שתף קטע נבחר

אפרים הלוי: ההשוואה לאיראן הייתה קיצונית

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, לא התנצל - אך הביע צער כלפי מי שנפגע מטענתו כי "ההקצנה החרדית מסוכנת יותר מאיראן". הוא הבהיר שבדבריו התכוון להחמרות ההלכתיות ולא לציבור החרדי. יו"ר הכנסת ריבלין: "סממנים אנטישמיים בדבריו"

לאחר הסערה – באה ההבהרה: ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, הסביר היום (א') כי התבטאויותיו, לפיהן ההקצנה החרדית היא איום קיומי לישראל יותר מאשר הגרעין האיראני, נאמרו כביקורת על תופעת ההתחרדות - ולא על הציבור החרדי.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

   

"לא אמרתי מילה בגנות החרדים כקבוצה או כבודדים", הבהיר הלוי בראיון ליומן הצהריים של "רדיו קול חי"

 

ראש המוסד לשעבר סירב בתוקף להתנצל על דבריו, עד אשר תיפסק ההקצנה הדתית בפרהסיה הציבורית, אך עם זאת הביע צער על כך שרבים נפגעו מהם. "אולי הדוגמה של האיום האיראני היא דוגמה קיצונית, אבל לא זו השאלה", אמר, "אני מצטער אם אנשים נפגעו. הדבר האחרון שאני רוצה זה לפגוע באנשים, אבל אני גם לא רוצה שאנשים יפגעו בי".

 

לשאלת המראיין, אלעד קינסט, האם נכון יהיה לומר כי הוא מרוצה מהדיון הציבורי בעקבות הדברים אך לא מהדרך שבה עורר אותו, השיב הלוי בחיוב.

 

את דבריו בכינוס עמותת בוגרי הפנימיות הצבאיות הסביר אפרים הלוי בכך שההתחרדות מביאה להתבדלות והעמקת הקרע בעם היהודי, בעוד שאחדות היא תנאי הכרחי להתמודדות עם איומים מחוץ כמו זה הנשקף לישראל מטהרן. בין היתר הזכיר את קווי המהדרין, סוגיית שירת נשים בצה"ל ובאזרחות ודרישת חיילים חרדים שלא לראות חיילות בכל תקופת השירות.

 

"לא נכון מדור לדור לחפש החמרות נוספות", קבע הלוי, ודרש לאמץ את פסיקותיו ההלכתיות המתונות של הרב שלמה גורן כרב ראשי לישראל וכרב צבאי ראשי.

 

"משחק לידי האנטישמים"

דבריו של אפרים הלוי, שפורסמו בסוף השבוע, עוררו סערה - במיוחד בקרב הציבור החרדי. "מדובר בדברי הכפשה שמביישים את מי שהדברים מיוחסים לו", אמר סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן. "מפחיד לחשוב כי דברים מופרכים מעין

אלו נאמרים על-ידי מי שכיהן בתפקיד כה בכיר ואחראי, שכעת אינו נרתע מלהשתלח בצורה גסה ולהסית נגד ציבור שלם".

 

סגן ראש הממשלה, השר אלי ישי, הוסיף: "
מכעיס ומקומם, במיוחד ביום הזיכרון ליצחק רבין ז״ל, שמר הלוי לא למד את לקח ההסתה".

 

גם יו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין, תקף את ראש המוסד לשעבר  ואמר כי בדבריו "יש סממנים אנטישמיים". הוא טען כי על הלוי להיזהר יותר, וסיכם: "אמירות לא אחראיות כאלה עלולות לשחק לידיהם של גדולי האנטישמים בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפרים הלוי. עורר סערה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים