שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

בקרוב: ההצגה היהודית הראשונה - "מתיתיהו"

לאחר שנים של הצגות הדוניסטיות, בשבוע הבא תעלה הצגה יהודית וערכית באמפיתיאטרון בירושלים. "יהודי שיצפה במחזה לא יישאר אדיש", מבטיח חנוך הלוי מתיאטרון "ציון"

"סנונית ראשונה של תרבות יהודית אותנטית" - כך הגדיר היום מנהל התוכן של התיאטרון היהודי המתחדש, חנוך הלוי, שסיפר על ההצגה הראשונה שתעלה באמפיתיאטרון שהקימו היוונים לאחר שכבשו את הארץ.

 

 עוד ב-ynet חנוכה  - דיווחים מיוחדים:

 

לאחר שנים שבהן הועלו על הבמה באמפי המרכזי הצגות הדוניסטיות, בשבוע הבא צפוי להתרחש שינוי דרמטי. תיאטרון ציון יערוך הצגת בכורה של "מתיתיהו" - מחזה בכיכובם של שחקנים יהודיים מן השורה הראשונה, שמציג את סיפור חייו של הכהן גדול. "ההצגה מספקת לקהל הצצה נדירה אל תוך עולמם של הכהנים הגדולים - אל משפחתם, אל ההכרעות הגורליות ואל הוויתור האישי המתלווה לתפקידים ציבוריים", סיפר הלוי.

 

באופן מפתיע, תהליך גיוס השחקנים לא ארך זמן רב, זאת למרות שהדעות בעולם הרבני חלוקות - האם לתמוך בתיאטרון או שמא מדובר ב"חוקות הגויים". התחושה העולה מן השטח היא שהתיאטרון היהודי ענה על צורך בקרב העם, לאחר שנים שבהן היה האמפי שמור ליוונים ולמתייונים בלבד.

 

להלוי חשוב להדגיש כי מבחינת אמנות התיאטרון ומקומו בחברה היהודית, הרי ש"תוכו אכל, קליפתו זרק". לדבריו, אי-אפשר לשלול לגמרי את

התיאטרון ככלי ביטוי, והשאלה החשובה היא מה הם התכנים שאותם הוא מעביר.

 

"אני מבטיח לכם כי יהודי שיצפה בהצגה על מתתיהו כהן גדול לא יוכל להישאר אדיש", אמר הלוי. "ההצגה תחזק אותו ותרומם אותו באופן שונה לגמרי משיעור או מלימוד. זאת כמובן מבלי לפגוע בחשיבות השניים".

 

מנהל התוכן הוסיף כי בעיניו, העם היהודי נולד כדי ליצור תכנים, ערכים ועולם טוב יותר. "אם היום העם כבר לא יכול להסתפק בקריאה של טקסטים מקלף ויכול להמחיש את הדברים  - חובה עלינו לעשות זאת", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרבות יהודית אותנטית
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים