתה הדרישה להחליט מראש על מתווה פיצוי לבעלי העסקים שנסגרו בשל הגבלות הקורונה. עקב כך הוחלט שבתוך שתי יממות תודיע הממשלה כיצד תפצה את הענפים שנפגעו בעקבות ההנחיות החדשות.
פרסום ראשוני: 18:14 , 06.07.20