פרויקטור הקורונה, יו"ר ועדת החינוך ובכירים במשרד הבריאות - כל אלה טענו במהלך היום (ב') כי ניתן להחזיר את פעילות גני הילדים כבר ביום ראשון, ולהחריגם ממגבלות הקורונה, אולם ספק אם בגני הילדים הפרטיים בכלל מוכנים לצעד שכזה.
הגנים הפרטיים: "מאות לא יחזרו ללא פיצוי"
(צילום: נדב אבס)

יניב בר אור מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים אמר הבוקר באולפן ynet כי "אנחנו כבר מתריעים כל כך הרבה וחוששים שלא נוכל להיפתח ללא פיצוי מהמדינה. הגנים והמעונות לא יוכלו לעמוד בהוצאות".
לדבריו, "אנחנו מצביעים כאן על בעיה אחרת - יצאנו לסגר שני מבלי שהמדינה שמה על השולחן מתווה לפיצוי. אנו שוב מתריעים על כך שמעונות היום הפרטיים נמצאים בקריסה, ואם המצב יימשך כך ומשרד האוצר לא ישים על השולחן מתווה לפיצוי הגנים הפרטיים, הם לא יעמדו בהוצאות שלהם, הם לא מסוגלים להחזיק את הגנים וחלקם נסגרים".
לדבריו, גם אם קבינט הקורונה יורה על פתיחת הגנים "מאות לא יפתחו כי הם קורסים". הוא ציין: "אחרים שוקלים היום האם לפתוח או לא לפני שהאוצר ישים מתווה לפיצוי. היה מתווה לפיצוי בסגר הקודם, אפשר לשכפל אותו לסגר הזה. משרד האוצר כרגע לא עושה את זה, ואנו חייבים לשים דגש על זה שאנחנו כאן בשביל הילדים וההורים".
אילוס ילדה עם תיק הולכת ל גן ילדיםאילוס ילדה עם תיק הולכת ל גן ילדים
הגנים יחזרו?
(צילום: shutterstock)
קרן אוחנה-איווס יו"ר חיבה - האיגוד הארצי לגני ילדים פרטיים - אמרה כי בעיה נוספת היא אי-שיתוף הארגונים בהחלטות וההתפתחויות. "אין לנו מושג איך ומתי המערכת תיפתח. אנו קשובים לחדשות ורואים את הציוצים במהלך היום, אנחנו חיים במציאות של 'נדמה לי'. גן ילדים זה לא מכולת, אתה לא שם את המפתח בדלת ונכנס", ציינה.
לדבריה, עוד לפני שהגנים יחזרו צריכה להיות היערכות. היא אמרה: "צריך להחזיר את הצוותים מחל"ת, להגיע, לנקות, לסדר, לדבר עם הילדים. אנו חוזרים לתהליך של הסתגלות, הסגר תפס אותנו בספטמבר - הילדים עוד לא הספיקו לנגב את הדמעות, כבר חזרו הביתה. אנחנו עדיין האנשים הזרים להם. הם חוזרים שוב למקום פחות בטוח ומוכר".
אילוס ילדה עם תיק הולכת ל גן ילדיםאילוס ילדה עם תיק הולכת ל גן ילדים
"הגנים לא עומדים בהוצאות, קורסים"
(צילום: shutterstock)
היא הדגישה שההיערכות צריכה להיות לחלוטין מההתחלה: "אנחנו צריכות לעבור את הגיהינום הזה שוב. להעסיק יותר כוח אדם, יותר ידיים, לתת לכל ילד את הזמינות והנגישות, לטפל בכל הורה. הילדים חוזרים עם 'ריג'קטים', ההורים באים עם חרדות, העובדים שלנו חלקם רוצים להישאר בחל"ת כי הילדים שלהם בבית".
לוסי חדידה, יו"ר ארגון "גנים ברמה אחרת", הצטרפה לדברים. "המדינה לא פונה אלינו היא פשוט נתנה לנו להשתלח מול ההורים, כמו בסגר הקודם, שאז עוד היה קצת יותר מסודר". היא ציינה כי ההורים פונים אליה בענייני כספים: "עכשיו ההורים תוהים 'מה קורה עם הכסף, מה עם הצ'קים, מה עושים'. המדינה הפקירה אותנו למלחמת אזרחים אחד בשני, בלי שום מתווה והנחיה".
לדבריה, הלקחים מהכאוס של סוף הגל הראשון לא הופקו. "גם המענקים שכביכול הביאו לנו, אף אחד לא יודע להשתמש בו. הרבה נעזרים עכשיו ברואה החשבון שלהם ונאלצים לשלם עוד כסף על הטיפול הזה", טענה. "פשוט זרקו אותנו וסגרו אותנו בבית באופן חלקי. הסגר הזה הוא בדיחה אחת גמורה. זה סגר לא סגר, זה סגר חלקי ביותר כולם יוצאים לרחוב, כולם נוסעים".