שתף קטע נבחר

אין פריימריז: שרון ניצח ב-104 קולות

כמעט כנגד כל הסיכויים זכה מחנה שרון בניצחון במרכז הליכוד. השמפניות נשלפו - ואולי הסכינים בדרך. כעת דורשים מקורבי ראש הממשלה מנתניהו לפרק את מחנה המורדים, וכבר "מרחמים על גדעון סער"

אין פריימריז, אין פילוג בליכוד, אין מפלגת מרכז חדשה - בינתיים. מתנגדי הקדמת הפריימריז ניצחו בהפרש של 104 קולות בהכרעה הגורלית במרכז הליכוד. כך, כנגד כל הסיכויים כמעט, זוכה ראש הממשלה לראות את יריבו המר מובס. "בפרק ב' ננצח", הכריז בנימין נתניהו, בעוד מטהו של שרון פותח בקבוקי שמפניה ושר "אריק מלך ישראל".    

 

בשעה עשר אמש (יום ב') ננעלו הקלפיות בגני התערוכה בתל-אביב. באחת ההכרעות הגורליות בתולדות הליכוד, מימשו 91% מבין 3,050 חברי המרכז את זכותם, והצביעו ברובם - 52% מול 48% - נגד הקדמת הבחירות הפנימיות. יו"ר המרכז, השר צחי הנגבי, אמר כי תפקידו כעת לאחד את השורות ל-100%, "וזה לא יהיה קל, כי בעוד חודשים אחדים יש פריימריז".    

 

ראש הממשלה הודה בשיחת טלפון לחברי המרכז ולפעילים הרבים שהתגייסו למענו. יו"ר העבודה, השר שמעון פרס, התקשר מלונדון ובירך. שרון שוחח עם השרים סילבן שלום וצחי הנגבי והודה להם על תמיכתם.    

 

מקורבי שרון אמרו ל-ynet כי כעת, הם תובעים מנתניהו לעמוד בהתחייבותו לקבל את דין הבוחר, ואף לפרק את מחנה המורדים. אותם מקורבים "סימנו" את יו"ר הקואליציה, גדעון סער, שהציב לראש הממשלה אולטימטום ותמך בהקדמת הבחירות. "הוא לא היה צריך להתנהג כך, אם הוא מפסיד - הוא עשה טעות גדולה ואנחנו מרחמים עליו", אמרו. אחרים העריכו כי השר ישראל כץ וסגנית השר גילה גמליאל ישלמו את המחיר.   

 

כבר בשעות שלפני נעילת הקלפיות, כאשר התבררו אחוזי ההצבעה הגבוהים, גברה הדאגה של תומכי הקדמת הפריימריז. במקום הביטחון המלא בניצחונם, שאפיין את שעות הבוקר, הם החלו לדבר על סיכוי של 50-50. פעילים סיפרו כי נתניהו התקשר אישית לפעילים וחברי מרכז. כמה מבכירי המפלגה, הנמנים עם התומכים, פשוט נעלמו - לאחר שבמשך היום כולו הסתובבו באזור הקלפיות.  

 

דבר המרכז:

 

השקט היחסי שאפיין את הבחירות במהלך היום הופר בשעות הערב, עת הגיעו לגני התערוכה כמה פעילים של מפלגת העבודה בחולצות כחולות, ובמקום פרצה תיגרה ביניהם לבין אנשי ליכוד. אנשי העבודה נסו על נפשם וכמה פעילים דלקו אחריהם, כשהם מטיחים בהם קריאות גנאי. 

 

כבר לפנות ערב החלו, כצפוי, טענות הדדיות על זיופים: מקורבי ראש הממשלה אמרו כי תומכת שרון הגיעה להצביע באחת הקלפיות, ונאמר לה שאדם אחר כבר הצביע בשמה. בנוסף, באותה הקלפי התגלתה אי התאמה בין מספר המעטפות למספר הרשומים להצבעה. מנגד, במחנה השני טענו כי שני תומכי שרון מובהקים נתפסו כשניסו להצביע פעמיים. אולם כאמור, עד התקרית האלימה עם אנשי העבודה, יום הבחירות עבר בשקט יחסי, עם עימותים מילוליים ולא מעט דחיפות במתחם הקלפי. אך יותר מכל ייזכר כינוס המרכז הזה בשל ליל המיקרופונים גרסת 2005, עת עלה שרון לנאום - ומערכת ההגברה הושבתה, כנראה בשל תקלה מכוונת.

 

בימים שלפני ההצבעה המכרעת, גברו השמועות על מה שהולך ומתרקם מתחת לפני השטח: אילו הפסיד שרון, כפי שספק רמזו ספק איימו יועציו ומקורביו, פניו היו לפיצול היסטורי של התנועה אותה ייסד לפני כמעט 30 שנה. הוא שקל להקים מפלגת מרכז חדשה, עם כמה כוכבים מן הזירה הפוליטית, הביטחונית והכלכלית, וכן כמה מחברי הסיעה. כעת, לאחר הניצחון, עשוי שרון לשלוף את "הסכינים הארוכות" - ולנקום, פשוטו כמשמעו, בשרים שהפנו לו עורף.

 

כמה משרי הליכוד ובכיריו, שהתייצבו לימין נתניהו והצהירו על תמיכתם בהקדמת הפריימריז, נימקו זאת בסירובו של ראש הממשלה להצהיר כי תהיינה התוצאות אשר תהיינה, הוא מקבל את דין התנועה ונשאר בבית. על כך הוא השיב להם: "ההדחת וגם דרשת?". בעקבות ההצבעה, יש להניח שחלקם כוססים ציפורניים.   

    


פורסם לראשונה 26/09/2005 22:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פותחים שמפניה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"אריק מלך ישראל"
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
כבר מרחמים: סער
צילום: תומריקו
צילום: ירון ברנר
התקשר אישית לפעילים: נתניהו
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
המיקרופון אמר את דברו
צילום: ירון ברנר
מומלצים