שתף קטע נבחר

דליה איציק: זו שנת בחירות, פריימריז בחורף

"אין כל ספק שאנחנו בשנת בחירות", אומרת יו"ר סיעת קדימה רגע לפני פתיחת מושב החורף של הכנסת. לדבריה, מתפקדי קדימה יבחרו יו"ר עוד לפני האביב: "אין סיבה שלא נגמור עם זה כבר". ואחרי הביקורת של לבני, מה דעתה על עסקת שליט?

ליושבת ראש סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, אין כמעט ספק - בסופו של מושב החורף , אזרחי ישראל יילכו לקלפיות כדי לבחור. "המושב הקרוב הוא מושב שיוביל לבחירות", היא אומרת בביטחון, "הוא יתחיל בשקט וייגמר ברעש גדול. אין כל ספק שאנחנו בשנת בחירות. בסופו של דבר הממשלה היא זו שמפילה את עצמה והאופוזיציה חוברת לאלמנטים שמפילים ממשלה. עצם העובדה שהבחירות כבר כאן, אומרת שאלי ישי ואביגדור ליברמן יצטרכו להתחיל להביא הישגים לבוחרים שלהם". 

 

הסיפור המלא על האיש שהחזיק את גלעד שליט

 

רק ימים יגידו אם איציק צודקת, אולם בינתיים דווקא מפלגתה היא זו שנמצאת בעין הסערה. על היו"ר, ציפי לבני, הופעלו בשבועות האחרונים לחצים להקדים את הפריימריז לראשות המפלגה. לבני טוענת כי היא לא מתנגדת לקיום בחירות מוקדמות, אולם לא ממהרת לקבוע מועד. איציק, מצדה, סבורה כי הפריימריז יתקיימו בין החודשים פברואר-מרס.

 

עם בכירי קדימה. "הגיע הזמן להכרעה" (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
עם בכירי קדימה. "הגיע הזמן להכרעה"(צילום: גיל יוחנן )

 

"אני צופה שציפי לבני תודיע בזמן הקרוב על מועד לפריימריז", היא אומרת, "צריך לזכור שהתקנון מאפשר ללבני להכריז על פריימריז שלושה חודשים בלבד לפני בחירות כלליות. למרות זאת, הגיע זמן להכרעה. צריך לגמור עם עניין בחירת המנהיג ולהפנות את כל האנרגיות החוצה. אין סיבה שלא נגמור עם זה כבר. אני לא אתן לדחות את קביעת המועד, ולא אתן שהמפלגה תהפוך בת ערובה".  

 

"לאן נעלמו כץ, סער ובגין?"

איציק דוחה את האיומים של לבני כי תפרוש במקרה ששאול מופז ייבחר לראשות קדימה. "אני לא מכירה דמוקרטיה על תנאי", היא אומרת, ונמנעת מלהשיב על השאלה האם תתמוך בפומבי במי מן המועמדים. לדבריה, "הנטייה שלי וגם התפקיד שלי הם לשמור על שלמות המפלגה וזה גדול מהכל. בינתיים אני עדיין צריכה לתווך".

 

בינתיים, איציק מסתפקת בלהביע תמיכה בביקורת שמתחה לבני על העסקה לשחרור גלעד שליט. יו"ר סיעת קדימה רומזת כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "שיחד" שרים ואיים עליהם כדי שיתמכו בעסקה. "צריך לראות את האופן שבו עברה העסקה בממשלה", היא מסבירה, "אני אמנם תמכתי בעסקה, אבל לא רציתי שתעבור פה אחד".

 

גלעד שליט. "פתאום כולם רודפי שלום" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
גלעד שליט. "פתאום כולם רודפי שלום"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

לדברי איציק, חשוב שחמאס והקהילה הבינלאומית יבינו כי מדובר בעסקה לא פשוטה שהיה קשה להעביר אותה, "אבל זה אושר פה אחד. פתאום כולם הפכו רודפי שלום ואף אחד לא מסתייג מכלום. מה קרה לכולם? לאן נעלמו ישראל כץ, גדעון סער, בני בגין? קרה פה משהו פשוט - כל מי שתמך בעסקה, עשה זאת כיוון שחשש שאם לא יילך עם ראש הממשלה ייתכן שיאבד את תפקידו למחרת, וחלקם גם קיבלו תקציבים". יש לציין כי שלושה שרים הצביעו נגד העסקה - אביגדור ליברמן, משה יעלון ועוזי לנדאו.

 

איציק לא מתרגשת מהתוצאות הלא מחמיאות של קדימה ולבני בסקרים בתקופה

האחרונה וסבורה שמדובר בסך הכל בתקופת ביניים. "המחאה יצרה פה מצב חדש", היא מסבירה, "אני חייבת לומר בהקשר הזה, שכמו שאני לא מסתחררת מסקרים חיוביים וגבוהים, כך אני לא מייחסת חשיבות גבוהה מידי לסקרים הפוכים. מה שחשוב הוא שקדימה עיגנה את כוחה, היא תעבור את המשבר הזה ותתגבר, כי היא החלופה השלטונית היחידה".

 

ערב פתיחת מושב החורף, יו"ר הכנסת לשעבר גם מותחת ביקורת חריפה על התנהלות בית המחוקקים ושולחת חצי ביקורת לעבר היו"ר הנוכחי ראובן ריבלין. "בשלוש השנים האחרונות אין כלל כנסת", היא גורסת, "היא הפכה ללא רלוונטית מתמיד. חברי כנסת מהליכוד לא מגיעים והדיון שהוא לב ליבו של הפרלמנט לא קיים בכלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"קדימה היא החלופה השלטונית היחידה"
צילום: AFP
"השרים חששו לאבד את תפקידיהם"
צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט
מומלצים