שתף קטע נבחר

שביתה במשק: מה הסיכוי שתפרוץ, ומה זה אומר?

שר האוצר שטייניץ ויו"ר ההסתדרות עיני ייפגשו אחר הצהריים בניסיון למנוע שביתה כללית במשק. הפערים בין הצדדים עדיין גדולים, אך על פי ההערכה תימצא הנוסחה שתגשר על המחלוקות. מי ישתתף בשביתה אם תפרוץ, האם יידחו טיפולים רפואיים ומה יעשה מי שצריך לנסוע ברכבת? שאלות ותשובות

ההסתדרות הודיעה כי מחר (ג') בבוקר תפרוץ שביתה כללית במשק. מה הסיכוי שאכן זה יקרה ואם כן - מה זה אומר? שאלות ותשובות.

 

האם השביתה במגזר הציבורי בלתי נמנעת?

 

נמנעת גם נמנעת. השביתה תפרוץ רק אם שר האוצר, יובל שטייניץ, לא יגיע להסכמה עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, וקיימת סבירות גבוהה לכך שהם יצליחו לגשר על הפערים ביניהם. שטייניץ ועיני נפגשים היום אחר הצהריים לפגישה מכרעת במטרה למצוא הסכמה כזאת.

 

מה עיני דורש?

 

העלאה של 10.5% בשכר כל עובדי המגזר הציבורי במשך שלוש שנים, כלומר, 3.5% בשנה לכל עובד.

 

באוצר מוכנים להעלאה של 1.5% בלבד. איך הם יגיעו להסכם תוך יום?

 

כשרוצים, יכולים. ברור שהיום לא ייחתם פתאום הסכם שיפרט בדיוק בכמה יעלה השכר. מספיק שהם יודיעו הערב בחצות שהייתה פריצת דרך, שזה מוכן להוריד את הרף וזה מוכן להעלות אותו, השביתה תתבטל, ושניהם יהיו גיבורי ישראל.

 

אם ברור שתהיה הסכמה בסוף, למה שתהיה שביתה?

 

מאותה סיבה שבעבר פרצו שביתות: לשני הצדדים יש אינטרס להראות שהם נחושים לשמור על האינטרס שלהם - קידום עובדי הציבור מזה ושמירת הקופה הציבורית מזה. עם זאת, במקרה הזה לשניהם אין אינטרס להצטייר כעקשנים שבגללם פרצה שביתה שפגעה בציבור ובמשק, ולכן יש סבירות גבוהה שיגיעו להסכמה ברגע האחרון, אחרי ש"ישגעו" אותנו באיום השביתה.

 

שטייניץ הצהיר ש"מגיע לעובדים החלשים תוספת שכר (ולא לחזקים)" האם יש סיכוי שתינתן תוספת רק לחלשים?

 

סיכוי נמוך. לעיני לא כדאי להרגיז את הוועדים החזקים בחברות הממשלתיות שמשלמות משכורות עתק, וקשה להאמין שהאוצר, שמדיניותו מטפחת פערים חברתיים, יתעקש על כך. 

 

נניח שתפרוץ שביתה, מי ישתתף בה?

 

רכבת ישראל; אגד ודן; נמלי הים והאוויר; מעברי הגבול היבשתיים לירדן ומצרים; כל משרדי הממשלה; כל העיריות והרשויות המקומיות; דואר ישראל ובנק הדואר; משרד הרישוי; מס הכנסה, המכס ומע"מ; הביטוח הלאומי ולשכות התעסוקה; איגודי הערים לביוב ולמים; הוועדות לתכנון ולבנייה; האפוטרופוס הכללי; עמידר ועמיגור; הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים; מע"צ; קק"ל; הסוכנות היהודית; המועצות הדתיות; בנק ישראל; הרשות לניירות ערך; מעונות היום של נעמת, ויצ"ו ואמונה; מערכת המינהלה באוניברסיטאות; התעשייה הצבאית; התעשייה האווירית; רפאל; המוזיאונים; הטלוויזיה החינוכית; חברת החשמל; מקורות; מגן דוד אדום; בזק; בתי החולים הממשלתיים; קופת חולים כללית. זאת, בהנחה שההסתדרות לא תודיע ברגע האחרון שגוף כזה או אחר לא ישבות. ייתכן שבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ישבתו, וייתכן שלא.

 

כל עובד שמאוגד בהסתדרות ישבות?

 

לא. השביתה לא תכלול עסקים פרטיים, כולל הבנקים, בתי הזיקוק, מפעלי תעשייה, רשתות שיווק וחברות אבטחה.

 

חברת חשמל ובתי החולים ישבתו?! לא יהיה חשמל ולא יטפלו בפצועים ובחולים?! 

 

חס וחלילה. גופי החירום - חברת החשמל, מכבי האש, מד"א ובתי החולים - יעבדו במתכונת שבת. בשבת לא מבצעים עבודות תחזוקה בתחנות כוח, וגם בשביתה.

 

יש לי ניתוח מחרתיים בבית חולים שאמור לשבות. הוא יתקיים?

 

ניתוח שסובל דיחוי יידחה. ניתוח דחוף שדחייתו מסכנת את חייך או עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך יתקיים.

 

אני מוזמן לבדיקות בקופת חולים שבהן אמורים להחליט אם להתחיל בטיפול מציל חיים. האם הבדיקות יתקיימו?

 

אם דחיית הבדיקה מסכנת את חייך או את בריאותך, והרופא שלך מודע לכך, הבדיקה תתבצע בבית חולים אם במוקד חירום של הקופה.

 

אני אמור לטוס לחו"ל לניתוח שחיי תלויים בו. אני אטוס?

 

כן. ההסתדרות מקימה ועדת חריגים למקרים כאלה, והיא תמיד מאפשרת למטוס אחד לטוס. מה שכן, העומס במוקד הטלפוני של ההסתדרות ביום השביתה הוא עצום, ואנחנו ממליצים לך להתקשר מוקדם בבוקר, ואולי לדבר ישירות ומראש עם ועד העובדים בנתב"ג.

 

מה יקבע אם בתי הספר ישבתו?

 

בתי הספר אמורים לשבות בשל הסכם שיתוף הפעולה שנחתם בין הסתדרות המורים להסתדרות הכללית, שמאפשר למורים להצטרף לשביתות כלליות. המורים מעוניינים להצטרף לשביתה כדי לחזק את הקשר עם עיני, אבל הם התחייבו לשמור על שקט תעשייתי עם יישום תוכנית 'אופק חדש'. המדינה עתרה לבית הדין לעבודה וביקשה שייאסר על המורים לשבות. בית הדין לא קיבל את הבקשה וקבע שמותר להם לשבות בנושאים שאינם קשורים לרפורמה, אבל המדינה ערערה על ההחלטה.

 

יש לי ילד בכיתה א' וילד בן שנתיים במעון יום של נעמ"ת, ואני ואשתי עובדים. אם מעונות היום ובתי הספר היסודיים, מה נעשה?

 

מה שאתם עושים בשביתות מורים: אם אתם גרים בשכונה מבוססת הצהרון ישמור על הילד הגדול. אם לא - תצטרכו להזעיק את הסבתא או לקחת חופש.

 

האם הלימודים באוניברסיטאות יתקיימו? גני הילדים העירוניים ייפתחו?

 

כן. באוניברסיטאות רק משרדי ההנהלה יהיו סגורים. גני הילדים ייפתחו, אך חלקם יישארו ריקים, כיוון שהרשויות המקומיות ישבתו ולילדים לא יהיו הסעות. 

 

אני גר בכפר סבא, אין לי רכב, ואני נוסע מדי יום ברכבת לעבודה בתל אביב. מה אעשה אם התחבורה הציבורית תשבות?

 

המדינה שופעת קווים פרטיים, חוקיים ולא חוקיים של מוניות שירות. השביתה היא הזדמנות עסקית בשבילם וייתכן שהם ירחיבו את פעילותם ויחליפו את האוטובוסים. במקרה שלא, תצטרך להסתדר עם המעסיק שלך: אם אפשר, תעבוד מהבית, ואם לא, או שהוא יממן לך מונית, או שלא תגיע לעבודה. עקרונית, המעסיק רשאי לנכות לך יום חופש, אז תשתדל לפחות ליהנות. 

 

אני מובטל וחותם בלשכה פעם בשבוע. האם בגלל שלא אחתום מחר, אפסיד חלק מדמי האבטלה?

 

אם כבר התחלת לחתום, אז לא. שירות התעסוקה יחשב לך את ימי השביתה כאילו חתמת. אם פוטרת השבוע וטרם חתמת, תפסיד את זמן השביתה.

 

יש לי מחר מבחן נהיגה שלמדתי לקראתו חודשים. הוא יתקיים?

 

אם משרד הרישוי ישבות, המבחן יידחה. 

 

חסכנו שנתיים ואנחנו אמורים לטוס מחר לטיול בחו"ל. מה עושים?

