שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

נוער הגבעות: 'כשערבים גוזלים שטח - זו מלחמה'

החשמונאים ראו את התרבות היוונית משתלטת, והכריזו על מרד קדוש. יותר מ-2,000 שנה אחר-כך, ישנם יהודים מאמינים שרואים את המדינה, וסבורים שזה הזמן למהפכה חדשה. חלק ג' - נוער הגבעות שיודע ש"ארץ ישראל נקנית בייסורים"

"נוער הגבעות" ו"תג מחיר" הפכו בשנים האחרונות לביטויים נרדפים, אך בשבועות האחרונים - ובעיקר לאחר החדירה לבסיס חטיבת אפרים - היה גם מי שלא היסס להוסיף למשוואה הזו את המושג "טרוריסטים". ביטוי קשה, אבל לא זה מה שירתיע את האידיאולגים שבחבורה, שעבורם המטרה מקדשת את האמצעים.

 

 • מיוחד: ynet - גיליון 164 לפנה"ס    

   

  עוד בערוץ היהדות - קראו:

   

  דן (שם בדוי) הוא נער גבעות בן 18 המתגורר באחד היישובים בשומרון. הוא גדל במשפחה טיפוסית של מתנחלים - אבא איש ביטחון, אמא מזכירה בחברה ושלושה אחים קטנים, שדעותיהם הפוליטיות לא שונות משלו. "ההורים תמיד תמכו בי אידיאולוגית, אבל דאגו שלא אסתבך, וגם בישיבה שבה אני לומד מנסים להיות ממלכתיים", הוא מספר. "פעם הגעתי עם חולצה שעליה גולגולת המסמלת תג מחיר - והרב רצה לזרוק אותי משם".

   

  עוד מורדים מודרניים:

   

  אבל למרות שמסביב ניסו להרחיק את דן מהצרות, הוא דווקא רדף אחריהן. חמש פעמים הוא מצא את עצמו במעצר, ופעם נחקר על-ידי השב"כ בחשד לחדירה לשטח צבאי סגור, תקיפת שוטר ויידוי אבנים: "הם ניסו להפחיד אותי, למנוע ממני להמשיך במה שאני מאמין, אבל כמובן שזה לא יילך להם".

   

  אני מאמין

  אז מה מוביל נער לצאת לפעולות גרילה לא-חוקיות? "יש את האמנה החברתית שאומרת שהמדינה נותנת ביטחון לאזרח", הוא פותח בשיעור אזרחות, "ברגע שהמדינה לא מבצעת את התפקיד שלה, אז האזרח צריך להגן

  על עצמו. אם הצבא רק תוקף אותי ודואג לערבים, והמשטרה רק עוצרת אותי כשזורקים עליי אבנים, אז אני אפעל בעצמי, כי אין לי ברירה. 'תג מחיר' זה אומר שעל פשעים שעושים נגדנו יהיה מחיר. לא תעשה לנו בעיות - לא תחטוף".

   

  אבל למה פלסטינים צריכים לשלם על החלטות ממשלה?

   

  "הערבים הם האויב. על מי אני יוציא את הזעם? על אחים שלי? הרי ברגע שיפנו מאחז, האויב ימלא את החלל - ולכן צריך לפגוע בו לפני".

   

  יש קווים אדומים?

   

  "כל אחד עושה מה שהוא חושב. אף אחד לא מתייעץ עם אחרים או חותם על רשימת 'עשה ואל תעשה', אבל לכולם הגבול ברור. אם אתה לא רוצה להיתפס ולהקפיץ את כל האזור, אתה פוגע ברכוש - ובורח".

   

  ארץ ישראל נקנית בייסורים

  ובכל זאת, לדן ברור שלא כל מה שמיוחס לנוער הגבעות ול"תג מחיר" נעשה על-ידם: "אף אחד לא הצליח להוכיח שנערי הגבעות אחראים לתגי מחיר, הם תמיד רק חשודים. זה נשמע הגיוני? יש לנו את השב"כ הכי טוב בעולם, אז איפה כל המציתים והפושעים? למה עוד לא תפסו אותם? תמיד עוצרים כמה חבר'ה ומשחררים אותם אחרי כמה ימים. זה כבר שנים ככה, משהו פה לא מסתדר".

   

  האם היהדות תומכת באלימות שכזו?

   

  "התורה מורה בפירוש לעם ישראל לרשת ולכבוש את הארץ. אלוהים נתן את הארץ הזו ואסור לנו להרוס אותה ולמסור אותה לאויבים. אנו במלחמה עכשיו. כל עוד אני לא יכול לנסוע ברכב שלי בלי שיזרקו עליי אבנים - זו מלחמה. כשערבים גוזלים לי את הרכוש והשטח - זו מלחמה.

   

  "ובמלחמה, לעתים אתה גם נוהג באלימות. בסופו של דבר לא יהיה שלום, זה או אנחנו או הם. אנחנו לא פועלים עם אישור של רב, אבל יש אישור כללי, זה משהו באוויר".

   

  זה בעצם מרד קדוש, חובה אלוהית

   

  "כן. חייבים לעשות משהו. אם אנו לא נעשה כלום, השומרון יגמור כמו גוש קטיף. שם ראינו מה היה. היו נשיקות וחיבוקים, ותוך שבוע העיפו אותם משם ובלי הרבה סנטימנטים. אני לא רוצה את זה אצלי בבית. הבנו את הלקח ובגלל זה רואים היום מכות, פינויים אלימים ויותר תגי מחיר. חייבים לעשות משהו

  כדי שהגירוש לא יקרה שוב. כבר נאמר ש'ארץ ישראל נקנית בייסורים'".

   

  האם אתה רואה עצמך כחשמונאים, שנלחמו נגד היוונים והמתייוונים?

   

  "כן, אז כמו היום. לכל עם יש היסטוריה ולפעמים היא חוזרת. המתייוונים הם השמאלנים של היום, אבל מדובר בתינוקות שנשבו. יש להם דעה אחרת, וצריך לשנות להם את הדעה - אבל לא בכוח. אחת כמו חגית עופרן צריכה לחטוף כמה דברים כדי שתדע להוריד פרופיל, ולדעת שמה שהיא עושה זה טעות. אבל אסור לפגוע בנפש".

   

  אתה מבין שיש גם ערבים שלא רוצים להילחם?

   

  "גם אני לא רוצה להילחם. מי שלא רוצה, אין בעיה שייקח את הדברים ויעוף מפה. יש להם מעל 20 מדינות לעבור אליהן. אם אתה רוצה לגור פה - רק בתנאים שלי".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נדיה מטר
  נוער הגבעות. עובדות בשטח
  צילום: נדיה מטר
  בסיס חטיבת אפרים
  צילום: יואב זיתון
  מומלצים