בשנה שעברה התרחשו שתי מהפיכות שהשפיעו משמעותית על תחום ההלוואות והחיובים בשוק הפרטי.
בשידור הקודם דיברנו על חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, שהחליף למעשה את פקודת פשיטת הרגל הישנה.
כמה חודשים לפני כניסת החוק הזה לתוקף עלה לאוויר מאגר נתוני האשראי של אזרחי ישראל שמאפשר לבנקים וגופים חוץ בנקאיים לקבל מידע על מוסר התשלומים של הלקוחות ואת דירוג האשראי שלהם.
מצד אחד, חוק חדלות פירעון שם את הדגש על שיקומו הכלכלי של החייב. מנגד, לצד מאגר נתוני האשראי הוא עלול ליצור לחץ על בנקים וגופים פיננסים אחרים, שיסרבו לתת הלוואות או להתנהל מול שכבות חלשות.

איך משנים דירוג אשראי?

עורכת הדין יפית לבון, בעלת משרד עורכי דין שעוסק בהוצאה לפועל, חדלות פירעון ומחיקת רישום שלילי לפי חוק נתוני אשראי ענתה לשאלות הגולשים.
צפו בשידור החי
ירון שאל: לפני כשנתיים קיבלתי הפטר בהליך פשיטת רגל לאחר שנקלעתי לחובות מסיבות בריאותיות. אני עובד בעבודה קבועה וזקוק לפנקס צ׳קים אך הבנק מסרב לתת לי בגלל רישום BDI. מה אפשר לעשות?
ירון שלום, לאחר קבלת הפטר לאלתר ה-BDIוהרישום נמחק לאחר חמש שנים. זאת אומרת שיש לך עוד שלוש שנים לצערי הרב. יחד עם זאת תמשיך להתנהל כמו שצריך בבנק, להפקיד את המשכורת שלך בזמן, להראות התנהלות תקינה לחלוטין. יכול להיות שתפנה אליהם בלי שום קשר להמתין חמש שנים תבקש בזמן הזה לקבל את הפנקס שיקים, יכול להיות שיסכימו לתת לך אותו.
גיל שאל: בחודשים האחרונים לא עבדתי בגלל הקורונה וחזרו לי שני צ'קים שלא כובדו. איך אפשר לברר אם הדירוג שלי נפגע?
קודם כל גיל, שלום רב. אתה יכול לפנות לבנק. אם אתה יכול להפקיד את השיקים הדירוג שלך לא ייפגע. עם זאת, יש תקופה של שלושה שבועות עד שהבנק יעביר את הנתונים לדירוג האשראי. כמו כן, לאחר חמישה שיקים הדירוג מתחיל להיפגע.
חיים שאל: האם כל בנק משתמש בבדיקת דירוג אשראי של BDIעבור לקוחות?
כן. לצערי הרב, או לשמחתי הרבה, כל הבנקים עובדים עם זה כדי שהם יוכלו לדעת בסופו של יום מול מי הם הולכים להתנהל ולעבוד.
ליבי שאלה: אחרי כמה זמן נמחקים נתוני BDIבגלל שיקים שחזרו לי?
ליבי שלום רב, דירוג האשראי מתיישב בעצם על תקופה של שנתיים עד חמש שנים, ברגע שמדובר בשיקים, שיק נמחק בתוך 12 חודשים מהרגע שחזר. זאת אומרת, תהיי במעקב.
אליאב שאל: במשך 15 שנה הייתי חייב מוגבל בהוצאה לפועל ולא היה לי חשבון בנק. לאחרונה הגעתי להסדרים בכל התיקים וגמרתי עם כל החובות. האם אוכל לפתוח חשבון ולקבל משכנתא?
קודם כל, כן. תוכל לפתוח חשבון מאחר ובנק ישראל נתן הוראה לכל הבנקים שכל אזרח ישראלי חייב להיות בעל חשבון בנק ביתרת זכות. לגבי משכנתה, תראה נכונות, הכנסות, הוצאות, כמובן תצטרך בסופו של יום מקדמה כדי לשלם את הבית. שיהיה לך בהצלחה.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
*המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.