 

ראשית, תשמחו שאתם לא במצב של המובטלים, העובדים קשי היום והחולים מהשאלות הקודמת, או במצבו של העובד הזמני בנתב"ג שסוחב את המזוודה שלכם. שנית, אתם בהחלט בבעיה. הטיסה תתקיים אחרי שהשביתה תיגמר, אבל חלק מזמן החופשה יתבזבז ותצטרכו להחליט אם להאריך אותה על חשבונכם. סביר להניח שכבר הזמנתם מקום במלון בחו"ל, ואף אחד לא יחזיר לכם את הכסף. כך או כך, בינתיים תיאלצו לשבת שעות על המזוודות באולם ההמתנה בנתב"ג. אם זה מנחם אותכם, יש סיכוי גדול שתופיעו בטלוויזיה, כי שביתה בנמל תעופה מצטלמת טוב ובקלות.

 

אני בעל עסק, חתמתי עסקה עם לקוח בחו"ל ואני שולח לו סחורה דחופה במטוס. אם המשלוח יתעכב, אני צריך לפצות אותו. מי יפצה אותי?

 

שביתה היא דבר חוקי ולא צפוי ואיש לא יפצה אותך, לא על העיכוב ולא על הנזק העיקרי - אבדן האמון אצל הלקוח. 

 

האם שביתה נחשבת מבחינה משפטית ל"כוח עליון"?

 

עקרונית כן, אבל זה לא תמיד מקובל על שני הצדדים בהסכם. כשחותמים על הסכמים כדאי לציין בסעיף "כוח עליון" גם את המלים המפורשות "שביתות והשבתות" ואז אתם פטורים מלמלא את חלקכם בהסכם. אם לא ציינתם, אתם עלולים להיגרר לבית המשפט.

 

אני תעשיין. שרגא ברוש מייצג אותי. למה הוא תומך בכל השביתות האלה?

 

ברוש כרת "ברית אסטרטגית" עם עיני. שיתוף הפעולה מנע שביתות רבות והביא לשתיקה של עיני על שחיקת שכרם של עובדים מאוגדים בתעשייה ועל העובדה שהממשלה מתנערת מהתחייבותה להעלאת שכר המינימום. בתמורה, קיבל עיני הסכמים שמנעו סגירת מפעלים ופיטורים המוניים, פנסיה חובה ותמיכה אוטומטית של ברוש במאבקים של עיני נגד הממשלה - גם אם הם פוגעים בך.

 

כמה זמן תימשך השביתה?

 

רשמית, היא יכולה להימשך לנצח, אבל שביתות כלליות - והיו הרבה כאלה - הן קצרות. בשביתות הקודמות, ארגוני המעסיקים עתרו לבית הדין לעבודה וביקשו למנוע את השביתה, וזה התיר שביתה של יום או יומיים, ואז הורה לההסתדרות ולאוצר להתיישב לשולחן המו"מ "עד שיעלה עשן". גם הפעם, נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, הודיע שיעתור מחר לבית הדין נגד השביתה, ואין כמעט ספק שאם בכלל תפרוץ שביתה, בית הדין יקצוב את זמנה ליום-יומיים בלבד.

 

מה נחשבת עילה חוקית לשביתה, ובאיזה מקרה בית הדין אמור להפסיק אותה?

 

שביתה היא חוקית כשהיא נוגעת לזכויות העובדים ואינה גורמת לציבור סבל "בלתי מידתי", כלומר, סבל קשה ביחס לסבל של העובדים עצמם. זה הטיעון הקבוע של העותרים נגד השביתה, ובית הדין, כאמור, מקבל אותו תמיד - באיחור אופנתי של יום.

 

אני עובדת במגזר הציבורי. האם אקבל יום שכר על ימי השביתה?

 

החוק אינו מחייב לשלם על ימי שביתה, אבל המעסיק יכול להסכים לשלם. בשביתות כלליות קודמות, ניתנה מעין "חנינה כללית" במסגרת ההסכמים שנחתמו בתום השביתה, והוחלט שכולם יקבלו שכר. 

 

אם תפרוץ שביתה, כמה היא תעלה למשק?

 

בהתאחדות התעשיינים מדברים על 800 מיליון שקלים ביום. 

 

וכמה יעלה למדינה להיענות לדרישות העובדים?

 

באוצר מדברים על 2.5 מיליארד שקלים בשנה. כלומר: שביתה של שלושה ימים תעלה השנה יותר מ"כניעה" של שטייניץ.

 

ולסיום, קצת נחת: מחר לא יחלקו דו"חות חניה?

 

אם אתה חונה באדום-לבן, אתה אמור לקבל דו"ח חניה מהמשטרה גם בזמן שביתה. בכחול-לבן לא יחולקו דו"חות. אבל בשביל זה מספיקה גם שביתה בעירייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני
צילום: עופר עמרם
יובל שטייניץ
צילום: עופר עמרם
נתב"ג נתבג שביתה רשות שדות התעופה
צילום: אבי מועלם
רכבת עכו
צילום: דורון גולן
בית ספר ליידי דיויס פרשת מין קטינים תל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים