שתף קטע נבחר

נפקד-נוכח: הרבי מלובביץ' בחיי חסידיו

לפני 62 שנה הוכתר הרבי מלובביץ' לאדמו"ר של חב"ד. כיום, 18 שנה לאחר הסתלקותו, רבים מחסידיו עדיין חשים אותו בחייהם. איך זה קורה?

אנקדוטה מעניינת מלמדת משהו על נוכחותו של הרבי מלובביץ' בחיי חסידיו: לפני כמה שנים, בפגישה של גורמים בחסידות חב"ד עם נציגי השירות הבולאי בארץ, הועלתה הצעה להדפיס בול רשמי שיוקדש לתנועת חב"ד ומנהיגה, הרב מנחם מנדל שניאורסון מלובביץ'.

 

 עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הצדדים סיכמו על פגישת עבודה, אבל אז גילו בחסידות כי הרבי התנגד מסיבות דתיות להדפסת דיוקנם של אדמו"רים על בול. הם הגיעו לפגישה בחשש שהסתייגות זו תפיל את המהלך. להפתעתם, נפתחה הישיבה בהודעת אחד המנהלים: "מכיוון שאתם סבורים שהרבי חי, לא נוכל להדפיס את דיוקנו על בול, לפי הנוהל אין להדפיס על בול דיוקן של אישיות שעודנה בחיים. יש לכם רעיון ויזואלי אחר?"...

 

על הבול ההוא הודפסה לבסוף תמונת ביתו המפורסם של הרבי בניו-יורק, אבל הסיפור בהחלט מעיד על הפשטות והטבעיות שנתפסת נוכחותו של הרבי בחייהם של רבים. גם בתקשורת ובאקדמיה עוסקים בשאלה כיצד דמותו של הרב ממשיכה להיות כה דומיננטית ובעלת השפעה.

 

כותבים לרבי

רבים מחסידי חב"ד מנהלים את חייהם בקשר רציף עם הרבי מלובביץ'. חלקם לא מקבל שום החלטה משמעותית לפני שיכתוב לרבי. חופות רבות מתחילות בהקראת מכתב הברכה של הרבי לחתונות, וחלומו של כל נער בר-מצווה בחב"ד הוא לעלות לתורה בבית-מדרשו. בחודש תשרי מלא המקום באלפי אורחים מכל רחבי העולם. רובם, אגב, צעירים שלא ראו את הרבי מעולם.

 

נראה כי הסוד טמון במהותו של הרבי (ראשי-תיבות "ראש בני ישראל"), שנודע כמי שמקרין אהבה פשוטה ואמיתית, תחושת שייכות חזקה לכל מי שנפגש עמו - גם אם ה"פגישה" התקיימה בשנים האחרונות דרך ספריו או סרטי וידאו שמתעדים את הופעותיו בציבור.

 

רבים שפגשו עם הרבי מלובביץ' מספרים על דבר מה מיוחד שהרבי אמר רק להם, אך כולם יציינו כי הוא בעיקר הקשיב להם כמו שלא הקשיבו וקיבלו אותם מעולם. הרבי מצדו לא נטל אף יום אחד של חופשה. לתחנוני רופאיו שביקשו ממנו להאט את הקצב, ענה כי הקשר עם הפונים אליו מעניק לו בריאות. 

 

מציעים שותפות

פעם הציג בפניו אחד משלוחיו קבוצת תורמים מ"מקורבי" בית חב"ד. "תקוותי שתהפכו ממקורבים לשותפים", הגיב

הרבי. זה המודל לפיו עובדים בתי חב"ד בעולם: פתיחות היוצרת תחושת שייכות ושותפות – הנה אתה, התרמילאי, הסטודנט, התל-אביבי הציני או הדרומי המחוספס, בכוחך לעשות דבר-מה קטן לטובת קירוב הגאולה.

 

לפני 62 שנה, עם קבלת עול ההנהגה לאחר פטירתו של חמיו האדמו"ר הקודם מחב"ד, רבי יוסף יצחק שניאורסון, פירסם הרבי מלובביץ' את מטרת העל: התגלותו של מלך המשיח ובניין בית המקדש. המאמר שלו, המדבר במילים מפורשות על דורנו כ"דור הגאולה", עומד עד היום במרכז טקסי ההילולה של חב"ד והוא המנוע שמפעיל מעצמה עולמית של יהדות תוססת ושמחה, ששרה רוקדת וקוראת "יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבי מלובביץ'
צילום: שלום בער גולדשטיין
הבול שיצא לאור
מומלצים