שתף קטע נבחר
צילום: ירון ברנר

תוכנית הנדל"ן של נתניהו: מיחזור והבטחות סרק

רה"מ הציג היום את תוכניתו להורדת מחירי הדיור, ושוב התברר: רוב ההבטחות הן מיחזור של תוכניות קיימות והיתר הן תוכניות לא מחייבות, שרק אתמול הושמטו מחוק הסופרטנקר. תוכנית הנדל"ן החדשה של הממשלה: שאלות-תשובות

ראש הממשלה הציג היום (ג') את תוכניתו לפתרון מצוקת הדיור. האם הוא באמת הציג בשורה חדשה? מה חדש במצגת הממוחשבת שהוא הציג לעיתונאים ומה כבר שמענו בעבר? כל השאלות והתשובות על הרפורמה.

 

 

מה הפתרון של נתניהו למצוקת הדיור?

 

נתניהו מיחזר שוב את התוכנית הישנה שהוא מקדם כבר יותר משנה לקידום בנייה מהירה, והציג אותה כתוכנית חדשה. למעשה, מדובר בתוכנית שחלק ממנה כבר נמצא בשלבי ביצוע. 

 

מה התוכנית הישנה של נתניהו?

 

מרבית מרכיבי התוכנית שהוא הציג היום נמצאים בשלב כזה או אחר של ביצוע: הממשלה הנוכחית מבצעת רפורמה במינהל מקרקעי ישראל שאמורה לפשט ולייעל את ההתנהלות שלו. בנוסף, היא מבצעת רפורמה בהליכי התכנון והבנייה והכינה הצעת חוק - "הסופרטנקר" שתאפשר הליכי בנייה מזורזים במסלול ירוק של ועדות בנייה מיוחדות ("הוד"לים"). במקביל, שיווקה הממשלה לקבלנים קרקעות בהיקף של כ-60 אלף יחידות דיור, צעד שעצר את הידלדלות מלאי הקרקעות לבנייה ויצר תנופה של התחלות בניה במשק.

 

כל המהלכים האלה כבר נמצאים בשלבי ביצוע כאלה ואחרים, ונתניהו הציג אותם מחדש. בנוסף, הוא הציג כמה נקודות חדשות, אך ללא לוח זמנים מחייב ובלי שום תוכנית אופרטיבית.

 

מה הן הנקודות החדשות בתוכנית?

 

נתניהו הכריז היום על כמה וכמה הבטחות במטרה לפתור את מצוקת הדיור, בנוסף לצעדים שכבר נעשים. הוא מבטיח שחלק מהקרקעות של המינהל יימכרו במכרזי "מחיר למשתכן", כלומר, במחיר מוזל שהמינהל לא ירוויח ממנו דבר. שנית, הוא מבטיח ליזום בנייה של דירות מוזלות לשכירות מוזלת ארוכת טווח. יזמים שיבטיחו לקנות דירות כאלה, יקבלו הנחה של 25%-100% על מחיר הקרקע. בנוסף, הוא מבטיח להעניק בחינם קרקעות לבניית 10,000 יחידות דיור לסטודנטים.

 

למה התוכנית אמורה להוריד את מחירי הדירות?

 

הדברים החדשים שנתניהו הוסיף לתוכנית לא נועדו להוריד את מחירי הדירות, אלא רק לסייע לאוכלוסיות חסרות אמצעים לשכור ולרכוש דירות.

 

החלק הישן של התוכנית אמור להוריד את מחירי הדירות, לדעת נתניהו, מסיבה אחת עיקרית: הדירות יקרות בגלל שיש מחסור בדירות ובקרקעות לבנייה. הוא סבור שאם השוק יוצף בקרקעות, כוחות השוק וחוקי ההיצע והביקוש יעשו את שלהם והמחירים ייעצרו. לפי נתניהו, הסיבה העיקרית למחסור בדירות היא האיטיות שבה מתנהלים שיווק הקרקעות של אדמות מינהל מקרקעי ישראל והליכי התכנון והבנייה, ולכן הוא טוען שהרפורמות שמתבצעות כעת יורידות את המחירים.

 

אז למה מחירי הדירות לא יורדים?

 

כי אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך שאמור להביא, לפי נתניהו, להורדת המחירים.

  

הארגונים שמובילים את מחאת הנדל"ן דורשים דיור בר השגה. הנאום של נתניהו מבטיח את זה?

 

מסיבות השמורות עמו, נתניהו לא נקט במונח "דיור בר השגה". ייתכן שהוא חשש מתסבוכת משפטית וייתכן שהוא פשוט לא אוהב את המונח הזה, שסותר את השקפת השוק החופשי בה הוא דוגל. עם זאת, הוא דיבר היום סובסידיות לקבלנים שיבנו דיור מוזל להשכרה ולמכירה, וזאת משמעותו של דיור בר השגה.  

 

הבעיה היא שבשביל להקים דיור בר השגה צריך חוק שיגדיר איזה אוכלוסיות זכאיות ליהנות ממנו, וכיום אין חוק כזה בארץ. אלא שהאופוזיציה מנסה להוביל חוק כזה כבר שנתיים והממשלה מטרפדת אותו.

