שתף קטע נבחר

בלי הגבלת קלוריות: מה טוב בדיאטה לפי סוג דם?

היא מתאימה למי שלא רוצה לספור קלוריות כל היום וגם לצמחונים - ובעיקר מתאימה לסוג הדם הספציפי שלכם. מה אומר המדע על הדיאטה הזו, ומי יצליח להתמיד בה? כתבה ראשונה בסדרה על היתרונות והחסרונות שבדיאטות הפופולריות

דיאטה על פי סוג דם פותחה על ידי הנטורופת ד"ר פיטר ד'אדאמו. התוכנית כוללת ארבעה סוגים שונים של דיאטות, המבוססים על אפיון ארבע הקבוצות של סוגי הדם, O, A, AB, B.

 

ד'אדאמו טוען שלכל אדם בעל סוג דם מסוים יש הרגלי תזונה המתאימים לו. אכילה המותאמת לסוג הדם תפחית את הסיכון למחלות ולהפרעות בריאותיות שונות ותתרום גם לתהליך הירידה במשקל.

 

  • כל הכתבות בנושא דיאטה - בערוץ הבריאות ב-ynet

 

צריכים מוטיבציה לדיאטה? התחילו כאן:

 

ד'אדאמו מחלק את המזון ל-16 קבוצות. בכל קבוצת דם המזון נחלק לשלוש קבוצות על פי דרגת התרומה שלהן לבריאות: מועיל מאוד, ניטרלי ומזיק. ק

 

יימות הנחיות תזונתיות שונות בנוגע לסוגי המזון המותרים והאסורים לכל סוג דם, ואין הנחיות בנוגע לכמויות המזון המומלצות או כל הנחיה קלורית אחרת.

 

יתרונות השיטה

הנחיה מדויקת לגבי המזונות המותרים ללא הגבלה קלורית עשויה לסייע להתמדה בדיאטה. כשהאדם מאמין שדיאטה זו מתאימה לו מבחינה גנטית, אמונה זו עשויה לתרום נפשית להצלחת הדיאטה.

 

הדיאטה עשויה להתאים מאוד לבעלי נטייה לצמחונות, שימצאו בהנחיות לכל סוגי הדם מבחר של ירקות וקטניות מומלצים לאכילה.

 

חסרונות השיטה

א. האיסורים הנוגעים לסוגי הדם השונים גורמים לחלק מהאנשים לחשוב שהדיאטה קיצונית מדי, ומכיוון שהאסור בה רב על המותר עלולה להיפגע היכולת להתמיד בה. אדם שאינו צמחוני ואוהב מוצרי בשר ועוף עשוי שלא לבוא על סיפוקו.

 

ב. עלולים להיווצר חסרים תזונתיים ספציפיים בהתאם לסוג הדיאטה, כך שיהיה צורך להיעזר בתוספי תזונה להשלמתם.

 

בכל סוג דם המזון נחלק לקבוצות על פי תרומתו לבריאות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בכל סוג דם המזון נחלק לקבוצות על פי תרומתו לבריאות(צילום: shutterstock)

 

מה צריך לדעת לפני שמתחילים?

א. קיימת אחידות דעים בעולם הקליני שהדיאטה נטולת כל ביסוס מדעי. אין בנמצא מחקרים התומכים בקשר שבין סוג הדם לבין סוג המזון ובהשפעותיהם ההדדיות.

 

ב. הדיאטה פונה אל הקורא בנימה אישית, ובכך משדרת הרגשה של "מיוחדות". עם זאת, היא מגבילה מאוד באכילת מזונות ספציפיים.

 

ג. החלוקה לקבוצות מזון רבות כל כך (16), עדיפות יותר או פחות, עשויה להכביד על הביצוע. עם זאת, יהיו כאלה שתפריט מוגבל ונוקשה כזה יעזור להם להתמיד בדיאטה, בעיקר משום שאין בה הגבלה קלורית על המזונות המותרים.

 

ד. המזונות המומלצים לאכילה הם מזונות הנחשבים בריאים ואיכותיים, ובכך מקדמת הדיאטה את החינוך לאורח חיים בריא. עם זאת, גם בקבוצות המזון האסורות ניתן למצוא מזונות כאלה, וההחלטה להוציא אותם מן התפריט נראית תמוהה ולא ברורה.

 

שילוב פעילות גופנית

תוכניות הדיאטה מאפשרות בהחלט ביצוע של פעילות גופנית, בעיקר משום שאינן כוללות הגבלה קלורית.

 

אין בעיה למצוא מקורות פחמימתיים, חלבוניים ושומניים איכותיים בהנחיות לכל סוגי הדם.

 

המתעלם מהמונוטוניות של התפריטים עשוי להיווכח שהם יעילים ומספקים מבחינת איכות המזון, כמותו ותרומתו לפעילות הגופנית.

 

  • המידע מתוך הספר "במשקל הנכון: פעילות גופנית ותזונה מאוזנת - שילוב מנצח" מאת ד"ר איתי זיו, סגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת ת"א, וד"ר דרור שגיא, כיהן כראש תחום פיזיולוגיה במכון וינגייט. ייעוץ תזונתי: פז שוסטר, דיאטן קליני
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האיסורים הנוגעים לסוגי הדם השונים גורמים לחלק מהאנשים לחשוב שהדיאטה קיצונית מדי
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים