שתף קטע נבחר

ליברמן ל-ynet: "לא אחזיר את השגריר מטורקיה"

שר החוץ שיבח את פעולת צה"ל, והאשים גורמים קיצוניים במגזר הערבי ש"מנצלים כל אירוע כדי להציג את עמדותיהם". הוא העריך כי התקרית לא תשפיע על שיחות הקירבה, בשל כך ש"גם לפני המשט לא הייתה התלהבות פלסטינית מהמו"מ"

מתיחות דיפלומטית - ולא שבירת כלים. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר הערב (יום ב') ל-ynet כי למרות אירועי היממה האחרונה ולמרות הודעת אנקרה על החזרת שגרירה מתל-אביב, אין בכוונתו לאמץ קו דומה שיוכל להוביל למשבר של ממש עם טורקיה. "אינני מתכוון להחזיר את השגריר גבי לוי, גם לאחר ההחלטה הטורקית. אין לי כוונה להלהיט את היחסים. עם זאת, השלכות האירוע צפויות להימשך עוד זמן רב, ומטרתנו היא למצוא מכנה משותף עם טורקיה כדי לשמור על היציבות".

 

דם בלב ים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

באשר לנוכחות אישים מקרב הנהגת ערביי ישראל במשט, אמר ליברמן כי "עוד לפני האירוע, היו גורמים כמו אמיר מח'ול ועזמי בשארה שנהגו באופן קיצוני. יש גורמים רדיקליים שמנצלים כל האירוע כדי להציג את עמדותיהם, ובמקרה הזה עשו שימוש במשט בעזה". לראיית שר החוץ, לא תהיה לפעולה הימית השלכות על התקדמות שיחות הקירבה - שתקועות ממילא. "גם לפני המשט לא ראיתי שום התלהבות בצד הפלסטיני מהמשא-ומתן. מבחינתם, הרשות ספגה פגיעה קשה יותר מאשר חמאס".

 

בעבקות אירועי הדמים על סיפון האוניה "מרמרה", כינס שר החוץ מסיבת עיתונאים שבה הביע הערכה לפעולת החיילים,

"שפעלו באחריות, באיפוק ובאומץ רב בתנאים בלתי סבירים, תחת מתקפה ברוטאלית של חבורת אנרכיסטים, חוליגנים ותומכי טרור". לפחות תשעה בני אדם נהרגו בתקרית. שישה חיילי צה"ל נפצעו, שניים מהם קשה.

 

"אני רוצה להביע צער על אבדן חיי אדם", אמר ליברמן. "מדינת ישראל היא מדינה ריבונית ולא יכולה להסכים לפגיעה בריבונותה. כל מדינה רשאית לבדוק כל אנייה שמגיעה לתחומה שמתכוונת להגיע לתחומה. גם שמעתי הרבה טענות על כך שמעצר התבצע במים בינלאומיים. אני רוצה להזכיר שגם את האנייה "קארין איי" בזמנו עצרנו במים בינלאומיים. ברגע שהכוונה של האנייה ברורה והם לא מוכנים להגיע ולא להקשיב לאזהרות, פעלנו בהתאם לכל החוקים הבינלאומיים".

 

פרס: "חמאס החליט למנוע שלום"

במקביל לדברים, הביע גם נשיא המדינה, שמעון פרס, תמיכה בפעולת צה"ל - והטיל את האחריות המלאה לשפיכות הדמים ביממה האחרונה על חמאס ותומכיו. "הם החליטו למנוע שלום בין הפלסטינים לבין ישראל. אנו פינינו את עזה, וחמאס הפך אותה למרכז ירי נגדה באמצעות יותר מ-1,000 טילים ששיגר נגד אזרחים ישראלים. זהו ארגון שרוכש ומבריח אמצעי לחימה כל העת. בחמאס יודעים כי ניתן לבחור בדרך אחרת, דוגמת זו שאימצה הרשות הפלסטינית. כך יוכלו להביא שגשוג וברכה לבני עמם, אבל למרות זאת - הם בחרו בטרור".

 

בדומה לראש הממשלה, הבהיר גם הנשיא כי פעולת צה"ל הייתה מוצדקת ונבעה מכורח המציאות. "ישראל, כמדינה דמוקרטית, מחויבת להגן על תושביה. היא אינה יכולה להשלים עם הגעתן של סחורות ואניות שלא נבדקו לעזה. המשט האלים והפרובוקטיבי נועד לתמוך בחמאס, וסיוע לארגון הזה משמעו תמיכה בדרך הטרור ובסרבנות לשלום".

 

באשר לאופן שבו נהגו הלוחמים, אמר פרס כי "ההתנהלות האלימה של הנוסעים כלפי צה"ל חייבה את החיילים להגן על חייהם. האחריות לתוצאות הקשות מוטלת, בראש ובראשונה, על מארגני המשט - שכל מטרתו הייתה ליצור פרובוקציה ולא להגיש סיוע הומאניטרי. אני מצר על הפגיעות בנפש, וקורא לצדדים לנהוג באיפוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן, הערב. "לא אלהיט את היחסים"
צילום: נועם מושקוביץ
הנשיא פרס. קורא לצדדים לנהוג באיפוק
צילום: הרצל יוסף
מומלצים