מנכ"ל משרד הבריאות ומנהל איכילוב לשעבר, פרופ' גבי ברבש, מונה לתפקיד פרויקטור הקורונה של ישראל. הוא ייכנס לתפקיד באופן רשמי הערב (שלישי).
למינוי, שעליו הוחלט ארבעה חודשים אחרי הטלת המגבלות הראשונות בארץ, קדמו חודשים ארוכים של סחבת ואי הסכמות. עם זאת, עדיין לא ברור מה יהיו סמכויותיו של ברבש.
1 צפייה בגלריה
גבי ברבש
גבי ברבש
פרופ' גבי ברבש
(צילום: אוראל כהן)
ברבש שימש במשך כ-20 שנה לא רצופות כמנהל המרכז הרפואי איכילוב, ופרש מתפקיד זה ב-2015. בשנים 1999-1996 הוא היה מנכ"ל משרד הבריאות. בתחילת התפשטות הנגיף בישראל היה בין הקולות הבולטים שדחפו להחמרת ההגבלות על האזרחים.
כבר ביום ראשון נודע כי ברבש צפוי להתמנות לתפקיד "פרויקטור הקורונה", אולם תחומי האחריות והסמכויות שלו לא הובהרו סופית ודובר שהוא ירכז רק את תחום בדיקות הקורונה. בשיחות עם מקורבים הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, כי הוא זה שימשיך לנהל את הטיפול במשבר.
שר הבריאות אדלשטיין: "אני אחראי"
(צילום: אלכס גמבורג)

לפני שבועיים הודיע שר הבריאות יולי אדלשטיין כי ימנה מנהל מיוחד למאבק בקורונה. "מאבק הקורונה הוא קשה ומסובך, אויב חמקמק שיודע להסתתר היטב. התחושה שמלווה את העולם כולו וגם אותנו הישראלים היא אי ודאות. ההחלטות מתקבלות בכובד ראש, רק ביחד ננצח את המגפה. אז מה עושים? החלטתי למנות מנהל מיוחד למאבק בקורונה, ובקרוב אודיע על בחירתי", אמר אז אדלשטיין.
גם שמו של ראש אגף התכנון בצה"ל לשעבר, אלוף (במיל') אמיר אבולעפיה, עלה במסגרת ההתייעצויות על מינוי הפרויקטור. הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, אמר בשיחות סגורות כי הוא מוכן "להתייצב באופן מיידי" לטובת התפקיד, אך דרש לעבוד בכפוף לראש הממשלה והמועצה לביטחון לאומי - ולא תחת פיקודו של השר אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות.
היום עדכן אבולעפיה את שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, כי הסיר את מועמדותו לכהן כפרויקטור הלאומי לטיפול במשבר הקורונה. "האלוף מאחל את מלוא ההצלחה לפרופ' ברבש", נמסר מלשכת שר הביטחון.
השתתפו בהכנת הכתבה: יואב זיתון