שתף קטע נבחר
צילום: איי אף פי

יומן אירועים: 14 ימים במאי

אלפי תושבי רפיח נטשו את בתיהם וכוחות גדולים של צה"ל פעלו בעיר במבצע מבית לבית "שאינו מוגבל בזמן". אחרי שבוע המבצע הסתיים, עם 53 הרוגים בצד הפלסטיני. ynet מגיש את תקציר האירועים מה-11 ועד ה-24 במאי

אירועים קשים כמו אלה של השבועיים האחרונים ברצועת עזה לא זכורים זמן רב. רצף האירועים בהם נהרגו 13 חיילים הביא לכניסת כוחות גדולים לאזור רפיח, תחילה לבידוד האזור, ובהמשך נכנסו הכוחות פנימה למבצע רחב היקף. שבוע לאחר תחילת מבצע "קשת בענן", הוא הגיע לכלל סיום. ynet מביא את האירועים הדרמטיים שעה אחר שעה, דקה אחר דקה: 

 

11 במאי 2004 (יום ג'):


חלקי נגמ
חלקי הנגמ"ש. צילום: אי.פי

 

0:27 מבצע "פרשי הפלדה" יוצא לדרך: כוחות גדוד הסיור של גבעתי יוצאים לשכונת זייתון בעזה. המטרה: השמדת בתי מלאכה לייצור רקטות קאסם ומרגמות

 

0:50 מטען ראשון מופעל לעבר הכוחות. אין נפגעים

 

03:40 רכב הנדסי עולה על מטען, חייל נפצע באורח קל

 

03:59 בית מלאכה ובו 20 מחרטות לייצור מרגמות נהרס על ידי הכוחות

 

04:49 בית מלאכה ובו 5 מחרטות נהרס על ידי הכוחות

 

05:18 מטען מופעל לעבר רכב הנדסי. אין נפגעים.

 

06:15 נגמ"ש שנשא עשרות ק"ג חומרי נפץ ובו שישה חיילים עולה על מטען ומתפוצץ. כל החיילים נהרגים ובמהלך הבוקר מנהלים חיילים חיפושים אחר שרידי הגופות. 

 

10:00הפלסטינים: בידינו חלקי גופות של חיילים

 

16:00 ישראל: לא ננהל מו"מ על חלקי הגופות

 

20:30 ראש הממשלה אריאל שרון מכנס את הקבינט הביטחוני-מדיני לדון במצב.

 

12 במאי 2004 (יום ד'):

 
צה
הפעולה בזייתון. צילום: רויטרס

 

6:00 צה"ל ממשיך לבודד את שכונת זייתון באמצעות הזרמת כוחות רבים לשטח, מסוקים מחפשים מהאוויר. הכוחות בשטח, כולל חיילי גדוד הסיור של חטיבת גבעתי וחיילי פלוגת ההנדסה, תרים אחר שרידי גופות חבריהם בית בית, סמטה סמטה. הפעילות מתקיימת תחת אש ולחימה קשה. מספר חיילים נפצעים באורח קל. קצין בכיר שיוצא מהאזור הסריקות אמר ל-ynet כי כל מה שניתן למצוא - כבר נמצא והפעילות תסתיים עוד היום.

 

17:50 פיצוץ עז בציר פילדלפי. תוך זמן קצר מתברר כי נפגע נגמ"ש של צה"ל שעסק בפעילות נגד בניית מנהרת תופת שתוכננה לפגוע במוצב טרמית בציר פילדלפי. הנגמ"ש נשא עמו חומר נפץ רב. קצין וארבעה חיילים נהרגים. הסריקות אחר ממצאי הגופות בשכונת זייתון נכנסות לשלבים האחרונים. המפקדים הבכירים בגזרה נעים מהחפ"ק שהוקם בבסיס צה"ל בנחל עוז לחפ"ק חדש, בבסיס צה"ל ליד מעבר רפיח.

