שתף קטע נבחר

דוקטור, תציל אותי!

דורבניות קוצניות ויתומות, עשרות גוזלי ציפור שיר שנפלו מהקן, צב שפגש מכסחת דשא וקיבל גלגלים במתנה, זאב ושועל שנפגעו ממכונית, זיקית בלי רגליים וקמטן שחטף מעדר בראש. בלוג בית החולים לחיות בר חוגג שנתיים להיווסדו ובחרנו את הרגעים המרגשים של השנה

בלוג הוידאו של בית חולים לחיות בר עלה לאוויר ב-ynet במרץ 2009 ומאז התפרסמו בו עשרות כתבות וידאו שעקבו אחר תהליך ההחלמה של חלק קטן מאלפי חיות הבר הפצועות המגיעות מדי שנה מכל רחבי הארץ, אל בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן. הרופאים, המטפלים והמתנדבים מעניקים לחיות הפצועות טיפול משקם, בתקווה להשיבן לטבע בכוחות מחודשים. בחרנו את 10 הרגעים המרגשים מהשנה החולפת

 


 

דורה ורודה, הדרבניות היתומות חוזרות לטבע

שתי גורות דרבנים יתומות שחולצו מצפון הארץ בפברואר אשתקד לאחר שאמן נדרסה, שוקמו במשך מספר חודשים בבית החולים וזכו לאמא מחליפה, בדמות עינת מטלון, האמא המאמצת של הגוזלים והיונקים בבית החולים, שגידלה אותן בביתן כמו צמד תינוקות. לאחר מספר חודשים הן החלו להתרגל חיים עצמאיים בספארי. בסופו של דבר, הן הועברו לאזור מחייה מוגן בשמורה בגליל המערבי, שם למדו לשרוד בכוחות עצמן תחת השגחת אנשי השמורה, עד שהגיע הרגע לצאת החוצה אל הטבע. (לכתבה המלאה)

 

 


 

גוזלים פה סביב 

עשרות גוזלים יתומים מגיעים בהמוניהם החל מחודש פברואר אל המרפאה בבית החולים, לאחר שנמצאו מחוץ לקן על ידי אזרחים או פקחי הרשות. ללא טיפול מתאים, הגוזלים היו מתים בשטח ובבית החולים מטפלים בהם עד שיגדלו וישוחררו לטבע לתחילת חיים עצמאיים. איך מצליחים לטפל בכולם? (לכתבה המלאה)
 
 


 

גור חזיר הבר שנדרס מת מפצעיו

גור חזיר בר שנדרס באזור השומרון הובא לטיפול חירום. בתחילה חשבו הרופאים שהוא סובל רק משבר ובקע, והוא הוכנס לניתוח, אבל אז התברר שהפרא הצעיר סובל מפציעות פנימיות קשות, והוחלט לגאול אותו מייסוריו. (לכתבה המלאה)
  

 


 

טעות בזיהוי: הקמטן "חטף" מעדר בראש

קמטן חורש פצוע, לטאה ארוכה ומגושמת, הגיע לטיפול לאחר שנפגע בחיפה באורח קשה ככל הנראה על ידי אדם שסבר בטעות שמדובר בנחש ארסי, והיכה בו עם מעדר. הזוחל שספג מכה קשה בראשו, נותר עם עצם חשופה ופגיעה גם בלסת. בתום טיפול רפואי והליך שיקומי ממושך, החלים הקמטן והושב בחזרה לטבע. (לכתבה המלאה)
 

 


 

ללא קוצים: איך שורדים הקיפודים ללא מיגון?

לא קלים חייהם של הקיפודים בישראל. בנוסף למאבקי ההישרדות שלהם במדינה רוויית בטון, דריסות בכבישים והרעלות, נאלצים היונקים הקטנים להתמודד עם מחלת עור קשה, שגורמת להם לסבל רב ואף למוות. עקבנו אחרי חבורה של שישה קיפודים שסבלה ממחלת הגרב עד לשחרור המרגש בחזרה לטבע יחד עם מעריצים מכל רחבי הארץ (לכתבה המלאה

 

 


פגע וברח: הנס של ירון השועל שנדרס

שועל שהיה מוטל בשולי הכביש בתוך שלולית דם, ניצל הודות לאזרחים איכפתיים שהצילו אותו בחשיכה והביאו אותו לטיפול בבית החולים. השועל שוקם והועבר לביתו הזמני החדש ברמת הנדיב, שם הוא צפוי לשוב לטבע (לכתבה המלאה)

 

 


 

מתנדנדת על שתיים: סוף עצוב לזיקית הפצועה 

זיקית מובהקת צעירה שהותקפה ככל הנראה על ידי חתול, איבדה רגל קדמית ואחורית, בנוסף לפציעות גוף רבות. בבית החולים לחיות בר הצילו את חייה, למרות תהליך שיקום ממושך, הזיקית לא שרדה ומתה מפצעיה (לכתבה המלאה)

 

 


 

הצבה שנפגעה ממכסחת דשא קיבלה גלגלים

בחודשים האחרונים משקמים בבית החולים לחיות בר את צביקה, נקבת צב יבשה מצויה שנפגעה בשריונה ממכסחת דשא. ביקרנו אותה כשהגיעה פצועה וליווינו אותה עד לרגע המוטורי המרגש בו קיבלה להתקן תמיכה מיוחד המצוייד בשני גלגלים. המטרה" לעזור לצב להתחזק ולשוב בחזרה לטבע (לכתבה המלאה)

 

 


עקב עיטי שחולץ במבצע ממזרח ירושלים זכה לבית מאמץ

המידע המודיעיני אימת את החשש. עקב עיטי, עוף דורס מוגן מוחזק תקופה ארוכה בתוך מלונה בחצר של בית בכפר במזרח ירושלים. התלווינו לפקחי רשות הטבע והגנים וכוח מג"ב ירושלים למבצע חילוץ חייתי. בסופו של המבצע הובא הדורס לטיפול בבית החולים לחיות בר, שם נחרדו לגלות את מצבו העגום. עצמות כנף מעוותות, מקור לא משוייף וטופרים ארוכים. העקב שוקם וזכה לא מכבר לבית מאמץ בפינת חי במרכז "אני אתה והטבע" בכפר גלעדי, שם יבלה את שארית חייו. (לכתבה המלאה)

 

 


פלא על ארבע: הזאב שנדרס ישוב לטבע בקרוב

בתחילת השנה נדרס זאב ארצישראלי באזור מצוקי דרגות. הוא נפגע קשה בראשו והגיע מחוסר הכרה לטיפול בביה"ח לחיות בר. הרופאים הצילו את חייו ולאחר תהליך שיקום ממושך, שכלל גם טיפולים אלטרנטיביים, הוא שוב עומד על רגליו. לאחרונה הועבר הזאב לביתו הזמני בחי-בר יטבתה, לקראת השבתו לטבע (לכתבה המלאה

 

 


 

רוצים עוד סיפורים? בואו לבקר בבלוג החייתי של בית החולים לחיות בר

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג
צילום: שי רוזנצויג
צילום: רועי גזית
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: ארז ארליכמן
צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג
מומלצים