פדגוגיה ייחודית, יצירתית ופורצת דרך, המחנכת למצוינות לציונות ולערכים

גבעת שמואל משקיעה מדי שנה משאבים רבים במערכת החינוך העירונית, ובונה את מוסדותיה החינוכיים בעיר בסטנדרטים הגבוהים ביותר. ההשקעה של העירייה לא באה לידי ביטוי רק בבניית מוסדות חדישים, אלא גם ביצירת פדגוגיה ייחודית, יצירתית ופורצת דרך, המחנכת למצוינות, לציונות ולערכים, המנצחים על מקהלת ההצלחה הזו לאורך השנים. צוותי החינוך וההוראה, מנהלי בתי הספר והתיכונים עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם הורי התלמידים והנהגות ההורים. צוותי ההוראה המסורים בבתי הספר בעיר מפתחים תוכניות הוראה ולמידה עתידיות וחדשניות, ומעמיקים את הפיתוחים הפדגוגיים, כדי להחיל אותם על גני הילדים ובתי הספר בעיר, ומכאן ההצלחה והתוצאות שאנו רואים בשנים האחרונות.
4 צפייה בגלריה
הקמת פארק חדש בעיר עם מזרקות מים ומתקני משחק חדשניים
הקמת פארק חדש בעיר עם מזרקות מים ומתקני משחק חדשניים
הקמת פארק חדש בעיר עם מזרקות מים ומתקני משחק חדשניים
(צילום: באדיבות עיריית גבעת שמואל)
ההתחדשות בגבעה למען תושבי העיר בכל תחומי החיים, ובפרט במערכת החינוך, היא סמל סטטוס של העיר. בשנת הלימודים הנוכחית נפתח בית ספר יסודי חדש - כנפי רוח. מדובר בבית ספר ממלכתי דתי, צומח, חדשני ופורץ דרך. בבית הספר מרחבי לימוד חדשניים וכיתות לימוד מאובזרות בציוד מתקדם, אשר שמים דגש על צורכי המורים והתלמידים, תוך יצירת תנאי לימוד חדשניים מודרניים, כמו למשל: חצר לימודית עצמאית ופינות נושאיות ללמידה עצמית ולהתנסות מעשית ויצירת מגוון רחב של חללי לימוד וכיתות שקופות ופתוחות. מערכת החינוך בעיר מקנה מיומנויות וכלים של המאה ה־21, ולכן בכל בתי הספר היסודיים לימודי התקשוב והרובוטיקה נלמדים כחלק ממגמה רוחבית, שבה רוכשים הילדים ידע רחב והיכרות עם עולם הרובוטיקה. הילדים רוכשים גם מיומנויות בנושאים חשובים, כגון: מדעים, טכנולוגיות חדשניות והנדסה, שיאפשרו להם בעתיד להגיע מבית הספר לאקדמיה.
נוסף על כך בבתי הספר היסודיים השנה מושם דגש על "שומרים על הגבעה ירוקה ונקייה" ואף מפעל המיחזור של תאגיד "מאי" הגיע השנה לגבעת שמואל והוצב בבית הספר מורשת זבולון. תלמידי שכבה ד' מכל בתי הספר היסודיים בעיר באו להתרשם במהלך הפרויקט, ללמוד וליהנות ממגוון פעילויות בנושא מיחזור פסולת אלקטרונית ומחוויה ויזואלית של צבע, אור, חומר וצליל להבנת תהליך המיחזור וחשיבותו, כולל סדנת אקו-מיוזיקל ושחקן שטח.
4 צפייה בגלריה
הקמת בית ספר בעיצוב חדשני מתקדם - כנפי רוח
הקמת בית ספר בעיצוב חדשני מתקדם - כנפי רוח
הקמת בית ספר בעיצוב חדשני מתקדם - כנפי רוח
(צילום: באדיבות עיריית גבעת שמואל)
כעיר במרכז הארץ, ששמה דגש על חינוך ומצוינות, הפדגוגיה הייחודית ופורצת הדרך לא פסחה גם על תלמידי התיכון שבעיר, והשנה הדבר בא לידי ביטוי בפרויקט "מעצבות עתיד", שבו השתתפו תלמידות כיתה י"ב מאולפנת אמי"ת. זהו פרויקט ייחודי, שבמסגרתו עיצבו התלמידות את עבודת הגמר שלהן בהתאם לצרכים השונים של הקהילה. בין התחומים שבהם עסקו עבודותיהן: בטיחות וזהירות בדרכים, התנדבות ומעורבות חברתית לשורדי השואה ובני הגיל השלישי ועוד. פרויקט זה נחשב עבורן כהגשה לבגרות החיצונית של המגמה, ויוכר להן גם כשעות מעורבות חברתית. בנוסף תלמידות שכבה י' באולפנת אמי"ת העפילו השנה לשלב הגמר בתחרות חדרי בריחה במתמטיקה, במסגרת אליפות הסייבר הישראלית של משרד החינוך וחברת SKILLZ.