 

18:30 מבצע חדש, "יד ברזל" יוצא לדרך, מטרתו - לאתר את שרידי גופות החיילים שנהרגו מפיצוץ הנגמ"ש שהכיל טון חומר נפץ. קציני הרבנות שעסקו בחיפושי שרידי הגופות בשכונת זייתון, מועברים לציר פילדלפי. המבצע נערך תחת אש, כשכוחות רבים מאבטחים את החיילים הסורקים כל גרגר חול

 

20:00 כוחות גדולים של צה"ל זורמים לרצועת עזה. מבצע "יד ברזל" נפסק ומתחדש עם אור ראשון.

 

13 במאי 2004 (יום ה')

 

00:45 כוחות צה"ל יוצאים משכונת זייתון בעזה לאחר סיום איסוף כל הממצאים בשטח.

 

08:00 הרמטכ"ל רא"ל משה יעלון, ראש אמ"ן, האלוף אהרון (זאבי) פרקש, ומספר אלופים מפורום מטכ"ל מגיעים לדרום רצועת עזה על מנת לעקוב מקרוב אחר האירועים.

 

20:00 בצה"ל מחליטים להמשיך את החיפושים אחר ממצאי הגופות. הרב הצבאי הראשי, תא"ל ישראל וייס מודה כי יש קושי במלאכה מעוצמת הפיצוץ.


חיילים סורקים את הקרקע ב ציר פילדלפי
מחפשים אחר החברים. צילום: ברקאי וולפסון

 

14 במאי 2004 (יום ו')

 

9:00 שר הביטחון שאול מופז והרמטכ"ל מגיעים לחפ"ק של צה"ל בדרום הרצועה.

 

15:30 פלסטינים יורים לעבר חיילים צה"ל שנמצאים בבניין מגורים ברפיח. מדובר בכוח מגדוד צבר של חטיבת גבעתי שנמצא במשימת אבטחת הכוחות הסורקים.2 חיילים נהרגו, 2 נוספים נפצעים.


תקרית ירי ברפיח
חמושים ברפיח. צילום: אי.פי

  

15 במאי 2004 (יום שבת)

 

4:00 מבצע "יד ברזל" מסתיים. בצה"ל מסבירים שכל מה שניתן היה לעשות למציאת שרידי הגופות נעשה וממילא לא ניתן יהיה להפיק די.אנ.אי משרידים שעדיין נמצאו בשטח בגלל פרק הזמן שחלף מאז הפיצוץ.

 

17:30 מפקד כוחות צה"ל ברצועת עזה, תת אלוף שמואל זכאי, מסכם את האירועים הקשים. "הם מתו מות גיבורים", הוא אומר על החיילים שנפלו.

 

16 במאי 2004 (יום א')

 

כוחות צה"ל בשטחי הכינוס ברצועת עזה בכוננות שיא. מזוודים כלים, מכינים נשקים ומתכוננים לקרב.


הכנות אחרונות של כוחות צה
ההכנות. צילום: צפריר אביוב

 

17 במאי 2004 (יום ב')

 

6:00 כוחות צה"ל מבודדים את העיר רפיח מצפון הרצועה, במבצע "עכביש הזכוכית". במקביל נשלמות ההכנות לקראת פעולה ברפיח עצמה. אלפי אזרחים בורחים מהמקום.

 

15:00 בידוד רפיח הושלם. הדריכות לקראת מבצע בעומק השטח בשיאה.

 

18 במאי 2004 (יום ג')

 

0:45 מבצע "קשת בענן" יוצא לדרך. וכוחות צה"ל יוצאים לאזור רפיח. היעד: שכונת תל סולטן

 

01:00 מסוק קרב יורה לעבר חוליית מניחי מטענים בציר פילדפי, לא הרחק ממוצב טרמית. ארבעה פלשתינים נפגעים.

02:45 כוחות צה"ל משיבים אש מנשק קל לעבר חמושים פלסטינים

 

03:20 מסוק קרב יורה לעבר חוליית חמושים בתל סולטן. מספר פלסטינים נפגעים

 

09:15 מסוק קרב יורה לעבר חוליית חמושים בשכונת תל סולטן

 

13:00 צעיר פלסטיני בן 22, שנפגע מוקדם יותר היום מירי טילים ממסוק בשכונת תל סולטן ברפיח, מת מפצעיו.

