שתף קטע נבחר

צילום: דודו אזולאי

נתניהו נכנע: צוות שרים להידברות עם המוחים

רה"מ התקפל אחרי שבועיים, שרים העריכו שהצוות החדש הוא עוד סטירת לחי לשטייניץ, שמנכ"ל משרדו התפטר "בגלל התערבות נתניהו". ראש הממשלה: "נשנה סדר עדיפויות אך נימנע מצעדים פופוליסטיים". שטייניץ הבהיר: "התעשיינים לא אויבי המדינה". ומה עושים עם מחירי הדלק?

העם אמר את דברו, ובינתיים הוציא מנתניהו התחייבות לדיאלוג ולשינוי. אחרי הפגנות הענק אמש שאורגנו על-ידי אנשי מחאת האוהלים, בהן השתתפו כ-150 אלף בני-אדם, ראש הממשלה אמר הבוקר (יום א') בישיבת שרי הליכוד שיקים צוות שרים להידברות עם המוחים, ובהמשך הבטיח מול המצלמות "לשנות את סדר העדיפויות - אבל באחריות". בשבועיים האחרונים, בהם תפסה המחאה עוד ועוד תאוצה, סירב נתניהו לדיאלוג מעין זה.

 

סדק חברתי - סיקור נרחב של המחאה ב-ynet:

 

לדברי שרים בכירים, "זו סטירת לחי לשר האוצר, כי הוועדה הזו אמורה בעצם לבדוק את התנהלות האוצר ואת מדיניות המשרד". במקביל, נודע על "הקורבן הראשון" למחאה - מנכ"ל משרד האוצר חיים שני, שהתפטר מתפקידו. "נראה שראש הממשלה לקח סמכויות מהאוצר, וזה הקפיץ אותו", העריכו שרים.


מנכ"ל משרד האוצר ביציאתו ממשרד ראש הממשלה (צילום: נועם מושקוביץ')

 

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "הנחתי להקים צוות שרים מיוחד שיביא לתוכנית מעשית להקלת הנטל הכלכלי. אני מבקש מהצוות להקים שולחן עגול עם נציגים ממקומות שונים ומגזרים שונים על מנת לשמוע את הבעיות, ההצעות והפתרונות ולהביא לתוכנית לביצוע שנוציא לפועל על מנת להקל את הנטל הכלכלי על תושבי ישראל". היום או מחר יודיע ראש הממשלה על הרכב הצוות.

 

לדברי ראש הממשלה, "אנחנו נמצאים במציאות מורכבת ומאתגרת גם במישור הבינלאומי וגם בתוך המדינה, ואנחנו נוהגים בדרך אחראית ושקולה. אני חייב להגיד שאנחנו יכולים היום בישראל לנקוט בצעדים הדרושים כי נהגנו באחראיות ובאופן שקול במישור הכלכלי. בשנים האחרונות ישראל בצמיחה, שיעור האבטלה הוא הנמוך ביותר בעולם המערבי והדברים הללו מאפשרים את התיקונים הנדרשים".


"מציאות מורכבת ומאתגרת". נתניהו, הבוקר (צילום: AFP)

 

הוא הזהיר כי פעולות לא אחראיות עלולות להביא את המדינה למשבר. "אנחנו נדרשים להימנע מצעדים חפוזים ופופוליסטיים שעלולים להביא את המדינה למצב של מדינות באירופה – פשיטת רגל. כולנו ערים לקשיים וליוקר המחייה בישראל. חלק מהטענות המושמעות מוצדקות, וחלקן אינן מוצדקות. אנחנו מחוייבים לטפל במצוקות האמיתיות בדרך רצינית ואחראית והדבר ללא ספק יחייב אותנו לשינויים בסדר העדיפויות אותם נשעה בצורה שקולה ואחראית".

 

שטייניץ: "נעשה חושבים" 

שר האוצר, יובל שטייניץ, הדגיש בפתח הישיבה כי הממשלה קשובה לתלונות על מצוקת הדיור ויוקר המחייה. "נעשה חושבים, נראה כיצד אנחנו יכולים להקל", אמר, "לי כשר אוצר יש אחריות שישראל לא תגיע למצב של אנרכיה כלכלית. אסור לנו להתפרק מכל המסגרות ולזנוח את הכלכלה ואת עקרונותיה".


הפגנת הענק בת"א. שטייניץ חושש מאנרכיה כלכלית (צילום: ירון ברנר)

 

"אנחנו רואים מה קורה בעולם. באירופה, בספרד ויוון", הוסיף שר האוצר, "אנחנו שומעים דיבורים שאני מקווה שהם רק דיבורים, על פשיטת רגל אפשרית של ארה"ב. החובה העליונה שלי היא לדאוג לכך שלא נגיע למצבים האלו בישראל. צריך להיות קשובים ולהקל על יוקר המחייה". על רקע כינוס הוועדה לבחינת הריכוזיות במשק הבהיר שטייניץ: "התעשיינים לא אויבי המדינה". 

 

מוקדם יותר פורסם על מכתב ההתפטרות שהגיש מנכ"ל המשרד שני לשר האוצר, יובל שטייניץ. "חילוקי דעות בנושאים מהותיים מזה זמן רב ואופן ההתנהלות השוטפת מביאים אותי להחלטה קשה זו", כתב המנכ"ל המתפטר, "לצערי הרב, רצוני לתרום למדינת ישראל מניסיוני העסקי והניהולי אינו יכול לבוא למיצוי מלא בתנאים אלה".

 

שר האוצר שטייניץ אמר כי הוא מכבד ומעריך את שני ואת החלטתו: "יש לו חלק בתמיכה, בהשקעות בישראל, בהורדת האבטלה. בימים הקרובים אמנה מחליף". הוא סירב לפרט על הנסיבות שהובילו להתפטרות. "הוא ינמק זאת בעצמו, הוא יעשה את זה בצורה מעולה", אמר.

 

השר מיכאל איתן אמר כי התפטרותו של שני היא אבידה קשה והביע תקווה שהוא יחזור בו מהחלטתו. "מנכ"ל משרד האוצר הוא משב רוח רענן בממשלה ובביורוקרטיה הממשלתית", הסביר, "מדובר באבידה לכל מי שרוצה לשנות, לערוך רפורמות והתייעלות, ואני קורא לו לשקול התפטרותו פעם נוספת".

 

שר הפנים אלי ישי אמר שגם הוא מצטער על ההתפטרות, "אבל שלא יתחיל אפקט הדומינו". לדבריו, "ברור שהזעקה היא אמיתית, המצוקה גדולה. עליית מחירי המים, הדלק, המזון. כל התהליכים הכלכליים של 10 השנים האחרונות היטיבו עם החזקים ולא עם החלשים ועם מעמד הביניים. בממשלה הזו נעשו דברים טובים שאנחנו דרשנו למשל בתחום הדיור אבל לא נעשה מספיק והכאב הוא אמיתי ונכון".

 

"להוריד את המס על הדלק"

אז מה הפתרון לדעת מי שהיה חבר בכיר בממשלות האחרונות? "צריך לנקוט שורה של צעדים – פיקוח, הורדת מס הבלו (המס על הדלק). צריך לעשות עוד דברים בהיבט של מוצרי המזון, שכר המינימום, הורדת מסים, לעצור את הרפורמה במס, לדאוג לכך שכסף יעבור לשכבות הביניים ולשכבות החלשות ולא לחזקים. שכבות הביניים מחזיקות את המדינה וצריך להקל עליהן".

 

שר התשתיות, עוזי לנדאו מישראל ביתנו, הביע גם הוא צער על התפטרות שני וציין ש"מדובר באדם ראוי". עם זאת, העריך כי "הממשלה יציבה מבעבר. הבעיה שלפנינו כבדה, רחשי הלב של הציבור אמיתיים, אי אפשר להתעלם מהבעיה הזו. אסור לתת תשובות מהשרוול בהיסטריה פוליטית. צריך לפעול באופן מקצועי".

 

לנדאו הזכיר שמחירי הדלק עומדים לעלות מחר בשיעור של 25-30 אג', "אלא אם כן ננקוט בצעדים שישמרו על אי-העלאה. הדבר העיקרי הוא המס. הדרך לשמור על מחירי הדלק היא להוריד את הבלו והמע"מ בהתאם. פניתי לראש הממשלה לפני מספר חודשים בעניין. אנשי הפריפריה, אנשים שמשתמשים ברכב לפרנסתם, העמחא, אי אפשר להטיל עליהם יותר מסים, יותר ממה שהם סובלים עכשיו. הדרך פשוטה – צריך להחליט שמחיר הדלק לא עולה, ואם תהיה עלייה במחירים העולמיים אז צריך להוריד את המס בהתאם". 

 

"אין מקום לטריקים, תחליפו תקליט"

במהלך העצרת בתל-אביב אמש, בה השתתפו כ-100 אלף בני-אדם, קראו מובילי המחאה "הון, שלטון, עולם תחתון", והכריזו כי לא יוותרו עד שדרישותיהם ימולאו. "אנו מתנגדים לחוק הוד"לים בכל תוקף. דיור ציבורי זו לא מילה גסה", אמרה דפני ליף. "אין כאן מקום לטריקים ולשליפות מהירות. תחליפו תקליט ותתחילו לעבוד עבורנו".

 

מפגן הכוח של אזרחי ישראל התפרס על פני יותר מ-10 מוקדים.

 בירושלים יצאו לרחובות יותר מ-10,000 איש שתקפו בחריפות את ניסיונות הפילוג של ראש הממשלה ואת המדיניות החברתית שלו. בחיפה ציפו המארגנים ל-1,500 מפגינים בלבד, והופתעו כשגם שם התייצבו כ-10,000 בני אדם ל"מסע אלונקות" בשדרות מוריה.

 

גם במגזר הערבי לא נותרו אדישים למחאה ויצאו להפגין בבקה אל-גרבייה ובנצרת. "זאת ממשלה של הפרטה שהעומד בראשה לא יודע לענות על דרישות הציבור ולא קשור למצוקה האמיתית בכל התחומים", אמר ל-ynet ח"כ ראלב מג'אדלה, שצעד לצדם. עצרות התקיימו במקומות נוספים בארץ.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. יש הידברות
צילום: AFP
הצעדה אתמול בתל-אביב
צילום: ירון ברנר
שטייניץ. "סטירת לחי"
צילום: עומר מירון
מנכ"ל האוצר חיים שני. "לקחו לו סמכויות"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים