שתף קטע נבחר

נתניהו הוזמן לפגישה עם אובמה בשבוע הבא

אחרי חודשים של מתיחות ושני מפגשים בפרופיל נמוך, הוזמן נתניהו לפגישה בבית הלבן. הפעם נראה שלאובמה יש עניין לקבל את רה"מ לפוטו אופ כדי להדגיש את התחממות היחסים

היחסים מתחממים אחרי חודשים ארוכים של מתיחות? ראש הממשלה בנימין נתניהו הוזמן לבית הלבן והוא צפוי להיפגש עם הנשיא ברק אובמה בשבוע הבא. הבית הלבן טרם הודיע רשמית על ההזמנה וייתכן שהודעה על כך תפורסם עוד היום.

 

נתניהו צפוי להגיע לוושינגטון מיד לאחר יום הזיכרון האמריקני, ביום שלישי בשבוע הבא, לאחר ביקור רשמי בקנדה. בשבוע השני של חודש יוני צפוי להגיע לוושינגטון הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, אך גם על מפגש זה טרם פורסמה הודעה רשמית.

 

אחרי שני סבבים של שיחות הקירבה, לבית הלבן יש עניין להפגין מעורבות פומבית. נראה כי הפעם יש לאובמה עניין לקבל את נתניהו לפוטו-אופ, בניסיון להדגיש כי את חימום היחסים, לאחר ששני המפגשים הקודמים בין השניים התקיימו בפרופיל נמוך והרחק מעיני התקשורת.  


 

הפגישה הראשונה. אובמה ונתניהו במאי 2009 (משה מילנר, לע"מ)

 

תהיה זו הפגישה החמישית בין אובמה לנתניהו בתפקידיהם הנוכחיים. הפגישה הראשונה התקיימה במאי 2009 בבית הלבן ונחשבת לקשה ביותר. הפגישה השנייה הייתה בשולי העצרת הכללית של האו"ם בספטמבר 2009, יחד עם אבו מאזן.

 

האמריקנים זעמו על הכותרות שיצאו מלשכת ראש הממשלה בעקבות שני המפגשים. אחרי הפגישה הראשונה שוחח מקור בכיר בלשכת נתניהו עם הכתבים וזלזל בחזון שתי המדינות. אחרי הפגישה השנייה, יצאה הדלפה שלפיה נתניהו הצליח "לכופף" את אובמה.

 

שתי הפגישות הבאות למעשה נכפו על אובמה. בנובמבר 2009 הגיע נתניהו לוושינגטון כדי לנאום בכינוס השנתי

של הפדרציות היהודיות, ולפני כחודשיים הגיע לכינוס השנתי של איפא"ק (השדולה למען ישראל). בשני המקרים נאלץ אובמה לארח אותו, כדי שלא ייראה שהוא מתעלם ממנו. אולם, שתי הפגישות התקיימו בפרופיל נמוך ביותר, בלי הזדמנות צילום ושאלות של כתבים. רק צילום רשמי של הבית הלבן שוחרר לפרסום.

 

בשבועות האחרונים עושה ממשל אובמה מאמץ ניכר להפגין פומבית את היחסים המיוחדים בין ארה"ב לישראל בסדרת הופעות של בכירי הממשל באירועים של הארגונים היהודיים הגדולים. הנשיא אובמה עצמו נפגש בשבוע שעבר עם מנהיגים יהודים והודה בשגיאות שעשה מול ישראל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואובמה. פגישה חמישית
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אבו מאזן. גם הוא יגיע לוושינגטון ביוני
צילום: AFP
מומלצים