שתף קטע נבחר

אלוף הפיקוד: לא ראיתי כזו שנאה כלפי חיילינו

האלוף אבי מזרחי גינה את ההתפרעויות בבסיס צה"ל ואמר כי נחצו קווים אדומים. לדבריו, הסמח"ט נפגע מאבן בראשו, "ממישהו שקרא לו נאצי". הוא הבטיח כי אם הממשלה תורה לפנות את רמת גלעד "אנחנו נפנה" והוסיף: "אם הייתי עוצר אתמול 20 איש, הם היו משתחררים בבוקר"

"שנאה של יהודים כפי שראיתי כלפי חיילינו עוד לא ראיתי ב-30 שנות שירותי" - כך אמר בצהריים (יום ג') אלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, בעקבות התפרעות המתנחלים בבסיס חטיבת אפרים הלילה. הוא הוסיף כי לא שמע גינוי נוקב מצדם של מנהיגי המתנחלים. זמן קצר לאחר התדריך התאספו מחוץ לבסיס עשרות מתנחלים, שקיימו עצרת הזדהות עם הצבא וצעקו "אוהבים את צה"ל".

 

התפרעות המתנחלים בבסיס - כתבות אחרונות

מתנחלים זרקו בלוק על המח"ט; נתניהו זימן דיון

השר מרידור: ואם פלסטינים היו מתפרעים כך?

חיילים: "נערי הגבעות משתינים עלינו בקשת"

המתנחלים הודפים את הביקורת: ברק פירומן  

 

"האירוע חמור מאוד מבחינתנו ואנחנו נעשה את מה שצריך על מנת לתפוס את המבצעים ולהביא אותם לבתי המשפט", אמר האלוף, "האירוע הוא אירוע מתוכנן, הוא לא אירוע ספורדי, הוא לא אירוע פתאומי, הוא על הרקע של הוראת הממשלה לצבא לבצע את פינוי המאחזים כפי שהממשלה בהודעתה לבג"ץ התחייבה עד לסוף שנה זו". 

 

אלוף הפיקוד ציין כי עבר בשטח וראה באופן אישי את ההתפרעויות, "שזורקים את האבנים, מקללים את חיילינו ומפקדינו. הזדעזעתי ממה שראיתי ואני אומר לכם קבל עם ועדה ששנאה של יהודים כפי שראיתי כלפי חיילינו עוד לא ראיתי ב-30 שנות שירותי. זה אירוע חמור מאוד, חמור ביותר".

 

האלוף מזרחי אמר כי תפקידו של צה"ל ביהודה ושומרון הוא להגן על התושבים. "אנחנו לא מגנים על מחנות צה"ל מפני פורעים יהודים. אנחנו מגנים על מחנות צה"ל מפני אירועי פח"ע. כוחות רבים מוסטים ממשימתם המרכזית, שהיא הגנה על התושבים ביהודה ושומרון והגנה על תושבי מדינת ישראל", הוא אמר. 

 

הוא דיבר על התקרית בה נפגע סגן מפקד החטיבה: "הסמח"ט חטף אבן בראש - לא מזריקה, אלא ממישהו שהגיע עד אליו וקרא לו נאצי. אני אומר לעם ישראל שסבתו של המח"ט, צור הרפז, היא ניצולת שואה". האלוף מזרחי אמר כי "נחצו קווים אדומים" באירועים הלילה. "אנחנו כצבא, אני יודע את זה, נמשיך לקיים את הוראות הממשלה הנבחרת", הוא הבטיח. "נאכוף את החוק, על אפם ועל חמתם של מי שחושבים שזה ירתיע אותנו. אם הממשלה תורה לפנות את רמת גלעד - אנחנו נפנה את רמת גלעד. נקודה".

 

"אם הייתי עוצר, בבוקר היו משחררים" 

אלוף פיקוד מרכז אמר כי בצה"ל ידעו על כוונת המתנחלים: "אני מניח שהוראות ראש הממשלה יעשו את שלהן ומעתה נראה ענישה בהתאם. ברמה המעשית זה לסגור את כל המעגל כולו, מהמשטרה ועד התביעה. בנוגע לארבעת האירועים שהיו במהלך הלילה ברחבי יהודה ושומרון, לא היה כשל מודיעיני. ידענו על התכנון שלהם ועל המתרחש ולא הופתענו".

 

האלוף מזרחי בבסיס החטיבה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
האלוף מזרחי בבסיס החטיבה(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

"אם אתמול הייתי עוצר פה 20 אנשים, אז הרי ברור לכם שלמחרת בבוקר הם היו משוחררים", הוסיף מזרחי, במה שעלול להתפרש כביקורת על מערכת המשפט.

 

"נילחם בעבריינות"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב שוב למעשה. בנאום במליאת הכנסת, בדיון לרגל 50 שנה למשפט אייכמן, הוא אמר: "יש היום גרעין קטן, החורג מנאמני ארץ ישראל הרבים ביהודה ושומרון ובארץ כולה, שחושב שאפשר לבטל את הממלכתיות ואפשר לבטל את החוק ואפשר לפרוע ואפשר להכות".

 

"אנחנו מגנים על המתנחלים". האלוף מזרחי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"אנחנו מגנים על המתנחלים". האלוף מזרחי(צילום: אוהד צויגנברג)
 

נתניהו אמר כי מדובר בסכנה לדמוקרטיה: "זו סכנה למדינה שלנו. איש לא ירים

יד על חיילי צה"ל, על שוטרי משטרת ישראל, איש לא יחדור לבסיסי צה"ל. אנחנו נילחם בתופעה הזו ונמגר אותה, כי אין דבר כזה עבריינות אידיאולוגית. יש עבריינות ואנו נילחם בה".

 

הוא הוסיף כי קיים "היום דיון כדי לנקוט באמצעים התקיפים ביותר נגד העבריינים הללו. לא נאפשר שום פגיעה בחיילי צה"ל או בשוטרי משטרת ישראל, או בכל גורם אחר של הריבונות הישראלית. נדרוש את אכיפת החוק מכל הגורמים. לאף אחד אין שום הצדקה ושום תירוץ שלא לכבד את החוק".

 

גם יו"ר האופוזיציה התייחסה לאירועים. "היום נפגעו מח"ט וסמח"ט בצה"ל, כשהסמח"ט קיבל אבן בראש מיהודי ישראלי שקרא לו נאצי. במקרה הזה, סבתו של הסמח"ט היא ניצולת שואה, וזה סמלי - כי זה אנחנו. זה מה שקורה בצה"ל, שהוא הצבא של הנכדים ושל המשפחות של ניצולי השואה. הגל האידיאולוגי הקיצוני ששוטף את מדינת ישראל, מבקש לפגוע ופוגע גם בקציני וחיילי צבא ההגנה לישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף אבי מזרחי
צילום: אוהד צויגנברג
הנזק שנגרם בבסיס
צילום: יואב זיתון
מומלצים