שתף קטע נבחר

אטיאס: "הארכת ההקפאה תייקר את הדירות"

בשיחה עם ynet הצביע שר השיכון על מה שלדעתו מהווה את אחד הגורמים לעליית מחירי הדירות. "כשמוציאים 5,000 דירות מהשוק זה מפחית את ההיצע וזה לא עוזר למלחמה שלנו להורדת המחירים", אמר אטיאס. "זה משפיע גם על המחירים מחוץ ליו"ש"

האם השתוללות מחירי הדירות שזכתה לכינוי "בועת הנדל"ן" קשורה, בין השאר, להקפאת הבנייה בשטחים? שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס מש"ס סבור שכן. מי שמציג את עצמו כ"מר מחירי הדירות" אמר ל-ynet: "ברור שכשאנחנו נאבקים בעליית המחירים אנחנו צריכים בראש ובראשונה להגדיל את ההיצע, ושכל הגבלה על בנייה היא הגבלה של ההיצע".

 

 

לדברי אטיאס, "מדובר בשוק של כ-5,000 דירות בשנה. נכון שמעולם לא אושרו לבנייה 5,000 דירות בשנה אחת, אבל ממשלת אולמרט אישרה כ-9,700 התחלות בנייה בשטחים, שהן כ-3,200 דירות, בנוסף לכ-2,000 דירות במזרח ירושלים, שבאופן רשמי לא הייתה בה הקפאה, אבל גם בה יש הגבלות רציניות. לפני שנכנסתי לתפקידי היו כ-15 אלף דירות התחלות בנייה במשק, וכיום, בזכות הצעדים שעשינו, יש 30 אלף - אז עדיין זה כמעט 15% מהשוק. ברור שזה משפיע".

 

אתה טוען שההקפאה מעלה מחירים בשטחים ובמזרח ירושלים, או גם בתוך הקו הירוק?

 

"כמובן שזה מעלה את המחירים בשטחים, אבל גם בתוך הקו הירוק זה לא עוזר לנו במלחמה להורדת המחירים. ראשית, הממוצע הכללי עולה בהכרח כשהמחירים באזור מסויים עולים. שנית, יש מקומות בתוך הקו הירוק שבהם המחירים מושפעים ישירות מההיצע בגושי ההתיישבויות בשטחים".

 

איפה?

 

"לא בדקתי בדיוק איפה ואני לא מתיימר לדעת. אני יכול להניח שלמחירים בהתנחלויות האידיאולוגיות הקטנות והמבודדות אין הרבה השפעה על השוק בתוך הקו הירוק, בגלל המספר הקטן שלהם ובגלל שהתושבים שם ממילא יתגוררו בשטחים, ושהמחירים במרכז תל אביב לא מושפעים מהמחירים בשטחים, כי השטחים הם לא אופציה בשבילו.

 

"אבל מי שגר במעטפת מושפע מההקפאה. מי שמרכז חייו נמצא בירושלים, למשל, חושב על מעלה אדומים כאופציה וקיומה מוזיל את הדירה שהוא שוכר או קונה במערב ירושלים. הרי קשה בכלל להבדיל בין 'שטחים' ל'לא שטחים'. יש מקומות שאתה עובר את הקו הירוק בלי להרגיש, וחלק מהאנשים בשוק בכלל לא יודעים מה בדיוק 'שטחים' וברור שזה ישפיע עליהם".

 

עם זאת, אטיאס הדגיש כי יש גורמים נוספים רבים ומשמעותיים לעליית מחירי הדירות. "השיקול אם להאריך את ההקפאה הוא בראש ובראשונה שיקול פוליטי, וכל מה שאני אומר זה לא השיקול המכריע בהחלטה", סיכם השר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייה בהתנחלויות: 3,000 דירות
צילום: AFP
שר השיכון, אריאל אטיאס: "משפיע לא רק על תושבי יהודה ושומרון"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים