נמס מדי שנה: קרחון ניוגהאלבפיירדפיורדן

ההתנתקות, גרסת גרינלנד: חתיכה ענקית מכיפת הקרח של גרינלנד התנתקה בצפון-מזרח האזור הארקטי, התפתחות שהמדענים אומרים כי היא עדות נוספת לשינויי האקלים המהירים. בתמונות מהלוויין קופרניקוס סנטינל 2, שפורסמו על ידי סוכנות החלל האירופית, נראה חלק גדול מהקרחון לאחר שהתנתק בחודש שעבר והתפצל לשברים קטנים יותר.
שטח חתיכת הקרחון שנותקה הוא 110 קמ"ר, פי 2 לדוגמה משטח ת"א, והיא התנתקה מקרחון בשם הקצר משהו ניוגהאלבפיירדפיורדן, שאורכו כ-80 ק"מ ורוחבו 20 ק"מ. אותו קרחון הוא הקרחון הצף הגדול ביותר באזור הארקטי.
חתיכת הקרחון שהתנתקה והתפצלה לשברים קטניםחתיכת הקרחון שהתנתקה והתפצלה לשברים קטנים
חתיכת הקרחון שהתנתקה והתפצלה לשברים קטנים
(צילום: AP, European Space Agency)
 הולך ומאבד קרח. השינויים בקרחון, מדי שנה הולך ומאבד קרח. השינויים בקרחון, מדי שנה
הולך ומאבד קרח. השינויים בקרחון, מדי שנה
(צילום: רויטרס, EU Copernicus and GEUS)
שינויים במדף הקרח הגדול ביותר בצפון מזרח גרינלנד נמדדים על ידי לוויינים בסוף עונת המסת השלגים. הנתונים העדכניים מראים כי אובדן הקרח באזור בשנתיים האחרונות הגיע ליותר מ-50 קמ"ר. מ-1999 איבד מדף הקרח 160 קמ"ר.
"אנחנו צריכים להיות מודאגים מאוד ממה שנראה כהתנתקות רציפה של מדף הקרח הגדול ביותר שנותר באזור הארקטי", אמר פרופ' ג'ייסון בוקס מהמכון הגאולוגי של דנמרק וגרינלנד. "עוד חתיכה ענקית של קרח נפלה לאוקיינוס", הוסיפה דוברת גרינפיס לורה מולר, שנמצאת על ספינת הארגון "Arctic Sunrise", סמוך לשם. "זה עוד אות אזהרה באזור המתחמם במהירות".
חלק מהקרחון הענק (בתחתית התמונה) והחתיכה שהתנתקה ממנוחלק מהקרחון הענק (בתחתית התמונה) והחתיכה שהתנתקה ממנו
חלק מהקרחון הענק (בתחתית התמונה) והחתיכה שהתנתקה ממנו
(צילום: AFP, COPERNICUS/ SENTINEL 2 / ESA)
בשבוע שעבר רות מוטראם, מדענית במכון המטאורולוגי הדני בקופנהגן, אמרה: "גם השנה, מדף הקרח איבד יותר קרח משנוסף לו בצורת שלג. אם היינו רואים את זה לפני 30 שנה, היינו חושבים שזה משהו חריג. אבל בשנים האחרונות התרגלנו להמסת קרחונים מהירה".
הטמפרטורות באזור עלו בשלוש מעלות ביחס לממוצע ב-1980. "הטמפרטורות באזור הארקטי מתחממות בקצב מהיר יותר מהממוצע העולמי", אמר ד"ר נילס קורסגארד. "תחתית הקרחונים מתחממת, הם הופכים לדקים יותר וכך נוטים יותר להתפרק".
באוגוסט התפרסם מחקר לפיו גרינלנד איבדה כמות שיא של קרח במהלך שנת 2019 שהייתה חמה במיוחד, כמות כה גדולה שהייתה יכולה לכסות את קליפורניה ביותר מ-1.25 מטר מים.