  

18:00 הפלסטינים מדווחים על 18 הרוגים בפעולה.

 

20:00 בצה"ל מסכמים בסיפוק את יום המבצע הראשון, ומעריכים שחקירת מבוקש שנעצר תניב מידע משמעותי על שתי מנהרות לפחות.  


פעולה ברפיח
יוצאים לרפיח. צילום: איי.אף.פי

 

19 במאי  2004 (יום ד')

 

03:30 נהרס בית המחבל שביצע את הפיגוע בציר כיסופים

 

06:00 כוחות צה"ל עצרו הלילה גם מבוקש פעיל חמאס בתל סולטן. במהלך הפעילות זיהו הכוחות מחבל חמוש וירו לעברו. הוא נפגע וככל הנראה נהרג.

 

13:00 שלושה פלסטינים נהרגו מאש צה"ל בשכונת תל סולטן שברפיח. כמו כן דיווחו הפלסטינים על מספר בתים שנהרסו בשכונה. 

 

14:30: מקורות ברפיח מדווחים שעשרה פלסטינים, מרביתם ילדים, נהרגו מאש שירה צה"ל במהלך הפגנה. לדבריהם, מסוקים וטנקים ירו לעבר המפגינים. כלי התקשורת הזרים משדרים תמונות קשות של ילדים ונערים שנפגעו ברפיח. גורמי ביטחון אומרים תחילה שבהפגנה היו קיצונים חמושים עם טילי נ"ט אולם מאוחר יותר אומרים שהירי לא כוון לעבר ההמון אלא לשטח פתוח, ושהאירוע בבדיקה.


הפגזת צה
הירי ברפיח (צילום: איי.פי)

 

15:45: הירי ברפיח גורר תגובות סוערות במערכת הפוליטית. ח"כ רן כהן תובע משר הביטחון להורות על "הפסקה מיידית של הקטל ברפיח, על עצירת הפעולה ועל יציאת כל הכוחות מהעיר לאלתר". כהן תובע גם להקים ועדת חקירה שתבדוק מי הורה לירות לעבר המפגינים. שר המשפטים לפיד אומר: "למרות שמדובר בטעות, זוהי טרגדיה אנושית, טרגדיה מדינית ועוד טרגדיה שנובעת משהותנו בעזה".

 

17:30: הבית הלבן מביע "דאגה רבה" מהדיווחים מרפיח. "ביקשנו מממשלת ישראל לספק הסברים ואנו מאיצים בכל הצדדים להפגין איפוק", נכתב בהודעה רשמית. צה"ל מביע צער על הפגיעה בחפים מפשע ומסביר שאכן היה ירי של ארבעה פגזי טנק לעבר מבנה נטוש, בניסיון להרתיע את המפגינים. "בשום שלב לא היה ירי מכוון לעבר האזרחים", מדגישים בצה"ל.

 

19:40: הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש קורא בעקבות האירוע ברפיח "לכבד חיי חפים מפשע. מוקדם יותר מגנה האיחוד האירופי את הירי ואומר כי מדובר ב"הפגנת התעלמות בלתי אחראית מחיי אדם"

 

20:00: בתל אביב מפגינים מאות פעילי שמאל במחאה על הירי ברפיח בקריאה ליציאה מעזה ולסירוב פקודות. הפגנות גם בירושלים ובגליל.

 

20:15: שר הביטחון שאול מופז הביע צער על הפגיעה בחפים מפשע אך אמר: "הפעולה של כוחות צה"ל, השב"כ ושאר היחידות הלוחמות באיזור רפיח היא פעולה חיונית והכרחית לביטחונה של מדינת ישראל. עד כה הכוחות פעלו בצורה נכונה וטובה, והתוצאות כפי שמצופות. הפעולה חיונית והיא תימשך ככל שיידרש על פי הערכות מצב והתוצאות שיושגו...". הרמטכ"ל משה יעלון אמר: "אנחנו לא יורים במכוון באזרחים פלסטינים. שום מפקד ושום חייל לא התכוון לפגוע באזרחים פלסטינים".

