שתף קטע נבחר

זירת הקניות

זיהום אוויר בחיפה? יהב: זו בעיה תדמיתית

בפאנל לקראת הבחירות המקומיות אמר ראש העיר, בתשובה לשאלה מה יעשה בנוגע לזיהום האוויר: "יש בעיה, אבל היא תדמיתית". "מגמה ירוקה": יהב יודע שמקור הזיהום במפעלים אך ממשיך בקו מגוחך. עיריית חיפה: יהב אמר שיש מקום לשיפור, אך המצב השתפר משמעותית ואילו התדמית נותרה גרועה

האם יש בעיית זיהום אוויר בחיפה? ראש העיר יונה יהב אמר אמש (א') שמדובר בעיקר בבעיה תדמיתית.

 

בפאנל מועמדים לראשות עיריית חיפה שנערך ביוזמת החברה להגנת הטבע, אמר יהב בתשובה לשאלה הראשונה שנשאלה - בנושא זיהום האוויר בעיר: "יש בעיה, אבל היא תדמיתית, ואני מתכוון לפתור אותה".

 

בפאנל השתתפו מלבד יהב גם שמואל גלבהרט, ישראל סביון, יעקב בורובסקי ורמי לוי. באולם היו כמאה מאזינים שפרצו מיד בצעקות עוד לפני שיהב סיים את תשובתו. בין היתר אמרו לו "תפסיק לדבר ותתחיל לעשות".

 

עוד בנושא:

פעמיים באותו שבוע: עשן סמיך מעל מפרץ חיפה

הפסיקו להיות מנומסים; זה עולה לכם בבריאות / שלמה גלבוע

אין טעם להעתיק את המפעלים ממפרץ חיפה / אוראל נאמן

 

יצויין כי בינואר השנה פורסם כי בדיקות בהיקף חסר תקדים שביצע המשרד להגנת הסביבה במפרץ חיפה איתרו רמות חריגות של חומרים רעילים, ביניהם גם חומרים הנחשבים כמסרטנים כמו בנזן, פורמאלדהיד ומתילן כלוריד. הדגימות ניטלו בחודשים יוני וספטמבר 2007, ב-20 נקודות במפרץ חיפה וסביבתו. איגוד הערים לאיכות סביבה בחיפה טען אז כי הנתונים מוגזמים והטילו ספק באופן ביצוע הבדיקות.

 

ארגון "מגמה ירוקה", המנהל מאבק ארוך נגד העירייה בנושא, מסר בתגובה: "יונה יהב ממשיך עם הקו המגוחך בו לדבריו בעיית זיהום האוויר בחיפה היא בעיה תדמיתית. כך הוא אמר בעבר וכך הוא אומר היום, זאת למרות שידוע ליהב ולציבור בחיפה ובקריות כי רוב הזיהום והתחלואה נובעים מהזיהום במפעלים".

 

יזהר רשף, דובר הקואליציה לבריאות הציבור - ארגון סביבה הפעיל בעיקר בצפון - מסר בתגובה: "הבדיקות האחרונות שנעשו בשנתיים האחרונות מראות שמספר החומרים הסרטניים שנבדקו פה מקורם מהתעשייה וממקורות אחרים כמו תחבורה. יש זיהום באזור מפרץ חיפה שמסכן את בריאות הציבור, והעובדה היא שבעקבות המחקר שעשה המשרד להגנת הסביבה, הוחלט לכלול את אזור מפרץ חיפה בתוכנית דומה לזו שמתבצעת ברמת חובב. המשמעות היא שחוק אוויר נקי יחול כבר עכשיו ברמת חובב ובמפרץ, ואם לזה קורא יהב בעיה תדמיתית - אני מסכים איתו".

 

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי יהב לא צוטט באופן מדויק. "הוא אמר שיש עוד הרבה מה לעשות כדי לשפר את איכות האוויר בחיפה, אולם חרף שיפור ניכר בנושא זיהום האוויר בשנים האחרונות, לעיר עדיין יש תדמית של עיר מזוהמת", אמר דובר העירייה צחי טרנו.

 

לדבריו, דו"ח סיכום שנת 2007 של המשרד להגנת הסביבה הצביע על ערים רבות אחרות בהן איכות האוויר גרועה מזו שבחיפה. "אדם שמתעורר בתל אביב נושם אוויר מזוהם יותר מהאוויר שנושא אדם בחיפה", אמר טרנו. הוא שב וציין כי יהב סבור שיש מקום לשיפור - ובמיוחד יישום טכנולוגיות חדישות לצימצום הזיהום (BAT) אך מאחר שהעירייה אינה קובעת תקני איכות אוויר, לעיתים ידיה קשורות בבואה לפעול נגד מפעלים מזהמים.


פורסם לראשונה 27/10/2008 07:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעיית תדמית?
צילום: ערן ובר
מומלצים