שתף קטע נבחר

אנשי הקוטג': "זהבית סירבה להוריד לבד מחירים"

בפגישה בין יו"ר תנובה לאנשי המחאה, הם ניסו לשכנעה להוריד מחירים עכשיו, ללא הצלחה. איציק אלרוב: "אני לא צריך שיחייכו אלי, אני צריך הורדה במחיר". הוחלט שאנשי המחאה יקימו שולחן עגול עם כל הגורמים במשק החלב. מתנובה נמסר: "ניקח חלק בדיונים"

הסתיימה פגישת אנשי מחאת הקוטג' וזהבית כהן, יו"ר תנובה. "לא הוחלט משהו אופרטיבי. היא לא תוריד את מחירי הגבינה הלבנה", אמר ל-ynet איציק אלרוב, מיוזמי המאבק.

 

"ניסינו לצאת מהפגישה עם צעדים מעשיים, עם הוזלת מוצרים, ולא הצלחנו. ניסיתי לחתור לתוצאות מיידיות, והיא לא הסכימה. ועל זה היו רוב המלחמות בפגישה, ולכן הפגישה ארכה שעתיים. אני לא צריך שיחייכו אלי אני צריך הורדה במחיר".

 

 

לפי אלרוב, תנובה הסכימה להשתתף ב"שולחן עגול", שיזמו אנשי המחאה עם גורמים נוספים, בו ידונו על דרכים להורדת מחירים.

 

"כל הגורמים יתרמו למאבק הזה להוזלת המחיר וזהבית הסכימה להשתתף בו. יהיו בו נציגי הממשלה, היצרניות, רשתות השיווק. מספקי המזון לבהמות ועד הגורם האחרון בשרשרת. ותנובה הסכימה לשבת בשולחן הזה והיא אומרת ברגע שכל הצדדים יתנו את חלקם, גם היא תתן אתה חלקה. ועדת קדמי לא תוכל למרוח אותנו אנו אלה שנציג את המסקנות.

 

"מדובר בשלוחן עגול שניזום, אנחנו יוזמי המחאה, נציגי הציבור. נביא כלכלנים שיתגייסו למאבק הזה מאחורי הקלעים, ואנו מקווים להגיע להוזלה משמעותית לציבור. בימים הקרובים נעבוד על זה. זו לוגיסטיקה לא קטנה. קוראים גם לרה"מ ולשר האוצר לדאוג לנציגי הממשלה שיתנו את חלקם במע"מ".

 

נציגי הציבור יושבים בכנסת. אתם לא עוקפים בכך את סמכותה? 

 

"הכנסת אמורה להיות נציגת הציבור, אך לפי מה שקרה בוועדת קדמי, לא נראה שזה עובד".

 

אין בעיה שיתכנסו יחד?

 

"למיטב ידיעתי לא, כי אנחנו מארגנים את העניין. היא מבינה כמו שטראוס שהם צריכים לרדת מהעץ ואנו צריכים לספק להם את הסולם".

 

מאיזה עץ? היצרנים הם לא מפסידים כרגע כסף, ולא הורידו מחירים למעט הקוטג'.

 

"לכן אנחנו קוראים לציבור שיימנע מהמוצרים האלה. זו הדרך".

 

תנובה "נשתף פעולה בשולחן העגול"

מתנובה נמסר בתגובה: "היום נפגשו זהבית כהן, איציק אלרוב ובני גרוברמן. הפגישה התקיימה במשרדי תנובה וארכה כשעתיים. בסיום הפגישה הסכימו הצדדים להמשיך להיפגש ולהידבר.

 

"אלרוב וגרוברמן הציעו להקים שולחן עגול וקראו לכל החברים בשרשרת הערך החל מיצרני מזון הפרות, הרפתנים, המחלבות , הרשתות והממשלה, לקחת בו חלק על מנת להביא להורדת מחירים לצרכנים.

 

"זהבית כהן יו״ר תנובה ברכה על היוזמה והודיעה כי תנובה תשתף פעולה וברגע שיהיה פתרון של כל שרשרת הערך תנובה תתרום את חלקה".

 

שיחת טלפון מפתיעה: המזכירה של זהבית על הקו

מובילי מחאת הקוטג' קיבלו היום שיחת טלפון מפתיעה מהמזכירה של זהבית כהן, יו"ר תנובה ומנכ"ל קרן ההשקעות הפרטית אייפקס ישראל. כהן הזמינה את אנשי מחאת הקוטג' למשרדה לפגישה דחופה. זאת אחרי שבסוף השבוע, אנשי המחאה הקימו אוהלים מול ביתה של עפרה שטראוס בצהלה. 

 

"המזכירה שלה התקשרה וביקשה שנבוא לפגישה דחופה היום ב-13:00", סיפר ל-ynet אייל עופר, ממנהיגי המאבק להורדת מחירי מוצרי החלב. "נאמר לנו שהיא מפנה את כל הלו"ז שלה באופן מיידי. החלטנו להגיע בנציגות מצומצמת ושלחנו לשם שניים ממובילי המאבק, איציק אלרוב ובני גרוברמן.

 

"התכוונו להקשיב לה, ולאמר לה את אשר על ליבנו. יש לנו עבורה מסר אחד בלבד פשוט: תורידי מחירים. עלייך להיות קשובה לציבור והדרך היחידה שבה תראי שאת קשובה לציבור, היא להוריד את המחירים בכל תחום החלב ב-30%, וגם אז מוצרי החלב במדינת ישראל יהיו יקרים לעומת המחירים בחו"ל". 

 

אחרי שרה"מ אישר את מסקנות ועדת קדמי לבדיקת משק החלב, הודיעו שלוש המחלבות הגדולות שיורידו את מחירי מוצרי החלב שהן מייצרות, רק אחרי שתחול הורדת מחיר המטרה של החלב. אנשי המחאה דרשו מהן להוריד מחירים עכשיו ומיד, וכן לתת את חלקן בהורדה, שלא כל הנטל ייפול על הרפתנים.

 

שוטרים גירשו את אנשי הקוטג' מצהלה

בשיא ימי המחאה, כהן ותנובה היו המטרות אליהן הופנו מרב ומיטב חיצי זעם הצרכנים. שבוע אחרי שפרצה, אמרה זהבית בראיון לידיעות אחרונות שלא חזתה את עצמת המחאה: "אני הראשונה שמסכימה עם הצרכנים. מה שהכי כואב לי הוא שאין לי פתרון קסם להציע. שבעה שקלים הוא לא המחיר שלנו. אנחנו מוכרים את הקוטג' לרשתות ב-5 שקלים... אם הולכים לשינוי מבני כדי להוריד את המחירים, זה אומר שינוי במחיר לרפתן. למהלך כזה יהיה מחיר כבד לחקלאים".  

 

עוד אמרה אז: "אני לא מנותקת, גם היום אני עושה קניות בסופר ואפילו יודעת בעל פה חלק מהמחירים... טעיתי בזה שלא הרמנו דגל אדום. היינו צריכים להתריע".

 

על פתיחת השוק לייבוא אמרה בראיון: "אני באופן אישי לא מתנגדת, אבל צריך לחשוב מה יקרה אם שוק החלב ייפתח לייבוא. בכובע של תנובה נוח לי שייבאו חלב כי מחיר החלב בעולם זול ב-30%-40% מאשר בישראל, אבל ברמה הבינלאומית זה לא יהיה נכון".

 

מאז, כהן לא פנתה אל הציבור. יתכן שהפנייה שלה כעת אל אנשי מחאת הקוטג' באה מתוך חשש שאלו יפנו אליה קודם, כפי שנהגו בעפרה שטראוס.

 

בסוף השבוע מנכ"ל שטראוס, יצאה מיד אל עשרת אנשי הקוטג' שהתמקמו באוהלים מול ביתה. "היא אישה מאוד אינטליגנטית ונעימה, היה מאוד נחמד לדבר איתה", מספר עופר.

 

"ביקשנו ממנה שתתחרה על לבו של הצרכן, הן במחיר והן במבחר. היא השיבה שעלויות הייצור גבוהות, ולכן כרגע, היא יכולה לערוך רק מבצעים. עד שהמדינה תפעל להורדת עלויות מע"מ וחשמל, כך טענה, ידיה כבולות".

 

אנשי המחאה ביקשו להעביר את השבת מול ביתה של שטראוס, אולם לא הצליחו לעשות כן, משום ששוטרים הגיעו למקום ודרשו מהם לקפל את אוהליהם ולעזוב את צהלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
חוששת מאוהלים על סף ביתה? זהבית כהן
צילום: עופר עמרם
מומלצים