 

22:50: כוחות שריון גדולים וכוחות רגלים החלו להתקדם לעבר שכונת ברזיל, הסמוכה למוצב טרמית. מסוקי קרב שחיפו ממעל ירו מספר טילים. בכך נכנס מבצע "קשת בענן" לשלב השני.

 

20 במאי 2004 (יום ה')

 

00:30: מועצת הביטחון של האו"ם אימצה הצעת החלטה המגנה את ישראל על פעולותיה ברפיח. ישראל נקראה לה להפסיק את הרס הבתים. ההחלטה, שהועלתה על ידי מדינות ערב, התקבלה ברוב של 14 תומכים, ללא מתנגדים. ארה"ב נמנעה מלהטיל וטו על ההחלטה, ונמנעה.

 

03:30: הפלסטינים דיווחו כי ארבעה מאנשיהם, שהיו חמושים, נהרגו מטיל ששיגר לעברם מסוק של צה"ל. השלושה הסתתרו בחורשת עצי זית הסמוכה לאחת השכונות ברפיח. לפחות שני פלסטינים נוספים נפצעו מן הירי. ברקע, המשיכו כוחות צה"ל נוספים להיכנס לשכונת ברזיל.

 

11:00: האגודה לזכויות האזרח, ארגון רופאים לזכויות אדם, המוקד להגנת הפרט ואירגון "בצלם" עתרו לבג"ץ בדרישה לאפשר פינוי פצועים מרפיח ומעבר חופשי לאמבולנסים ולציוד רפואי וכן בדרישה לחדש את השירותים הבסיסיים לתושבי המקום. 

 

18:00: עשרות מפגינים התאספו מול משרד הביטחון בתל אביב, על מנת למחות על פעולת צה"ל ברפיח. המפגינים נשאו שלטים, בהם נכתב, בין השאר, "על מה הורגים ועל מה נהרגים", ו"חייל עצור, דגל שחור". 

 

22:20: מסוק קרב ירה סמוך לשכונת תל-סולטן. לא דווח על נפגעים בתקיפה. גורמי צבא אמרו ל-ynet שהמסוק ירה ירי הרתעתי סמוך לשכונת תל-סולטן אל שטח פתוח. לדבריהם, זוהתה קבוצת פלסטינים חמושים, ובעקבות הזיהוי ירה המסוק לשטח פתוח.

 

21 במאי 2004 (יום ו')

 

6:00: הפלסטינים: צה"ל מסיג את כוחותיו משכונות ברזיל ותל סולטן. מפקד כוחות צה"ל בעזה, תת אלוף שמואל זכאי: "דילול הכוחות בשטח נובע לפי שעה רק לצורך החלפת כוחות והתרעננות, והכל מתקיים על פי התכנון המוקדם...". הוא אמר שהפעולה בעזה נועדה למנוע החדרת אמצעי לחימה לרצועה, שעלולים להוות איום חמור על ישראל.

 

10:00: ארגונים לזכויות אדם עתרו לבג"ץ ודרשו מצה"ל לאפשר סיוע הומניטרי ומעבר אמבולנסים לרפיח. נציג צה"ל בדיון: "כל התרופות שמגיעות לרפיח נכנסות לעיר ואינן מעוכבות בשום מחסום". השופט ברק: מתרשם שצה"ל הפיק לקחים מאירועי העבר ומיישם אותם.

