דברי שר החינוך גלנט בפתח ועדת החינוך והספורט
(ערוץ הכנסת)

מנכ"ל משרד החינוך, עמית אדרי, הציג בפתח ועדת החינוך את המתווה לשנת הלימודים הבאה, שגם היא תתקיים בצל נגיף הקורונה. על פי המתווה, ילדים מכיתות ד' יידרשו לעטות מסכות בשיעורים, כל התלמידים יידרשו להביא הצהרת בריאות חתומה מדי יום. זהו המתווה במלואו
גני ילדים:
▪️ למידה - כבשגרה, ללא פיצול, 6 ימים בשבוע במוסדות החינוך.
▪️ "צהרוני ''ניצנים'' – 5 ימים בשבוע, בקבוצות קבועות ובצוותים קבועים (משרד החינוך ערוך, התקציב להשלמה עבור משרד החינוך הוקצה, הבסיס בהחלטת ממשלה נפרדת).
▪️ מסכות - ילדים לא יידרשו לעטות מסכה.
ועדת החינוךועדת החינוך
ישיבת ועדת החינוך והספורט
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

ועדת החינוךועדת החינוך
(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
כיתות א'-ב':
▪️ למידה – כבשגרה, ללא פיצול, לפחות 5 ימים בשבוע בימים א'-ה' במוסדות החינוך (לפחות 25 שעות שבועיות).
▪️ חינוך מיוחד - הלמידה תתקיים כבשגרה, ללא פיצול ובמשך 6 ימים בשבוע.
▪️ "צהרוני ''ניצנים'' – 5 ימים בשבוע, בקבוצות קבועות ובצוותים קבועים (משרד החינוך ערוך, התקציב להשלמה עבור משרד החינוך הוקצה, הבסיס בהחלטת ממשלה נפרדת).
▪️ מסכות - תלמידים לא יידרשו לעטות מסכה.
כיתות ג'-ד':
▪️ למידה – תתקיים בקבוצות קבועות של עד 18 תלמידים, לפחות 5 ימים בשבוע, בימים א'-ה' במוסדות החינוך (לפחות 25 שעות שבועיות).
▪️ תוספת כוח אדם שבועית לכיתה:
- 12.5 שעות הוראה שבועיות.
- 12.5 שעות עוזרי חינוך.
▪️ חינוך מיוחד - הלמידה תתקיים כבשגרה, ללא פיצול ובמשך 6 ימים בשבוע.
▪️ עטית מסכה – תלמידי כיתות ג׳-ד׳ יתבקשו לעטות מסכות בהפסקות, בתוך כיתות הלימוד רק תלמידי כיתות ד׳ יתבקשו לעטות מסכה.
▪️ שמירה על מרחק - בשיעורים כל תלמיד בשולחן, ריחוק בהפסקות.
כיתות ה'-ו':
▪️ למידה - תתקיים בקבוצות קבועות של עד 18 תלמידים, לפחות יומיים בשבוע במוסדות החינוך (לפחות 9 שעות שבועיות) ולפחות 3 ימים בשבוע למידה מרחוק. ייעשה מאמץ מיוחד ללמד יותר מיומיים במוסדות החינוך.
▪️ חינוך מיוחד - הלמידה תתקיים כבשגרה, ללא פיצול ובמשך 6 ימים בשבוע.
▪️ עטית מסכה - בשיעורים ובהפסקות.
▪️ שמירה על מרחק - בשיעורים כל תלמיד בשולחן, ריחוק בהפסקות.
כיתות ז'-י"ב:
▪️ למידה - תתקיים בקבוצות קבועות של עד 18 תלמידים, לפחות יומיים בשבוע במוסדות החינוך (לפחות 10 שעות שבועיות), ויתר הימים למידה מרחוק.
▪️ מעבר בין קבוצות/מגמות - 5 קבוצות לכל היותר
▪️ החינוך המיוחד - הלמידה תתקיים כבשגרה, ללא פיצול ובמשך 6 ימים בשבוע.
▪️ עטית מסכה - בשיעורים ובהפסקות.
▪️ שמירה על מרחק - בשיעורים כל תלמיד בשולחן, ריחוק בהפסקות.
אוכלוסיות מיוחדות:
▪️תלמידי החינוך המיוחד, ילדי השילוב, נוער בסיכון, כפרי הנוער ועולים חדשים ילמדו בכל תרחיש במוסדות החינוך.
מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר היום בריאיון לאולפן ynet כי "ייתכן שכיתות ד' ומעלה לא יחזרו לבתי הספר ב-1 בספטמבר". לדבריו, "אנחנו דנים יחד עם הפרויקטור פרופ' רוני גמזו ואנחנו רוצים שהשנה תיפתח כרגיל. זה תלוי בשיעור התחלואה וההדבקות".
יממה לאחר שאושר מתווה לפתיחת אירועי תרבות, אמר פרופ' לוי כי "אני חושב שההגבלות העיקריות צריכות להיות על ההתקהלויות במקומות סגורים ופתוחים. צריך להגביל התקהלויות גם אם זה לא נוח".