גבעת שמואל מובילה את החינוך בישראל: 97.4% זכאות לבגרות וגיוס שיא לצה"ל

מערכת החינוך העירונית של גבעת שמואל מדורגת זה כמה שנים ברציפות בצמרת הערים המובילות בישראל – בחינוך, במצוינות ובציונות. מערכת חינוך מתקדמת ופורצת דרך, המשמשת דוגמה ומודל לערים רבות בישראל, עם שיעור זכאות לבגרות הנושק כיום ל־100%, שיעור נשירה מהנמוכים בארץ, אחוז גיוס לצה"ל ולשירות הלאומי מהגבוהים בארץ וכך גם אחוז התושבים האקדמאים בעיר.
4 צפייה בגלריה
תוכנית ממרם סייבר ורובוטיקה לילדים
תוכנית ממרם סייבר ורובוטיקה לילדים
תוכנית ממרם סייבר ורובוטיקה לילדים
(צילום: באדיבות עיריית גבעת שמואל)
הישגים אלו מקורם בחזון ארוך טווח, שאותו מוביל ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני, יחד עם צוותי אגף החינוך בעיר, לחיזוק ההון האנושי והפדגוגי, להגדלת תקצוב מערך החינוך הפורמלי והבלתי־פורמלי מדי שנה, לביצוע רפורמות חינוכיות ולשימוש בעזרים טכנולוגיים מתקדמים, במטרה להקנות לתלמידים את כל הכלים האפשריים למצוינות ולהצלחה.
"אחד המדדים להצלחה, הוא המדד הפדגוגי ואיכות המורים במערכת. בגבעת שמואל מערכת החינוך עסוקה כל העת בפיתוח פדגוגי להתאמת המערכת לרוח הזמן ובהכשרת צוותי החינוך שלה. תלמידינו לומדים על־פי מודל ייחודי שפיתחנו בעיר – מימד אקדמי, מימד העתיד ומימד רגשי־חברתי. צוותי ההוראה שלנו שותפים מלאים למהלך הפיתוח הפדגוגי כמורים מפתחים, ולא כמורים טכניים שרק מעבירים את החומר, ומכאן גם נובעת הצלחתנו. נתוני התמונה החינוכית של משרד החינוך בעשור האחרון, ההישגים הלימודיים והחינוכיים של תלמידינו מדי שנה והפדגוגיה הייחודית ופורצת הדרך שאנו מובילים בעיר, הם הגושפנקה הרשמית לכך שמדובר במערכת החינוך הטובה והמובילה בישראל'', מכריז בגאווה ראש העירייה יוסי ברודני.

"ארגז כלים דיגיטלי לכל מורה לחינוך מיוחד"

החינוך המיוחד בגבעת שמואל ניצב בקדמת הבמה, ואף תלמיד או תלמידה לא נשארים מאחורי הקלעים. עדות לכך היא שהשנה הצטרפו 32 מורות, מורים וגננות החינוך המיוחד בגבעת שמואל לתוכנית "ארגז כלים דיגיטלי לכל מורה לחינוך מיוחד" של קרן אתנה, וקיבלו מחשבי iPad - כולל תוכנות ואפליקציות מיוחדות לתלמידים המתמודדים עם צרכים מיוחדים ומוגבלויות שונות. התוכנית מיועדת להעצים את מורי, מורות וגננות החינוך המיוחד בעיר ולאפשר להם לתקשר טוב יותר עם תלמידיהם. כמו כן התוכנית מקנה גישה למגוון רחב של חומרי לימוד, ומשנה באופן משמעותי את חייהם של התלמידים בחינוך המיוחד. המורות והמורים יכולים להכין בעזרת ה־iPad תוכניות לימודים מיוחדות לתלמידיהם, כאשר התלמידים יכולים להמשיך את חוויית הלמידה בביתם לאחר שעות הלימודים בבית הספר. נוסף על פרויקט זה גבעת שמואל פתחה השנה בית ספר חדש לחינוך מיוחד - תלם, ואיתו גם כיתות רבות של חינוך מיוחד בתוך בתי הספר הרגילים שלנו, על מנת לשלב אותם במערכת החינוך פורצת הדרך והמובילה בארץ.
4 צפייה בגלריה
פארק דרומי חדש בעיר
פארק דרומי חדש בעיר
פארק דרומי חדש בעיר
(צילום: באדיבות עיריית גבעת שמואל)
בשבוע שעבר צוין בישראל "יום המורה" כיום הוקרה והערכה למורות, למורים, לגננות ולכל צוותי החינוך וההוראה על עבודתם המסורה והשקעתם בחינוך דור העתיד. במסגרת אירועי "יום המורה" בגבעת שמואל, סייר ראש העיר יוסי ברודני, ביחד עם מנהל אגף החינוך בעיר מוטי סגל וצוות האגף, בבתי הספר בעיר כדי להודות לכל אנשי החינוך הפועלים בה ביום חגם זה. בנוסף העירייה העלתה גם קמפיין על המכוונים ברחבי גבעת שמואל עם תמונותיהם של כל מנהלי בתי הספר ונציגי הגנים בעיר עם הכיתוב: "עיריית גבעת שמואל מכירה תודה והערכה לכל צוותי החינוך והוראה בעיר".
"ההשקעה בחינוך ובדור העתיד שלנו היא הגדולה ביותר בתקציב השנתי של העירייה. גבעת שמואל שמה לעצמה למטרה להוביל ולהוות דוגמה לכל הערים בישראל, כיצד ראוי להיות היחס העירוני למוסדות החינוך, לצוותים הפדגוגיים ולתלמידים. השבוע חגגנו את יום המורה הלאומי, וזה הזמן להכיר תודה לכל צוות החינוך וההוראה בכל בתי הספר והגנים בעיר. לא בכדי מערכת החינוך העירונית שלנו ניצבת בצמרת הערים המובילות בישראל וזה הרבה בזכות המנהלים, המורים, המורות, הגננות, הסייעות, הנהגות ההורים וכמובן, הילדים היקרים והמוכשרים שלנו. בשנים הקרובות אנו נמשיך לשמור על ההצלחה הכבירה של העיר בחינוך ובמצוינות ונמשיך לשים דגש על מיומנויות למידה חדשניות, עם העצמת החשיבה העצמית, המבוססת על יזמות, יצרנות ופעלתנות. נמשיך להשקיע בעתיד ילדינו כדור העתיד וההנהגה של העיר והמדינה", מסכם ראש העיר יוסי ברודני.