המבצר ברמת הגולן
(צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות)


מתחם מבוצר מימי דוד המלך, ככל הנראה מהמאות ה-10 עד ה-11 לפני הספירה, התגלה בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ביישוב חיספין שברמת הגולן. על פי הערכות, המצודה נבנתה על ידי ממלכת גשור, בת הברית של ממלכת בית דוד, לצורך שליטה על האזור. החפירות במקום נעשו במסגרת עבודות להרחבת היישוב, במימון משרד הבינוי והשיכון והמועצה האזורית גולן.
חפירת רשות העתיקות בחיספין, מבט אוויריחפירת רשות העתיקות בחיספין, מבט אווירי
חפירת רשות העתיקות בחיספין, מבט אווירי
(צילום: אניה קליינר, רשות העתיקות)
חפירת רשות העתיקות בחיספיןחפירת רשות העתיקות בחיספין
חפירת רשות העתיקות בחיספין
(צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות)
מנהלי החפירה, ברק צין ואנו ברון מרשות העתיקות, אמרו: "המתחם נבנה במיקום אסטרטגי בראש כיפה קטנה על גדת נחל אל על, הצופה אל המרחב הקרוב, כאשר בסמוך למיקום המצודה ניתן היה לחצות את הנחל מצד לצד ללא צורך בחציית הערוץ העמוק. המצודה נבנתה מאבנים גדולות, רוחב קירותיה כמטר וחצי, והיא הקיפה את הכיפה הטבעית".
במהלך החפירות במקום נתגלתה בשטח המצודה אבן גדולה, שעליה חרוט עיטור, שבו מופיעות באופן סכמטי שתי דמויות בעלות קרניים הפורסות ידיים וייתכן שלידן מונח חפץ נוסף. ממצא דומה נחשף בשנת 2019 על מצבה ממלכתית-פולחנית בבית ציידה בפארק הירדן, צפונית לכינרת. דמות זו זוהתה במחקר הארכיאולוגי כפולחן לאל הירח. האבן מחיספין הונחה בסמוך לפתח, על מדף, אך עליה גולפו - לא דמות אחת, אלא שתיים. לדברי החוקרים, "לא מן הנמנע שאדם שראה את האבן הפולחנית המרשימה בבית ציידה, החליט ליצור דגם מקומי, המחקה את האבן הממלכתית".
שרידי המצודה בחיספיןשרידי המצודה בחיספין
שרידי המצודה בחיספין
(צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות)

צלמית פריון ובה דמות אישה מנגנת על תוףצלמית פריון ובה דמות אישה מנגנת על תוף
צלמית פריון ובה דמות אישה מנגנת על תוף
(צילום: אניה קליינר, רשות העתיקות)
העיר המבוצרת שבתל בית ציידה הייתה, להערכת חוקרים, בירתה של ממלכת גשור הארמית, ששלטה במרכז ובדרום הגולן לפני כ-3,000 שנה. במקרא נכתב שממלכה זו ניהלה קשרים דיפלומטיים ומשפחתיים עם בית דוד ובין היתר אחת מנשותיו של דוד המלך הייתה מעכה, בתו של תלמי מלך גשור. עריה של ממלכת גשור מוכרות לאורך הכינרת, ובהן תל עין גב, תל הדר ותל סורג, אבל בגולן עצמו ידועים מעט מאוד אתרים, שגודלם קטן, מתקופת ממלכת בית דוד. המתחם המבוצר הייחודי מעורר מחדש את מחקר הגולן בתקופת הברזל.
בעקבות הממצאים, תוכנית הרחבת היישוב תשונה, כך שהמצודה לא תיפגע ותיפתח בעתיד כשטח ציבורי על גדת נחל אל על וכמקום שבו יערכו פעולות ארכיאולוגיות-חינוכיות. בחפירות בחיספין השתתפו תושבי היישובים חיספין ונוב ובני נוער מהמכינות הקדם-צבאיות מנטור, כפר הנשיא, אל-רום וקצרין וחניכי שנת שירות מבית הספר שדה גולן.
אנו ברון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקותאנו ברון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות
אנו ברון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות
(צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות)
ברק צין, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקותברק צין, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות
ברק צין, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות
(צילום: יניב ברמן, רשות העתיקות)
ראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח, אמר כי "בגולן משתלב העבר המפואר של העם היהודי עם ההווה. בגולן יש חפירות רבות הנמצאות בשטחים הציבוריים,שבהם מטיילים וחיים תושבי הגולן ובכך ההיסטוריה היא עדות מתמדת לכך ואנו גאים להיות חלק משימורה".