שתף קטע נבחר

הבחירות במגזר הערבי: חד"ש שומרת על כוחה

מפלגת חד"ש מתהדרת בנצחונותיה השונים בבחירות לרשויות המקומיות וטוענת שהיא נמצאת בנקודת זינוק מצוינת לקראת הבחירות הכלליות. אולם המפלגה הפסידה בסכנין ליו"ר לשעבר של קבוצת הכדורגל המקומית

גם במפלגות הערביות מסכמים את מערכת הבחירות ומנסים ללמוד אם המגמות המקומיות ישקפו את מה שעומד להתרחש בבחירות לכנסת. כבר עכשיו נראה כי חד"ש, המפלגה הבולטת בנוף המוניציפאלי, הצליחה לשמר את כוחה. בבל"ד ובתנועה האיסלאמית הדרומית גם כן מרוצים ומברכים על כך שהצליחו להגדיל את מספר חברי המועצה מטעמם. "בבוקר שאחרי אנחנו עומדים על קו זינוק טוב יותר לקראת הבחירות לכנסת" אמר יו"ר חד"ש, מוחמד ברכה.

 

הבית שלכם - הפתק שלכם: 

 

מתוצאות הבחירות עולה כי בחד"ש ספגו הפסד צורב באחת הערים הגדולות - סכנין. בעיר הערבית זכה יו"ר קבוצת הכדורגל בני סכנין לשעבר, מאזן גנאים, לניצחון סוחף על ראש העיר המכהן מוחמד באשיר, איש חד"ש. גם בעילבון ובז'דיידה-מכר ספגו בחד"ש הפסד.

 

מנגד, בחד"ש רשמו לעצמם ניצחון מרשים בנצרת על המועמד של התנועה האסלאמית, אחמד זועבי. ראש העיר המכהן, ראמז ג'רייסי, מחד"ש גבר על זועבי בהפרש של שבעה אחוזים. בנוסף, ניצחו נציגי חד"ש באכסאל, בדיר-חנא ובטירה. במפלגה מקווים שבסיבוב השני הם ינצחו בקרב על ארבע ערים נוספות. במפלגה מרוצים מכך שהצליחו לגרוף 60 מושבים ברשויות המקומיות.

 

"הבחירות המקומיות מלמדות אותנו בבוקר שאחרי שיש מקום למפלגה כמו חד"ש, בעלת מסרים פוליטיים וחברתיים מובהקים, להוסיף להיות חלק מרכזי מהנוף המוניציפאלי", אמר ברכה.

 

הפסד בגלל 4 קולות

גם בבל"ד הביעו סיפוק ממערכת הבחירות. יו"ר המפלגה, ג'מאל זחלקה, טען שבל"ד היא המפלגה היחידה שהגדילה את כוחה. "בל"ד היא אינה מפלגה שהצטיינה בעבר בכוח אלקטורלי ברשויות, ועתה יש לנו דריסת רגל חזקה בשלטון המקומי וזה בוודאי מעודד לקראת הבחירות לכנסת", אמר.

 

בבל"ד מרוצים מכך שמועמדים שנתמכו על ידם זכו בבחירות. בין המועמדים הללו נמצאים גנאים בסכנין, הנציג במועצה בעילבון והנציג שזכה בבחירות בכפר יסיף. בנוסף, בבל"ד מספרים כי הצליחו להכפיל את מספר חברי המועצה מטעמם.

 

בתנועה האיסלאמית הדרומית שהפסידו את הבחירות בכפר קאסם מברכים על ההישג בג'לג'וליה ובכפר חורה בדרום. בנוסף, פאז אבו-צ'היבאן שהתמודד מטעמם הצליח לגבור ב-600 קולות על ראש המועצה המכהן ברהט. השניים יתמודדו שוב בסיבוב השני. 

 

"הגדלנו את מספר חברי המועצה ורשמנו לזכותנו שלוש רשויות", אמר יו"ר רע"ם-תע"ל, ח"כ איברהים צרצור. "אין ספק שהתנועה האיסלאמית מצליחה להגיע להישגים, למרות ההפסד הכואב בכפר קאסם. מה שקרה בבחירות האחרונות מלמד שהתנועה מתחזקת ברמה הארצית. גם לכנסת הקרובה נרוץ ברשימה משותפת עם טלב א-סאנע וד"ר אחמד טיבי ואנו מקווים להשיג אחדות של כלל המפלגות במגזר הערבי" 

 

מתוצאות הבחירות עולה עוד כי בכפר קרע - ח"כ לשעבר נאף מסלחה הפסיד את המערכה על ראשות היישוב בהפרש של 16 קולות בלבד, ולא יעלה לסיבוב שני. ההפרש באבו סנאן היה קטן עוד יותר, כאשר מועמד חד"ש עלי הזינמה הפסיד את הבחירות בהפרש של ארבעה קולות בלבד.

 

טיבי: נגיף החמולתיות עדיין קיים

באום אל-פאחם זכה מועמדה של התנועה האיסלאמית הצפונית ב-62 אחוזים. למרות זאת, נשברה השליטה המוחלטת של התנועה בעיר, כאשר המועמד מטעם הפלג הדרומי של התנועה גרף 30 אחוזים מקולות הבוחרים.

 

בנוסף, הצליחו חד"ש ובל"ד גם ביפו ובנצרת עלית, שתי ערים שבהן המפלגות התמודדו ברשימות משותפות. פרט לכך, הצטרפו למועצות המקומיות

ברחבי הארץ שבע חברות מועצה ערביות.

 

"אני שמח שהבחירות הוכרעו בצורה דמוקרטית", אמר טיבי. "עם זאת, לצערי, נגיף החמולותיות עדיין קיים והוא חייב לעבור מן העולם כדי לקיים את החברה הערבית. אין קשר בין הבחירות המוניציפאליות לבחירות לכנסת, שם השיקולים שונים ודרך ההצבעה שונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
על קו הזינוק. ברכה
צילום: חגי אהרון
מה הקשר לכנסת? טיבי
צילום: גיל יוחנן
צילום: רונן בוידק
התנועה האיסלאמית מתחזקת. צרצור
צילום: רונן בוידק
מהמגרש לפוליטיקה. גנאים
צילום: חגי אהרון
מומלצים