 

אבל אם עכשיו הוא מבטיח דיור מוזל, עם חוק שיסדיר את זה, ומכרזי דיור למשתכן, זה לא אומר שהוא קיבל את דרישות הארגונים החברתיים ושמחאת האוהלים התייתרה?

 

לא. הארגונים החברתיים דרשו לכלול את הדיור המוזל בתוכנית הווד"לים, כי תוכניות הבנייה שיאושרו ויזכו למגע הבולדוזרים בזמן הקרוב הן אלה שיהיו בווד"לים. לכן הם נלחמו בימים האחרונים בכנסת לשינוי חוק הווד"לים. כרגע, התוכניות שמיועדות להיכנס לווד"לים הן וילות ומגדלים יוקרתיים בלי שום הבטחה לבנייה זולה. הארגונים החברתיים גם דורשים שתוכניות הווד"ל יכללו דירות קטנות, ולזה אין זכר אפילו בהבטחות של נתניהו.

 

גם אם נאמין נאמין לנתניהו, שהוא אכן מתכוון לעגן את ההבטחות שלו במסגרת שלא קשורה לחוק הווד"לים וליישם אותן בשטח, הוא לא העמיד שום לוח זמנים לחקיקה. זאת אומרת שהחלק המועט בתוכנית נתניהו שאכן מחדש משהו, הוא הבטחה מילולית בלבד שאינה מעוגנת בשום תוכנית אופרטיבית.

 

הארגונים החברתיים דורשים גם ליישם את חוק הדיור הציבורי ולבנות דירות ציבוריות מהכסף שנצבר באוצר ממכירת הדירות הציבוריות הישנות, וכן להנהיג פיקוח על שוק השכירות, כמו בחו"ל. נתניהו התייחס לכך?

 

דברים כאלה מבחינתו של נתניהו הם חילול קודש ואין שום סיכוי שהוא יענה להם. הם לא הוזכרו כלל.

 

נתניהו ושטייניץ הבטיחו לבנות מעונות לסטודנטים בהיקף גדול. האם זה יפתור את מצוקת הדיור של הסטודנטים?

 

תיאורית, היא יכולה לשפר מעט את מצוקת הדיור של הסטודנטים, אבל רק את שלהם ולא של כלל הציבור הצעיר בישראל. גם תוכנית הסטודנטים לא עוגנה לפי שעה בשום הליך מעשי.

 

הוא גם הבטיח לסטודנטים הבטחה של 50% בתחבורה ציבורית. מה זה קשור לדיור?

 

אחת הטענות נגד מחאת הנדל"ן היא שהצעירים יכולים לגור גם בפריפריה ולא חייבים לגור בערים הגדולות. אלא שעם תחבורה ציבורית כמו בישראל, קשה לצפות מסטודנט באוניברסיטת חיפה שיגור במגדל העמק. יש לציין שגם ההבטחה הזאת של נתניהו כבר ניתנה, לכאורה, לפני כחצי שנה על ידי שר התחבורה, ישראל כץ, ועדיין לא יושמה.

 

זה לא מקרי ששתי ההטבות המשמעותיות היחידות שנתניהו הציע היום נוגעות לסטודנטים. הוא חושש מכוחם הפוליטי של ארגוני הסטודנטים, שכבר קידמו את מפלתו הפוליטית בקדנציה הקודמת שלו כראש ממשלה, בהפגנות הסוערות שלהם נגד העלאת שכר הלימוד ב-1998.

 

אולי נתניהו צודק ואנחנו פשוט צריכים לחכות בסבלנות ולראות שהרפורמות שלו וכוחות השוק יעשו את שלהם והמחירים ירדו?

 

לפי נתוני האוצר, העלייה במחירי הדירות כבר נעצרה. למרות זאת, לטעמינו, עבור הישראלי הממוצע שאינו משתכר שכר גבוה ואין לו הון עצמי, הדירות יקרות מדי גם עכשיו.

 

חוקי ההיצע והביקוש אומרים שכאשר ההיצע גדל, המחיר יורד.

 

זה בתנאי שהביקוש מוגבל. הבעיה שבמשק יש המון אנשים עשירים שכל אחד מהם יכול לקנות כמה וכמה דירות יקרות, גם כאשר רוב האנשים לא יכולים לקנות דירה בכלל. יש מי שיטען שזירוז הליכי בנייה ומכירת קרקעות ליזמים בכלל לא מורידה מחירים, כי הקבלנים והמתווכים מגלגלים את ההקלות לכיסם. בכל מקרה, הניסיון הבינלאומי מראה שאף מדינה בעולם לא הצליחה, במהלך יזום, להוריד מחירים. המקסימום שהמדינה יכולה לעשות זה לסייע לחלשים לקנות או לשכור דירה - ואת זה נתניהו פשוט לא רוצה.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה ונדל"ן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: עומר מירון
מומלצים