שר החינוך יואב גלנט תקף במרומז את דבריו של לוי במהלך הוועדה: "יש הרבה גורמים שחושבים שיש להם סמכות, אבל אחריות בוודאי אין להם, והם יורים לתוך המערכת חצאי אמיתות ואומרים דברים לא אחראיים. התוצאה של העניין הזה היא זעזועים, אבל נמשיך בקו שלנו.
שר החינוך יואב גלנטשר החינוך יואב גלנט
"יש גורמים שחושבים שיש להם סמכות אך אין להם אחריות". גלנט
(צילום: מוטי קמחי)
"היום הכנסת תצביע על תיקון שיאפשר את הזרמת הכסף, אי אפשר לקנות מחשבים למי שאין בלי הכסף. נדאג לתת יותר למי שיש פחות. אנחנו עורכים סיורים ברשויות מתדרכים, מסבירים מפיצים את המתווה ונעדכן בהתקדמות. נסכם השבוע מתי סוגרים את המוסד כאשר מתגלה אירוע חשיפה בבית הספר ומה המתווה הפדגוגי, לא לכולם יהיו אמצעי קצה, תהליכים כאלה לוקחים זמן, היעד הראשון שלנו הוא ב-1 בינואר".
הוא התייחס גם לתוכניות שהוקפאו: "יש באוצר 1.5 מיליארד שקלים מוכנים להפעלה לטובת החינוך המשלים במערכת החינוך, ובכלל זה תוכניות קרב והיל"ה ועוד רבות אחרות. לא ניתן להעביר את הכסף כל עוד אין תקציב המשכי למדינה. אני קורא מכאן, מכנסת ישראל, ליו"ר כחול לבן בני גנץ, לאשר מיידית את הצעת התקציב כדי לשחרר את הכסף ולמנוע את ביטול החינוך המשלים ואת פיטוריהם של אלפי עובדי הוראה".
מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, התייחסה לדרישות משרד הבריאות: "במשרד הבריאות נרדמו בעמידה. דורשים מרחקים בכיתות שהם לא אפשריים ועוד לא כל ההורים מודדים חום לילדים. ההנחיות חייבות להיות ברורות, צריך להוציא מתווה והם עדיין לא עשו זאת".
היא הוסיפה כי חייבים למצוא פיתרון למורים ועובדי הוראה שנמצאים בקבוצות סיכון: "גננת נפטרה, 1,500 אנשי הוראה נדבקו. משרד הבריאות חייב להוציא רשימה של מי שנמצא בקבוצת סיכון והוא לא עושה את זה. אם זה לא ישונה אנחנו נאיים בשביתה, לא נהיה מוכנים לסכן אותם".
יו"ר ועדת החינוך ח"כ רם שפע אמר בתום הישיבה: "אני מאוד מקווה שהצלחנו לענות ולו במעט לחלק מהשאלות הקשות של הורים וצוותי ההוראה. לא אכנס לחילוקי הדעות שיש ביני ובין השר גלנט בנוגע לתקציב, רק אגיד שצריך לעשות הכל, ואני מקווה שמשרד החינוך יעשה הכל כדי שהתוכניות כגון היל"ה וקרב יפעלו".שפע ציין גם את חינוך הבלתי פורמלי ואמר כי "בעקבות הפיצול בין המשרדים של גלנט ואלקין נוצרה מציאות שבה החינוך הבלתי פורמלי ספג פגיעה אנושה . גם הם מתחילים ב-1 בספטמבר פעילויות משמעותיות ואנחנו לא רוצים שייפגעו. הוועדה תמשיך לבצע את תפקידה - לפקח וגם לשתף פעולה".

יפה בן דוד, אייל דורון, חיים ביבס, פרופ' עמוס רולידר ויואב גלנטיפה בן דוד, אייל דורון, חיים ביבס, פרופ' עמוס רולידר ויואב גלנט
(צילום: אורי דוידוביץ', עידו איז'ק, ארז בייט, ראובן קופוצ'ינסקי)
חוזרים ללימודים בצל הקורונה - יום שידורים מיוחד: ביום רביעי הקרוב, 12 באוגוסט, ייערך כנס וירטואלי של ynet ו"ידיעות אחרונות" שיתמקד באתגרים הייחודיים שאיתם מתמודדת מערכת החינוך לקראת פתיחת שנת הלימודים, ובו ייקחו חלק שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר החינוך יואב גלנט, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ועוד רבים. הראיונות, הדיונים וההרצאות יועברו בשידור חי מאולפן ynet החל מהשעה 11:00.