 

16:00: ארגון בצלם טוען כי צה"ל הרס ביומיים האחרונים ברפיח 62 בתים והותיר 740 איש ללא קורת גג. צה"ל: "הטענות הללו מוכרות אולם הן רחוקות מהמציאות". תת אלוף זכאי: אלה תמונות של בתים שנהרסו בשלוש השנים האחרונות. "במטרה לגרום ללחץ בינלאומי על ישראל לסיים את הפעולה, הוצגו גם תמונות ישנות של בתים הרוסים". זכאי התייחס גם לטענות על מחסור במזון ומים ופגיעה בתשתית הרפואית בעיר ואמר: "אין אסון הומניטרי ברפיח". לדבריו, צה"ל עושה הכל על מנת להתחשב באזרחים כולל הזרמת ציוד בסיסי ותרופות.


22 במאי 2004 (שבת)


11:35: גורמים ברצועה דיווחו שכוח צה"ל ירה הבוקר למוות בילדה פלסטינית בת שלוש בשכונת ברזיל. הילדה, רוואן אבו-זייד, נפגעה משני קליעים. טרם התקבלה תגובה ישראלית לדיווח.


18:23: גורמי ביטחון דיווחו כי כוחות צה"ל חשפו במהלך הלילה מנהרה להברחת אמצעי לחימה בפאתי שכונת ברזיל. המנהרה, שעומקה כשמונה מטרים, נחפרה בתוך מבנה נטוש. בסמוך לפתח המנהרה נמצא גם מטען במשקל 40 ק"ג, שפוצץ באופן מבוקר ללא נפגעים על ידי חבלנים.


18:49: מאות פעילי חד"ש קיימו עצרת בנצרת במחאה על "הפשעים שאותם מבצעת ממשלת ישראל ברפיח", כלשונם. בעצרת נשאו דברים חבר הכנסת מוחמד ברכה וראש עיריית נצרת ראמז ג'רייסי. 


23 במאי 2004 (יום א')


11:35: שר המשפטים, טומי לפיד, מתח במהלך ישיבת הממשלה בקורת חריפה על הריסת הבתים. "הריסת הבתים היא בלתי אנושית, לא יהודית וגורמת לנו נזק אדיר בעולם. בסופו של דבר יגרשו אותנו מהאו"ם יעמידו את האחראים לדין בהאג ואף אחד לא ירצה לדבר איתנו", אמר. "ראיתי בטלוויזיה אישה זקנה נוברת בהריסות ביתה ומחפשת את התרופות שלה וזה הזכיר לי את סבתא שלי", הוסיף השר לפיד וזכה לביקורת נוקבת מעמיתיו.


12:27: שר הביטחון, שאול מופז, התייחס בישיבת הממשלה לסוגיית הפגיעה באזרחים ברפיח ואמר כי ניתן היה להמנע מהאירוע הזה. מופז הבהיר לשרי הממשלה כי צה"ל יפיק את המסקנות מהאירוע במהלכו נפגעו אזרחים שהשתתפו בתהלוכה. "הבענו צער על הפגיעה באזרחים, אנו מתחקרים לעומק את האירוע ונסיק את המסקנות. למיטב הבנתי ניתן היה להימנע מהאירוע, אך צריך לזכור שמזה שלוש וחצי שנות לחימה היו לנו מעט מאוד טעויות מהסוג הזה", אמר.

 כוחות צה
יוצאים מרפיח (צילום: איי.פי)

 

24 במאי 2004 (יום ב')


00:21: כוחות צה"ל החלו לצאת משכונת תל-סולטן. גורמים בצה"ל אמרו כי "לפי שעה מדובר בפינוי הכוחות שעסקו בביתור השכונה הצפון -מערבית של רפיח משאר חלקי העיר".

 

21:00: אחרוני הכוחות פינו את רפיח. מפקד אוגדת עזה הבהיר: אולי בעתיד תרחיב את הפעילות. לדבריו, במהלך המבצע נהרגו 41 מחבלים ו-12 אזרחים, 7 מהם בהפגזה בחתונה "ואת היתר אולי הרגו הפלסטינים".


פורסם לראשונה 18/05/2004 12:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הכניסה לרפיח
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
ההרס בעיר
צילום: איי פי
צילום: גדי קבלו
חיילים ברפיח
צילום: גדי קבלו
מומלצים