ככל הנראה כתם השמן, שגרם לזיהום זפת רחב היקף כמעט בכל חופי ישראל, נגרם ב-11 בפברואר כתוצאה מפליטה מספינה שהייתה במרחק של כ-50 ק"מ מחופי ישראל, מול אזור אשקלון. כך עולה ממידע שהגיע למשרד להגנת הסביבה מסוכנות הבטיחות הימית האירופית ומהמרכז האזורי לתגובה לזיהומי ים בים התיכון.
מתנדבים הגיעו בשבת לנקות את החופים
(צילום: רועי עידן, ליהי קרופניק, מוטי קמחי, רונן ברגר, הראל בז)
במשרד להגנת הסביבה אמרו כי כתם חשוד זה, הנמצא מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, זוהה באמצעות לוויין, והוא נבדק כמקור אפשרי לזיהום, על-ידי שימוש במודל לחיזוי תנועת ים. במשרד אמרו כי תוצאות המודל מראות התאמה טובה למקור, וחיבור שלו לגושי הזפת הנפלטים בימים האחרונים בחופים - הן מבחינת הזמן והן מבחינת המרחב שנפגע.
4 צפייה בגלריה
תמונת לוויין שהתקבלה והזרמים שנשאו את הזיהום לחוף
תמונת לוויין שהתקבלה והזרמים שנשאו את הזיהום לחוף
תמונת לוויין שהתקבלה והזרמים שנשאו את הזיהום לחוף
(צילום: באדיבות המשרד להגנת הסביבה)

עוד נמסר כי אנשי היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצאים בקשר עם הגורמים האירופים בניסיון לזהות את כלי השיט שהפליגו בקרבת מיקום הכתם במסגרת הזמן המתאימה, על-מנת לגלות את מקור הזיהום. בשלב זה, בדיקת המשרד להגנת הסביבה מעלה אפשרות לשיוך של לפחות 10 ספינות שחלפו בזמן ובמקום המתאימים להיווצרות כתם השמן.
4 צפייה בגלריה
ניקיון הזפת שנסחפה לחוף הים בניצנים
ניקיון הזפת שנסחפה לחוף הים בניצנים
ניקיון הזפת שנסחפה לחוף הים בניצנים
(צילום: נדב אבס)
במשרד להגנת הסביבה הוסיפו כי הם מבצעים בדיקת עומק למציאת הגורם המזהם מתוך האוניות החשודות ומשתמשים בכל האמצעים על מנת לאתר את כלי השיט המזהם. מתוך עשר האוניות החשודות שעברו במרחב האמור, שתיים הגיעו לנמל אשדוד. מפקחי היחידה הימית של המשרד ביצעו ביום חמישי האחרון ביקורת פתע באונייה אחת חשודה שעדיין שהתה בנמל, ואולם היא נשללה כמקור אפשרי ונמצאה תקינה בכל הפרמטרים. האונייה החשודה האחרת אינה נמצאת עוד בישראל.
אז איך נוצר זיהום כל כך גדול מספינה אחת? במשרד להגנת הסביבה הסבירו כי דלק שנישא כדלק הינע (כבנזין לאונייה) יכול להגיע עד 4,000 טונות ויותר לאונייה (מזוט). בנוסף, בנתיבים ימיים אלה יש מכליות נפט המפליגות ונושאות בקרבן עד כ-300-250 אלף טונות נפט גולמי ומוצריו. על-פי פריסת הזפת לכל אורך חופי הארץ, ברצועת חוף של כ-160 קילומטר, לא ניתן לאמוד בצורה מדויקת את כמות הדלק שנפלטה מהאונייה, אך מומחי המשרד להגנת הסביבה מעריכים כי ההיקף הוא בין עשרות למאות טונות דלק.
4 צפייה בגלריה
ניקיון הזפת שנסחפה לחוף יהים בהרצליה
ניקיון הזפת שנסחפה לחוף יהים בהרצליה
ניקיון הזפת שנסחפה לחוף הים בהרצליה
(צילום: ליהי קרופניק)

4 צפייה בגלריה
ניקיון הזפת שנסחפה לחופי תל אביב
ניקיון הזפת שנסחפה לחופי תל אביב
ניקיון הזפת שנסחפה לחופי תל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
הבוקר, במהלך טיסת סיור של המשרד להגנת הסביבה אותרו כתמי זיהום בים מול חופי חיפה במספר נקודות. סירות שהפעיל המשרד להגנת הסביבה כדי לבחון את מקור הזיהום מקרוב ולאפשר טיפול שלו בים, לא מצאו את כתמי הזיהום, שייתכן כי הגיעו לחופים באזור כזפת. המשרד להגנת הסביבה פרס ציוד ספיגה בחופי חיפה למזעור פגיעה בחופים. מעבר לכך, המשרד מדגיש כי טיסת הסיור הראתה כי בכלל המקומות הים נקי, וכל עוד לא מתחוללת סערה נוספת אין עוד כתמי זיהום הניכרים לעין בשלב זה.
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אמרה: "הטבע שלנו, הסביבה הימית והבריאות של כולנו הם לא הפקר! לזפת המזהמת שפגעה בחופים ובבעלי החיים יש אחראי שפעל ברשלנות ובחוסר אחריות. הנזק שנגרם לטבע צריך להדאיג כל אזרח במדינת ישראל. אנחנו ממשיכים בכל האמצעים כדי לאתר את האחראי לאירוע, להפעיל נגדו את כל הסמכויות שבידינו ולמצות עימו את הדין". היא גם התייחסה למבצע הניקיון, שרובו הוא התארגנות של רשויות מקומיות, רשות הטבע והגנים וארגוני סביבה: "אלפי המתנדבים שהגיעו בסוף השבוע וההתגייסות של הציבור למאמצי ניקיון החופים מחממת את הלב. הזפת היא חומר מסוכן, והמתנדבים שרוצים להמשיך ולסייע מוזמנים לעשות זאת רק בתיאום עם הרשויות המקומיות, רשות הטבע והגנים ואקואושן, שהכשירה איתנו מתנדבים לנושא".
גם נשיא המדינה וראש הממשלה התייחסו לאסון האקולוגי. הנשיא ראובן (רובי) ריבלין אמר: "תמונות הזיהום בחופינו איומות. אויה על החי והצומח שלנו, על מי הים שהושחרו בטונות רבות של זפת. זה הזמן לתכנית לאומית מיידית בטרם נעמוד מול אסון אקולוגי חסר תקדים".
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר: "שוחחתי עם השרה להגנת הסביבה. היא מסרה לי דיווח על המפגע הסביבתי שמטפלים בו עכשיו. אני ביקשתי ממנה להביא לישיבת הממשלה הקרובה ביום שני דיווח על המקרה שעדיין חוקרים אותו. לא יודעים מה הנסיבות שהביאו לזיהום. ביקשתי שתביא תוכנית עם תקציב כדי לטפל בחופים. אנחנו בקשר עם כל ראשי הרשויות וננקה את החופים שלנו".