שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ

"התייקרות החשמל תגרור גל עליות מחירים במשק"

יו"ר התאחדות התעשיינים מזהיר כי הזינוק במחירי החשמל יגרום לגל נוסף של עליות מחירים. "זו מדיניות הפוכה ממה שהממשלה חייבת לעשות". בתשובה לשאלת ynet מדוע שבעלי העסקים לא יספגו גם הם חלק מההתייקרויות, השיב ברוש: "זו האחריות של הממשלה ולא שלהם"

"התייקרות תעריפי החשמל בכ-10% תגרום לעליית מחירים לא רק בחשבון החשמל אלא גם בעליית מחירי המים, שיגררו גם הם עלייה נוספת במחירם של המוצרים", כך הזהיר היום (ב') שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, בתגובה להחלטה על ייקור תעריף החשמל.

 

 

"זוהי מדיניות הפוכה ממה שהממשלה בימים אלו מנסה וחייבת לעשות", אמר ברוש. "במקום לייקר את החשמל, יכלה רשות החשמל להתיר לחברת החשמל להשתמש בשני מיליארד שקל שהינם עודף מגבייה של השנה הקודמת, שלא חזרו לציבור אלא יועדו להמשך השקעות בתשתיות החברה".

 

ברוש הוסיף כי "היות והמשך ההשקעות חיוני לפיתוח משק החשמל ומצבה הכספי של חברת החשמל אינו מאפשר לה לגייס כסף במחיר סביר, היה על הממשלה, שהינה הבעלים של חברת החשמל, להעמיד לרשות החברה ערבות מדינה, דבר שהיה פותר את בעיית הגיוס. התוצאה שלו הייתה השארת מחירי החשמל על כנם מצד אחד, וביצוע תוכנית ההשקעות החיונית לפיתוח משק החשמל מצד שני".

 

"לא תחליף להתייעלות חברת החשמל" 

בשיחה עם ynet הסביר ברוש: "העודף של שני מיליארד שקל הצטבר משימוש בגז טבעי בשנה שעברה, כך שהדבר הנכון ביותר היה לאפשר לחברת החשמל להשתמש בו השנה, כשיש מחסור בגז. במקום זאת, המדינה חייבה את חברת החשמל להשתמש בו להקמת תשתיות".

  

מדובר בתשתיות חיוניות. מאיפה יבוא הכסף להקים אותן, מהממשלה?

 

"חברת החשמל מגייסת כסף בשוק ההון. היא לא צריכה כסף ממשלתי אלא רק ערבות של המדינה. התחייבות של המדינה שהיא תחזיר כסף אם חברת החשמל לא תוכל להחזיר את חובותיה הייתה מספיקה כדי לאפשר לחברת החשמל לגייס את הכסף הזה - ואין שום סיכוי שהיא לא הייתה מצליחה להחזיר".

 

אולי עדיף שחברת החשמל תתייעל?

 

"יש מקום להתייעלות אבל זה לא תחליף. האחריות למנוע את העלאת מחיר החשמל היא על המדינה".

 

האם אין מקום לקרוא לחברות גדולות במשק, שמייצרות מוצרים חיוניים, שלא למהר ולגלגל את התייקרות החשמל על הצרכנים ושלא לייקר את מוצריהן שוב?

 

"למה שבעלי עסקים יספגו את התייקרות החשמל? הם מנהלים את התמחיר שלהם ולא יכולים לקחת את העלויות על עצמם. זו האחריות של הממשלה ולא שלהם".

 

האם יש חשש שהתייקרות החשמל תגרום לקשיים ופיטורים במפעלים קטנים?

 

"אני מעריך שלא. ההתייקרויות יגולגלו לצרכן, אבל שזה לא יגיע לידי קשיים במפעלים".

 

ברוש אמר כי "אני קורא לשר האוצר לזמן את יו"ר רשות החשמל יחד עם החשבת הכללית והנהלת חברת החשמל, על מנת לשנות את ההחלטה שהינה ברת שינוי, זאת בכדי למנוע התייקרות מחירים נוספת לציבור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים
צילום: ירון ברנר
מומלצים